Rezerwat Jezioro Orłowo Małe

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 13:25, 23 cze 2014 autorstwa Ewa (dyskusja) (Utworzono nową stronę "{{Rezerwat przyrody infobox | nazwa_rezerwatu= Rezerwat przyrody Jezioro Orłowo Małe | zdjęcie= | opis_zdjęcia= | rodzaj_rezerwatu= leśny |charakter...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat przyrody Jezioro Orłowo Małe

Rodzaj rezerwatu leśny
Państwo  Polska
Data utworzenia 1958
Powierzchnia 4,50 ha ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Współrzędne spoza mapy: Rezerwat przyrody Jezioro Orłowo Małe : 0/0
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Współrzędne spoza mapy: Rezerwat przyrody Jezioro Orłowo Małe : 0/0
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat przyrody Jezioro Orłowo Małe

O rezerwacie

Rezerwat przyrody Jezioro Orłowo Małe – został utworzony w 1958 r. (MP nr 38 poz. 225) w celu ochrony ostoi żółwia błotnego. Znajduje się w gminie Nidzica, około 0,8 km na północ od wsi Orłowo i około 10 km na północ od Nidzicy. Zajmuje powierzchnie 4,50 ha.


Fizjogeografia terenu i szata roślinna

Jezioro Orłowo Małe jest zarastającym zbiornikiem wodnym, o głębokości 2m, stanowiącym odnogę Jeziora Orłowo Duże. Brzegi jeziora porasta pas oczeretów.

Ciekawostki

Omawiany rezerwat był i przez wiele alt jedynym w kraju rezerwatem ustanowionym z myślą o ochronie żółwia błotnego. Gatunek ten składa jaja w pobliżu brzegu zbiorni kapo ziemia. Żółw błotny żywi się głównie robakami, owadami, rybami, mięczakami, żabami, czasem też roślinnością. Pora godowa żółwia to głównie maj, jaj składane są na przełomie czerwca i lipca. Plec dojrzałych żółwi można rozróżnić po kształcie pancerza brzusznego- u samicy jest on plaski u samca wklęsły. Żyją nawet do 120 lat. Osuszanie terenów podmokłych, wzrost zanieczyszczenia wód, oraz działalność człowieka sprawiają, że gatunek ten należy do bardzo zagrożonych. Żółwie w naszym województwie w okolicach Waplewa, Orłowa, Miłomłyn, Mrągowa i Piecek. Oprócz omawianego rezerwatu istnieją jeszcze trzy obiekty (rezerwat, użytek ekologiczny i pomnik przyrody) w województwie objęte ochroną w celu zachowania miejsc bytowania i rozrodu tego gada.

Bibliografia

Dąbrowski S., Polakowski B., Wołos L. Obszary chronione i pomnikiprzyrody województwa Warmińsko-Mazurskiego. Urząd Wojewódzki, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Olsztynie, 1999. Olsztyn,1999.

Linki zewnętrzne

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Jezioro_Or%C5%82owo_Ma%C5%82e