Rezerwat Ustnik

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 12:18, 25 cze 2014 autorstwa Ewa (dyskusja) (Utworzono nową stronę "{{Rezerwat przyrody infobox | nazwa_rezerwatu= Rezerwat przyrody Ustnik | zdjęcie= | opis_zdjęcia= | rodzaj_rezerwatu= faunistyczny |charakter_rezerwat...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat przyrody Ustnik

Rodzaj rezerwatu faunistyczny
Państwo  Polska
Data utworzenia 1955
Powierzchnia 32,50 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Współrzędne spoza mapy: Rezerwat przyrody Ustnik : 0/0
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Współrzędne spoza mapy: Rezerwat przyrody Ustnik : 0/0
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat przyrody Ustnik

O rezerwacie

Rezerwat przyrody Ustnik utworzony w 1991 r.(MP nr 38 poz. 273)w celu zachowania miejsc lęgowych i obszaru wypoczynku wielu rzadkich i zagrożonych wyginięciem ptaków wodno – błotnych. Obiekt zajmuje powierzchnię 32,50 ha, położony jest przy zabudowaniach osady Ustnik, około 5 km na zachód od Jezioran w gminie Jeziorany. Rezerwat utworzono w miejscu osuszonego wcześniej jeziora. W wyniku braku konserwacji urządzeń odprowadzających wodę, powstało wtórnie płytkie rozlewisko, które szybko zasiedliły różne gatunki ptaków wodno- błotnych.


Zwierzęta

W rezerwacie tym gniazdują 24 gatunki ptaków wodno- błotnych, w tym cztery gatunki kolonijne, natomiast liczba par lęgowych w latach 90-tych wynosiła 500. Występują tu wszystkie krajowe gatunki perkoza (4 gatunki), kolonie lęgowe zausznika, wszystkie gatunki kaczek właściwych (łącznie 7 gatunków) z rożeńcem, świstunem i płaskonosem oraz cztery gatunki grążyc: głowienka, czernica, gągoł, podgorzałka. W rezerwacie odpoczywają i żerują około 17 gatunków ptaków siewkowatych, m.in. bekasów, brodźców, biegusów, batalionów i rycyków. Z rzadkich gatunków obserwowano tu: bekasa dubelta, biegusa małego, biegusa malutkiego i szlamnika.

Rośliny

Brzegi rozlewiska porasta głównie pałka szerokolistna, turzyce, a części północnej trzciny i krzewy wierzb. Wśród zanurzonej roślinności dominują rdestnice i moczarka kanadyjska.


Ciekawostki

Jest to rezerwat o dużym znaczeniu turystycznym i dydaktycznym. Niestety brak jest punktów widokowych a dostęp do brzegów jeziora jest niewygodny i niezgodny z prawem. Obserwacja możliwa jest z ulicy, gdyż południowa i zachodnia granica rezerwatu przylega prawie do szosy Jeziorany-Lidzbark Warmiński.
W ostatnich latach problemem rezerwatu stało się pojawienie rośliny - barszczu Sosnowskiego, który porasta brzegi jeziora .
Blisko rezerwatu znajdują się zabudowania dawnego majątku ziemskiego (dawna nazwa Ustnika to Lichtenhagen). Przy drodze, od strony Jezioran zobaczyć można dwór z XIX w., natomiast nieco dalej od szosy położony jest duży budynek pochodzący z początku XX w. Między nimi znajdują się liczne, zrujnowane zabudowania gospodarskie.

Bibliografia =

Dąbrowski S., Polakowski B., Wołos L. Obszary chronione i pomnikiprzyrody województwa Warmińsko-Mazurskiego. Urząd Wojewódzki, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Olsztynie, 1999. Olsztyn, 1999.

Linki zewnętrzne

http://www.przyroda.mazury.pl/index.php?page=nature&id=77