Rezerwat Wyspa na Jeziorze Partęczyny Wielkie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 14:09, 26 cze 2014 autorstwa Ewa (dyskusja) (Ciekawostki)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat przyrody Wyspa na Jeziorze Partęczyny Wielkie

Rodzaj rezerwatu florystyczny
Państwo  Polska
Data utworzenia 1958
Powierzchnia 0,38 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Współrzędne spoza mapy: Rezerwat przyrody Wyspa na Jeziorze Partęczyny Wielkie : 0/0
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Współrzędne spoza mapy: Rezerwat przyrody Wyspa na Jeziorze Partęczyny Wielkie : 0/0
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat przyrody Wyspa na Jeziorze Partęczyny Wielkie

O rezerwacie

Rezerwat przyrody Wyspa na Jeziorze Partęczyny Wielkie Utworzony w 1958 r.( MP nr 16) w celu ochrony stanowiska obuwika pospolitego Cypripedium calceolus. Jest to rezerwat częściowy o powierzchni 0,38 ha, położony w gminie Kurzętnik. Położony jest w obrębie Brodnickiego Parku Krajobrazowego.

[[Plik:]]

Rośliny

Na terenie rezerwatu oprócz obuwika pospolitego odnotowano inne interesujące gatunki roślin takie jak: warzynek wilczełyko, kokorycz pusta i wątła, złoć żółta i mała. W rezerwacie storczyk występuje nielicznie w grądzie niskim, reprezentującym postać grądu kokoryczowego. Drzewostan stanowi lipa drobnolistna, miejscami olsza czarna. Warstwa krzewów buduje dodatkowo dereń świdwa, leszczyna, trzmielina zwyczajna i brodawkowata, miejscami kalina koralowa. W runie występuje kostrzewa olbrzymia, kupkówka Aschersona.
Zachodnia część rezerwatu objęta okresowymi zalewami, porasta fragmentarycznie wykształcony łęg jesionowo-olchowy. W drzewostanie dominuje olcha czarna, warstwę krzewów tworzy wierzba łoza, kruszyna, dereń świdwa oraz podrost olchy. Dobrze wykształcone runo składa się z psianki słodkogórz, karbieńca pospolitego, pokrzywy zwyczajnej, jasnoty plamistej, tojeści bukietowej i nerecznicy błotnej.

Ciekawostki

Storczyk obuwik jest gatunkiem o zasięgu euro syberyjskim. Populacje tej rośliny są z reguły bardzo małe liczbowo. Jest bardzo wrażliwy na zmiany środowiska , nie posiada odpornych stadiów życiowych i odznacza się bardzo krótkim sezonem rozrodczym. Zmniejszanie się liczby osobników wynika z braku optymalnych warunków ekologicznych ze względu na znaczne ocienienie runa przez silnie rozrośniętą warstwę krzewów.
Nieoficjalna nazwa większej z trzech wysp na jeziorze Partęczyny Wielkie brzmi: Wielka Syberia.
Jest to najmniejszy rezerwat w województwie warmińsko-mazurskim

Bibliografia

Dąbrowski S., Polakowski B., Wołos L. Obszary chronione i pomniki przyrody województwa Warmińsko-Mazurskiego. Urząd Wojewódzki, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Olsztynie, 1999. Olsztyn,1999.

Linki zewnętrzne

http://mojemazury.pl/143405,Rezerwat-przyrody-Wyspa-na-jeziorze-Wielkie-Parteczyny.html#axzz35XsPtYnQ