Ruska Wieś (gmina Mrągowo): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
m (Arom przeniósł stronę Ruska Wieś p. mrągowski na Ruska Wieś (gmina Mrągowo), bez pozostawienia przekierowania pod starym tytułem)
Linia 30: Linia 30:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}
 
}}
<big>'''Ruska Wieś'''</big> (niem. Reuschendorf) – wieś sołecka w Polsce w [[województwo warmińsko - mazurskie| województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat mrągowski |powiecie mrągowskim]], w [[gmina Mrągowo |gminie Mrągowo]]. W latach 1975-1998 miejscowość przynależała administracyjnie do [[województwo olsztyńskie| województwa olsztyńskiego]].
+
<big>'''Ruska Wieś'''</big> (niem. Reuschendorf) – wieś sołecka w Polsce w [[województwo warmińsko - mazurskie| województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat mrągowski |powiecie mrągowskim]], w [[Mrągowo (gmina wiejska)|gminie Mrągowo]]. W latach 1975-1998 miejscowość przynależała [[podział administracyjny |administracyjnie]] do [[województwo olsztyńskie| województwa olsztyńskiego]].
  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
=== Charakterystyka fizjograficzna ===
 
=== Charakterystyka fizjograficzna ===
Miejscowość położona jest na terenie fizjograficznym charakterystycznym dla [[powiat mrągowski| powiatu mrągowskiego]], który znajduje się w obrębie dwóch regionów: cześć zachodnia do linii [[Lipowo]] - [[Kosewo]] - [[Baranowo (gmina Mikołajki)|Baranowo]] - [[Cudnochy]] to obszar wyniesień [[Pojezierze Mrągowskie |Pojezierza Mrągowskiego]]; część wschodnia to [[Kraina Wielkich Jezior Mazurskich]], stanowiąca rozległe obniżenie w pasie pojezierzy Polski Północno-Wschodniej. Ukształtowanie terenu jest typowe dla obszarów polodowcowych. Występuje tutaj także skupienie dużych, naturalnych zbiorników wodnych (14% powierzchni) oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne (31% powierzchni).  
+
Miejscowość położona jest na terenie fizjograficznym charakterystycznym dla [[Powiat mrągowski| powiatu mrągowskiego]], który znajduje się w obrębie dwóch regionów: cześć zachodnia do linii [[Lipowo]] - [[Kosewo]] - [[Baranowo (gmina Mikołajki)|Baranowo]] - [[Cudnochy]] to obszar wyniesień [[Pojezierze Mrągowskie |Pojezierza Mrągowskiego]]; część wschodnia to [[Kraina Wielkich Jezior Mazurskich]], stanowiąca rozległe obniżenie w pasie pojezierzy Polski Północno-Wschodniej. Ukształtowanie terenu jest typowe dla obszarów polodowcowych. Występuje tutaj także skupienie dużych, naturalnych zbiorników wodnych (14% powierzchni) oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne (31% powierzchni).  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
=== Dzieje miejscowości ===
 
=== Dzieje miejscowości ===
Pierwsze informacje o Ruskiej Wsi pochodzą z 1367 r., wówczas to wielki mistrz Winryk von Kniprode, przyznał Klausowi Schonanowi osiem włók przy moście w "Rusku" (Ruskajn). Następnie Ulrich von Jungingen komtur bałgijski w latach 1396-1404 ofiarował sołtysowi Jacobowi Medebaumowi na 60 włók w celu założenia wsi. Sołtys otrzymał sześć włók wolnych. Pierwsza nazwa miejscowości brzmiała Meybaum ale już w roku 1459 przyjęto nazwą Reuschendorf czyli Ruska Wieś. Nazwa wsi prawdopodobnie wywodzi się od pruskiego słowa "rusys" oznaczającego dół, dolinę. Dla nowo powstałej wsi przyznano prawo 8 lat wolnizny. Wiadomo również, że w 1448 r. komtur [[Bałga |Bałgi]] Eberhard von Wesentau zatwierdził umowę, według której Michał Torcke von Osterreich nabył 4 łany wraz z urzędem sołeckim w Ruskiej Wsi od dotychczasowego sołtysa Wawrzyńca Perskego, syna Jana .  W poł. XVI w. większość mieszkańców wsi stanowili Polacy.  Przed 1740 r. założono tutaj szkołę jednoklasową, w której na początku XIX w. nauczał w języku polskim Andrzej Liszewski . Miejscowość w 1785 r. liczyła 35 dymów, w 1815 r. - 43 dymy i 295 mieszkańców, w 1838 roku - 47 dymów i 307 mieszkańców . Około 1850 r. w wyniku separacji gruntów powstały dwa duże gospodarstwa rolne. Pierwsze nazwano Nową Ruską Wsią. W okresie międzywojennym właścicielem gospodarstwa był Jatzkowski. Drugie nazwano Ruską Wsią Małą a właścicielem był Herholz . Na terenie Ruskiej Wsi funkcjonował również folwark, w którym hodowano bydło i konie. W 1907 r. majątek był we władaniu Liny Levevre . W 1939 roku wieś liczyła 376 mieszkańców , 82 gospodarstwa domowe w tym 24 rolne .  
+
Pierwsze informacje o Ruskiej Wsi pochodzą z 1367 r., wówczas to wielki mistrz [[Winryk von Kniprode]], przyznał Klausowi Schonanowi osiem włók przy moście w "Rusku" (Ruskajn). Następnie [[Ulrich von Jungingen]] komtur bałgijski w latach 1396-1404 ofiarował sołtysowi Jacobowi Medebaumowi na 60 włók w celu założenia wsi. Sołtys otrzymał sześć włók wolnych. Pierwsza nazwa miejscowości brzmiała Meybaum ale już w roku 1459 przyjęto nazwą Reuschendorf czyli Ruska Wieś. Nazwa wsi prawdopodobnie wywodzi się od pruskiego słowa "rusys" oznaczającego dół, dolinę. Dla nowo powstałej wsi przyznano prawo 8 lat wolnizny. Wiadomo również, że w 1448 r. komtur [[Bałga |Bałgi]] [[Eberhard von Wesentau]] zatwierdził umowę, według której Michał Torcke von Osterreich nabył 4 łany wraz z urzędem sołeckim w Ruskiej Wsi od dotychczasowego sołtysa Wawrzyńca Perskego, syna Jana.  W poł. XVI w. większość mieszkańców wsi stanowili Polacy.  Przed 1740 r. założono tutaj szkołę jednoklasową, w której na początku XIX w. nauczał w języku polskim Andrzej Liszewski. Miejscowość w 1785 r. liczyła 35 dymów, w 1815 r. - 43 dymy i 295 mieszkańców, w 1838 roku - 47 dymów i 307 mieszkańców. Około 1850 r. w wyniku separacji gruntów powstały dwa duże gospodarstwa rolne. Pierwsze nazwano Nową Ruską Wsią. W okresie międzywojennym właścicielem gospodarstwa był Jatzkowski. Drugie nazwano Ruską Wsią Małą a właścicielem był Herholz. Na terenie Ruskiej Wsi funkcjonował również folwark, w którym hodowano bydło i konie. W 1907 r. majątek był we władaniu Liny Levevre. W 1939 roku wieś liczyła 376 mieszkańców , 82 gospodarstwa domowe w tym 24 rolne.  
 
 
 
<br/>
 
<br/>
  
 
===Gospodarka===
 
===Gospodarka===
 
 
We wsi funkcjonują pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne.
 
We wsi funkcjonują pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne.
 
 
<br/>
 
<br/>
  
 
=== Ludzie związani z miejscowością: ===
 
=== Ludzie związani z miejscowością: ===
 
 
Na kartach historii wsi zapisał się wielki mistrz [[Winryk von Kniprode]].
 
Na kartach historii wsi zapisał się wielki mistrz [[Winryk von Kniprode]].
 
<br/>
 
<br/>
 
  
 
=== Zabytki: ===
 
=== Zabytki: ===
 
 
Obok miejscowości – między [[Szestno |Szestnem]] a Ruską Wsią na tzw. Grobli Francuskiej, znajduje się tablica, na której upamiętniono budowę drogi z [[Mrągowo |Mrągowa]] do [[Kętrzyn |Kętrzyna]], przez Francuzów w XIX w.  
 
Obok miejscowości – między [[Szestno |Szestnem]] a Ruską Wsią na tzw. Grobli Francuskiej, znajduje się tablica, na której upamiętniono budowę drogi z [[Mrągowo |Mrągowa]] do [[Kętrzyn |Kętrzyna]], przez Francuzów w XIX w.  
 
 
 
<br/>
 
<br/>
  
 
=== Bibliografia: ===
 
=== Bibliografia: ===
 
 
Achremczyk Stanisław,''Historia Warmii i Mazur'', t. 1, Olsztyn 2010, 671 ss.  
 
Achremczyk Stanisław,''Historia Warmii i Mazur'', t. 1, Olsztyn 2010, 671 ss.  
  
Linia 77: Linia 68:
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Miejscowość]][[Kategoria:Powiat mrągowski]][[Kategoria:Gmina Mrągowo]][[Kategoria:Wieś sołecka]]
+
[[Kategoria: Powiat mrągowski]]
[[Użytkownik:Kinlis|Kinlis]] ([[Dyskusja użytkownika:Kinlis|dyskusja]]) 12:05, 21 wrz 2013 (CEST)
+
[[Kategoria: Mrągowo (gmina wiejska)]]
 +
[[Kategoria: Wsie sołeckie]]
 +
[[Kategoria: 1301-1400]]

Wersja z 15:52, 20 sie 2014

Ruska Wieś

Wjazd do Ruskiej Wsi, źródło: www.egoturystyka.pl, 12.09.2013.
Wjazd do Ruskiej Wsi, źródło: www.egoturystyka.pl, 12.09.2013.
Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko - mazurskie
Powiat mrągowski
Gmina Mrągowo
Sołectwo Ruska Wieś
Liczba ludności (Pole-obowiązkowe) Pole-obowiązkowe
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NMR
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Ruska Wieś
Ruska Wieś
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ruska Wieś
Ruska Wieś
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Ruska Wieś (niem. Reuschendorf) – wieś sołecka w Polsce w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Mrągowo. W latach 1975-1998 miejscowość przynależała administracyjnie do województwa olsztyńskiego.


Charakterystyka fizjograficzna

Miejscowość położona jest na terenie fizjograficznym charakterystycznym dla powiatu mrągowskiego, który znajduje się w obrębie dwóch regionów: cześć zachodnia do linii Lipowo - Kosewo - Baranowo - Cudnochy to obszar wyniesień Pojezierza Mrągowskiego; część wschodnia to Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, stanowiąca rozległe obniżenie w pasie pojezierzy Polski Północno-Wschodniej. Ukształtowanie terenu jest typowe dla obszarów polodowcowych. Występuje tutaj także skupienie dużych, naturalnych zbiorników wodnych (14% powierzchni) oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne (31% powierzchni).

Dzieje miejscowości

Pierwsze informacje o Ruskiej Wsi pochodzą z 1367 r., wówczas to wielki mistrz Winryk von Kniprode, przyznał Klausowi Schonanowi osiem włók przy moście w "Rusku" (Ruskajn). Następnie Ulrich von Jungingen komtur bałgijski w latach 1396-1404 ofiarował sołtysowi Jacobowi Medebaumowi na 60 włók w celu założenia wsi. Sołtys otrzymał sześć włók wolnych. Pierwsza nazwa miejscowości brzmiała Meybaum ale już w roku 1459 przyjęto nazwą Reuschendorf czyli Ruska Wieś. Nazwa wsi prawdopodobnie wywodzi się od pruskiego słowa "rusys" oznaczającego dół, dolinę. Dla nowo powstałej wsi przyznano prawo 8 lat wolnizny. Wiadomo również, że w 1448 r. komtur Bałgi Eberhard von Wesentau zatwierdził umowę, według której Michał Torcke von Osterreich nabył 4 łany wraz z urzędem sołeckim w Ruskiej Wsi od dotychczasowego sołtysa Wawrzyńca Perskego, syna Jana. W poł. XVI w. większość mieszkańców wsi stanowili Polacy. Przed 1740 r. założono tutaj szkołę jednoklasową, w której na początku XIX w. nauczał w języku polskim Andrzej Liszewski. Miejscowość w 1785 r. liczyła 35 dymów, w 1815 r. - 43 dymy i 295 mieszkańców, w 1838 roku - 47 dymów i 307 mieszkańców. Około 1850 r. w wyniku separacji gruntów powstały dwa duże gospodarstwa rolne. Pierwsze nazwano Nową Ruską Wsią. W okresie międzywojennym właścicielem gospodarstwa był Jatzkowski. Drugie nazwano Ruską Wsią Małą a właścicielem był Herholz. Na terenie Ruskiej Wsi funkcjonował również folwark, w którym hodowano bydło i konie. W 1907 r. majątek był we władaniu Liny Levevre. W 1939 roku wieś liczyła 376 mieszkańców , 82 gospodarstwa domowe w tym 24 rolne.

Gospodarka

We wsi funkcjonują pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne.

Ludzie związani z miejscowością:

Na kartach historii wsi zapisał się wielki mistrz Winryk von Kniprode.

Zabytki:

Obok miejscowości – między Szestnem a Ruską Wsią na tzw. Grobli Francuskiej, znajduje się tablica, na której upamiętniono budowę drogi z Mrągowa do Kętrzyna, przez Francuzów w XIX w.

Bibliografia:

Achremczyk Stanisław,Historia Warmii i Mazur, t. 1, Olsztyn 2010, 671 ss.

Mrągowo. Z dziejów miasta i okolic, pod red. Andrzeja Wakara, Olsztyn 1975, 487 ss.

http://www.it.mragowo.pl/media/art/707/file/historia.pdf., 12.09.2013.


Zobacz też

www.mragowo.wm.pl