Ryszard Bogusz

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 09:48, 22 maj 2015 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ryszard Bogusz

Data i miejsce urodzenia 2 lutego 1963 r. Dąbrowa Białostocka
Wójt Gminy Banie Mazurskie
Okres urzędowania 2010–2014
Odznaczenia

Ryszard Bogusz (ur. 2 lutego 1963 r. w Dąbrowie Białostockiej) – samorządowiec, wójt gminy Banie Mazurskie.

Życiorys

W 1981 r. ukończył Technikum Rolnicze w Różanymstoku, a w 1994 r. uzyskał wykształcenie wyższe administracyjne. Nie należy do partii politycznej. Do 2008 r. kierował Placówką Straży Granicznej w Baniach Mazurskiej i Gołdapi. Przez ponad 25 lat przeszedł różne szczeble kariery zawodowej: od stażysty w PGR do oficera straży granicznej. Przez dwie kadencje był radnym w gminie Banie Mazurskie.

W marcu 2013 r. Sąd Okręgowy w Białymstoku uznał, że wójt Bań Mazurskich Ryszard Bogusz złożył w 2007 r. niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne, ponieważ nie napisał w nim, że pracował dla potrzeb zwiadu Wojsk Ochrony Pogranicza, służby wymienionej w ustawie lustracyjnej jako organ bezpieczeństwa państwa. Sąd orzekł wobec niego 4-letni zakaz pełnienia funkcji publicznych i utratę na ten czas prawa wybieralności m.in. do Sejmu i Senatu i samorządu[1]. Samorządowiec i jego pełnomocnicy argumentowali w postępowaniu sądowym, że nie pracował on etatowo w zwiadzie WOP, a jedynie jako oficer w strażnicy granicznej na jego rzecz wykonywał zlecone zadania związane z ochroną granicy.

Po uprawomocnieniu się wyroku w sprawie lustracyjnej, rada gminy podjęła uchwałę w sprawie wygaszeniu mandatu wójta. Ten jednak zaskarżył uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. WSA oddalił skargę wójta, uznając uchwałę rady za zgodną z prawem. Na to orzeczenie wójt złożył skargę kasacyjną do NSA, który także ją oddalił[2].

Szkoła i wykształcenie

  • Technikum Rolnicze w Różanymstoku

Praca

  • Placówka Straży Granicznej w Baniach Mazurskich i Gołdapi

Działalność społeczna i samorządowa

  • Radny Rady Gminy Banie Mazurskie
  • Wójt Gminy Banie Mazurskie (2010–2014)

Przypisy

Zobacz też

Urząd Gminy Banie Mazurskie [10.06.2014]
IPN[10.06.2014]

Bibliografia

kto.wm.pl [10.06.2014]