Ryszard Czesław Artyszewicz

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 10:00, 5 cze 2020 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ryszard Czesław Artyszewicz

Ryszard Czesław Artyszewicz
Data i miejsce urodzenia 14 października 1948 r.
Kętrzyn
Zawód nauczyciel szkół rolniczych
Spotkanie robocze w miejscowości Lucca we Włoszech przedstawicieli szkół realizujących program "Agroturystyka szansą dla rolnictwa" z Francji, Polski, Włoch, Rumunii, Portugalii i Litwy. 28.05-02.06.2006 r.

Ryszard Czesław Artyszewicz - (1948) - nauczyciel szkół rolniczych

Biografia i działalność zawodowa

Urodził się 12 października 1948 r. w Kętrzynie w rodzinie chłopskiej.

Jest absolwentem:

 • Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Zespole Szkół Rolniczych Karolewie (1967 r.),
 • Politechniki Warszawskiej- Studium Kształcenia Nauczycieli Przedmiotów Technicznych w zakresie mechaniki (1979 r.),
 • Szkoły Głównej Gospodarstwa w Warszawie - studia podyplomowe w zakresie eksploatacji ciągników i maszyn rolniczych (1984 r.),
 • Olsztyńskiej Szkoły Wyższej w Olsztynie - studia podyplomowe z organizacji i zarządzania oświatą – menedżer oświaty (1999 r.),

Kwalifikacje:

 • drugi stopień specjalizacji w zakresie nauczania mechanizacji rolnictwa (1988 r.),
 • nauczyciel dyplomowany (2001 r.),
 • ekspert MEN komisji kwalifikacyjnej dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy (2001 r.).

Działalność zawodową rozpoczął bezpośrednio po maturze podejmując pracę w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Biedaszkach k/Kętrzyna. po odbyciu wstępnego stażu pracował na stanowisku kontrolera technicznego w filii POM w Srokowie.

W roku 1971 podjął pracę w macierzystej szkole - Państwowym Zespole Szkół Rolniczych w Karolewie. Pracował początkowo jako nauczyciel zawodu, a po ukończeniu studiów od roku 1979 był nauczycielem technicznych przedmiotów zawodowych.

W latach 1986-1990 r. pełnił funkcję kierownika warsztatów szkolnych. Solidna praca, fachowość, przyjazny stosunek do uczniów i współpracowników zapewnia mu wysoki autorytet w środowisku. Stale podnosił też swoje kwalifikacje zawodowe.

W 1990 r. w pierwszych w historii Karolewa demokratycznych wyborach zostaje wybrany przez Radę Pedagogiczną na Dyrektora Zespołu. Kierowanie dużym zespołem szkół, w którym w szczytowym okresie w roku szkolnym 2006/2007 uczyło się 1220 uczniów różnych specjalnościach w 47 oddziałach i pracowało 106 nauczycieli. Funkcję tę pełnił do 2008 r., to jest do przejścia w stan spoczynku. Jest to okres szczególnie trudny wymagający dużego zaangażowani i wysiłku, aby dostosować kształcenie i warunki do zmieniającej się rzeczywistości. Efektem tych działań było dokończenia budowy hali sportowej “Olimpia”, osiągnięcia sportowe młodzieży na szczeblu wojewódzkim, z okręgowym i krajowym, a także sukcesy młodzieży w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, restrukturyzacja pomocniczego gospodarstwa rolnego, komunalizacja mienia będącego w zarządzie szkoły , współpraca z wieloma szkołami Unii Europejskiej w ramach programu Socrates – Comenius – “Agroturystyka szansą dla rolnictwa”.

Przy współpracy z holenderską firmą konsultingową “NETA” i Akademią Rolniczo Techniczną w Olsztynie współtworzył Centrum Kształcenia Rolniczego chowu bydła mlecznego i przetwórstwa mleka. Przedstawione działania owocowały sukcesami i osiągnięciami uczniów i nauczycieli motywując do dobrej pracy. W powyższych dokonaniach współpracował ściśle z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Oddziałem Oświaty Rolniczej Wydziału Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Działalność społeczna

 • Współpraca z lokalnymi samorządami gminnymi i miasta Kętrzyna w zakresie oświaty rolniczej,i
 • Popularyzacja szkoły w środowisku lokalnym , także na szczeblu krajowym i za granicą. Współpraca z dziewięcioma krajami Unii Europejskiej mających na celu poprawę bazy edukacyjnej, podnoszenia poziomu nauczania uczniów i kwalifikacji nauczycieli oraz poznawania kultur, działalności i komunikacji językowej,
 • Organizowanie przy współpracy z Gminą Kętrzyn targów “AGROBAZAR 93” dla producentów rolnych, rolników z udziałem społeczności szkolnej, a także gminnych dożynek na bazie obiektów szkolnych, a także zawodów sportowych różnych dyscyplin.
 • Tworzenie więzi absolwentów poprzez organizowanie Zjazdów Absolwentów w 1997r, 2002r i 2007r.

Odznaczenia i nagrody

 • Srebrny Krzyż zasługi,
 • Medal Komisji Edukacji Narodowej,
 • Zasłużony dla rolnictwa,
 • Nagrody: pierwszego stopnia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kuratora Oświaty, Dyrektora Wydziału Rolnictwa, Starosty Kętrzyńskiego. Nagrody dyrektora i starosty otrzymywał wielokrotnie.

Bibliografia

 1. Alicja Daniela Kicowska, Nauczyciele szkół rolniczych na Warmii i Mazurach (1945-1989), Olsztyn 2009, s. 109-110.
 2. Praca zborowa - Karolewo wczoraj i dziś. Karolewo 1997, Karolewo 2002 oraz Karolewo 2007
 3. Praca zbiorowa - 65 lat Karolewskiej Szkoły, Karolewo 2012.
 4. www.karolewo.com

Hasło opracował Apolinary Zapisek.