Skrzyp pstry

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 17:25, 21 mar 2015 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje) (Zastępowanie tekstu - "Kategoria: Rezerwaty przyrody" na " ")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Skrzyp pstry

Equisetum variegatum
Schleich. ex Weber & Mohr
Skrzyp pstry. Fot. Jesús Alba Svitil. Źródło: Commons Wikimedia
Skrzyp pstry. Fot. Jesús Alba Svitil. Źródło: Commons Wikimedia
Systematyka
Królestwo rośliny
Podkrólestwo rośliny naczyniowe
Gromada skrzypy
Klasa skrzypowe
Rząd skrzypowce
Rodzina skrzypowate
Rodzaj skrzyp
Gatunek Skrzyp pstry
Synonimy

Skrzyp pstry (Equisetum variegatum Schleich. ex Weber & Mohr.) – gatunek rośliny należący do rodziny skrzypowatych (Equisetaceae), rzędu skrzypowców (Equisetales).

Morfologia

Bylina wytwarzająca jednakowe pędy płonne i zarodnikowe wyrastające o tej samej porze. Pęd cienki podnoszący się o 0,2-0,5 cm z niezbyt szerokim kanałem powietrznym w środku, o 4-12 żeberkach rozdzielonych dwoma szeregami brodawek. Pochwy krótko dzwonkowate o ząbkach czarnych biało obrzeżonych, u nasady jajowatych i trwałych, z których łatwo odpada nitkowaty wierzchołek. Pochwy w dole łodygi często całe czarne, pośrodku i w górze łodygi zielonkawych, ale po bokach z czarnym pasem lub z czarnymi plamami, żebrowane, z wąskim rowkiem oddzielającym i dodatkowym widocznym rowkiem na grzbiecie żeberka pochwy. Gatunek wyrasta od maja do sierpnia na piaszczystych wilgotnych terenach, torfowiskach, również przy brzegach rzek. Roślina trwała, o wysokości od 10 do 30 cm.

Rozmieszczenie i ekologia

Występuje głównie na południu Polski. Jest gatunkiem zagrożonym ze względu na preferencje siedliskowe dotyczące stanowisk będących przedmiotem melioracji odwadniających.

Na Warmii i Mazurach odnotowany w obszarze Natura 2000 Jezioro Woszczelskie.

Wartość użytkowa

Jest to gatunek rzadki, podlegający w Polsce ochronie gatunkowej ścisłej.

Bibliografia

pl.wikipedia.org [30.06.2014]
atlas-roslin.pl [30.06.2014]