Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej w Iławie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 17:08, 21 mar 2015 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje) (Zastępowanie tekstu - "Kategoria: Społeczeństwo obywatelskie" na "Kategoria:Społeczeństwo")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stowarzyszenie mniejszości niemieckiej w Iławie

Logo Stowarzyszenia mniejszości niemieckiej w Iławie. Fot. Paulina Jaskuła. Źródło: www.ilawa.wm.pl
Logo Stowarzyszenia mniejszości niemieckiej w Iławie. Fot. Paulina Jaskuła. Źródło: www.ilawa.wm.pl
Rok założenia 1990
Siedziba Ul. Niepodległości 13, 14-200 Iława
Profil działalności Stowarzyszenie
Kontakt 89 648 84 20
KRS 0000016830

Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej w Iławie – stowarzyszenie rozpoczęło działalność w 1990 roku. Jego szefem jest Franz Josef von Czarnowski.

Historia

Komitet założycielski odbył pierwsze spotkania w marcu i kwietniu 1990 roku, a jako oddział terenowy Olsztyńskiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej powołano je 1 listopada 1990 roku. Oddział ten usamodzielnił się w styczniu 1995 roku, a we wrześniu tego roku nastąpiło jego włączenie w struktury Związku Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur.

Siedziba Stowarzyszenia początkowo mieściła się w budynku firmy budowlanej, ale z czasem przeniesiono ją do ratusza, gdzie znajduje się biuro, oraz do budynku szkoły muzycznej, w której znajdują się sala spotkań oraz sala lekcyjna.

Cele

Celami stowarzyszenia są: współpraca z Ziomkostwem Powiatu, nauczanie języka niemieckiego oraz organizowanie wycieczek i imprez okolicznościowych.

Zarząd

Przewodniczącym zarządu jest Franz Josef von Czarnowski, zastępcą Joachim Zalewski, członkiem zarządu Erhard Rade, a skarbnikiem Gerhard Schlieszke.

Formy działalności

W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca spotykają się seniorzy. W okresie Bożego Narodzenia organizowane są imprezy dla dorosłych oraz dzieci. W miarę możliwości finansowych organizowane są wycieczki. Ponadto prowadzone są kursy języka niemieckiego. W latach 1992-1998 prowadził je Franz Josef von Czarnowski. Stowarzyszenie prowadzi również współpracę z Ziomkostwem Powiatu. W 1996 roku dzięki działaniom Stowarzyszenia utworzono Stację Socjalną Joannitów.

Bibliografia

zsnwim.eu [22.10.2014]