Szkoła Podstawowa im. 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Bezledach: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Cele i zadania)
 
(Nie pokazano 40 wersji utworzonych przez 6 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
-----
 
'''Poniżej przedstawiona jest wizualizacja szablonu'''
 
-----
 
 
{{Szkolnictwo infobox
 
{{Szkolnictwo infobox
 
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa im. 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Bezledach
 
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa im. 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Bezledach
 
|Grafika          =  sp bezledy.jpg
 
|Grafika          =  sp bezledy.jpg
|Opis_grafiki    =  budynek szkolny http://sp-bezledy.edupage.org/?, 8.12.2013.
+
|Opis_grafiki    =  Budynek szkolny. Źródło: [http://sp-bezledy.gmina-bartoszyce.pl/ www.sp-bezledy.gmina-bartoszyce.pl]
|Data_założenia  =  1946 rok
+
|Data_założenia  =  1946 r.
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
|Podtyp_szkoły    =  ...Wymagane...
+
|Podtyp_szkoły    =   
|Profil          =  ...Wymagane...
+
|Profil          =   
|Adres            =  11-200 Bartoszyce Bezledy 13 a
+
|Adres            =  Bezledy 13 a, 11-200 Bartoszyce
|Patron          =  ...opcjonalny...
 
 
}}
 
}}
 +
''' Szkoła Podstawowa im. 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Bezledach''' – szkoła podstawowa w [[Bezledy |Bezledach]], [[Powiat bartoszycki |powiat bartoszycki]], [[Województwo warmińsko-mazurskie |województwo warmińsko-mazurskie]]. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni [[Zenona Baranowska]].
 +
<br/> <br/>
 +
== Historia ==
 +
Początki szkoły w [[Bezledy |Bezledach]] sięgają drugiej połowy XVIII w. Wtedy powstała szkoła parafialna. W 1935 r. w szkole wspólnej dla Bezled i [[Lejdy |Lejd]] uczyło się 132 uczniów, a pracowało dwóch nauczycieli. W 1946 r. wznowiono działalność oświatową w Bezledach i zorganizowano Publiczną Szkołę Powszechną w Bezledach. Na początku pracował w niej jeden nauczyciel, uczący w klasach I-IV. W 1948 r., w wyniku reformy strukturalnej, szkoła zmieniła nazwę na szkoła podstawowa. W 1952 r. stopień organizacyjny szkoły wzrósł do siedmiu klas.
  
''' Szkoła Podstawowa im. 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Bezledach''' <br/>
+
W latach 1951-1961 kierownikiem szkoły był [[Jan Dolny]]. Grono nauczycielskie stanowili również: [[Jadwiga Dolna]], [[Helena Dominiak]], [[Genowefa Bartoś]], a od 1958 r. [[Mirosław Kościuszko]]. W 1961 r. pracę rozpoczęli Maria i Adam Wasylikowie. Do istniejących siedmiu oddziałów uczęszczało 120 uczniów, których uczyło 6 nauczycieli: [[Adam Wasylik]] – kierownik, [[Maria Wasylik]], [[Helena Dominiak]], [[Olga Sytczyk]], [[Danuta Zajkowska]], [[Maria Sierla]]. W 1965 r. rozpoczęto budowę nowej szkoły, którą oddano do użytku w 1968 r.
== Historia ==
 
...Pierwsze wzmianki o szkolnictwie sięgają drugiej połowy XVI wieku, gdy po zwycięstwie reformacji, zaczęły powstawać parafialne szkoły przykościelne, a w wieku XVIII – szkoły we wsiach niekościelnych – Bezledach, Kiertynach, Molwitach, Posłuszu i Kromarkach. Brakowało nauczycieli, zatem na te stanowiska często przyjmowano zwolnionych ze służby podoficerów i rzemieślników. Od drugiej połowy XVIII cała młodzież podlegała obowiązkowemu nauczaniu.
 
W 1935 roku w szkole wspólnej dla Bezled i Lejd uczyło się 132 uczniów, a pracowało dwóch nauczycieli.
 
W 1946 roku rozpoczęła działalność szkoła w Bezledach. Na początku pracował w niej jeden nauczyciel uczący w klasach I – IV. Stopniowo naukę rozszerzano o kolejne klasy i w roku 1952 istniało ich już siedem.
 
W latach 1951 – 61 kierownikiem szkoły był Jan Dolny. W szkole pracowali również Jadwiga Dolna, Helena Dominiak z domu Mamińska, Genowefa Bartoś z domu Mamińska, a od roku 1958 Mirosław Kościuszko. Z końcem sierpnia 1961 roku J. i J.Dolni wyjechali, a pracę rozpoczęli Maria i Adam Wasylikowie. Do istniejących siedmiu oddziałów uczęszczało 120 uczniów, których uczyło 6 nauczycieli:
 
1. Adam Wasylik – kierownik placówki – historia, biologia,
 
2. Maria Wasylik – klasy początkowe, geografia,
 
3. Helena Dominiak – język polski,
 
4. Olga Sytczyk – matematyka,
 
5. Danuta Zajkowska – technika, plastyka,
 
6. Maria Sierla – klasy początkowe.
 
 
Do szkoły uczęszczali pieszo uczniowie z następujących miejscowości: Bezledy, Głomno, Lejdy, Solno, Żardyny, Wola, Wólka.
 
Etat nauczyciela wynosił 36 godzin, ale zatrudnieni nauczyciele pracowali nawet 42 godziny tygodniowo od poniedziałku do soboty.
 
Budynek szkolny był stary i ciasny (2 sale lekcyjne na górze, 3 – na dole), wymagał remontu. Kierownik szkoły rozpoczął starania o nową szkołę, której budowę rozpoczęto w 1965 roku. W 1968 roku oddano do użytku nowy budynek siedmioizbowy, gdzie naukę pobierało 198uczniów.                                                                                                                        
 
  
  Za czasów pełnienia funkcji kierownika przez Adama Wasylika zakupiono pierwsze pomoce dydaktyczne (mikroskopy, mapy, itp.) oraz wyposażono klasy w nowe ławki, krzesełka, regały. W roku 1968 państwo Wasylikowie wyjechali z Bezled i osiedlili się w niewielkiej miejscowości Wajsnory.
+
W latach 60. i 70. XX wieku w szkole prowadzono naukę dla dorosłych w zakresie szkoły podstawowej, gdzie do klas IV-VII uczęszczali głównie żołnierze zasadniczej służby wojskowej. Organizowano rolnicze kursy kwalifikacyjne.
W latach 60 i 70-tych w szkole prowadzono naukę dla dorosłych w zakresie szkoły podstawowej, gdzie do klas IV VII uczęszczali głównie żołnierze zasadniczej służby wojskowej. Organizowano rolnicze kursy kwalifikacyjne. W ostatnim okresie lat siedemdziesiątych istniało średnie studium zawodowe dla dorosłych, które pozwalało zdobyć średnie wykształcenie, a część słuchaczy przystępowało do egzaminu maturalnego.
 
W 1967 roku wchodzi w życie reforma szkolna, w wyniku której szkoła staje się szkołą o ośmiu klasach. Stan ten trwa do roku 2000.
 
Po odejściu Adama Wasylika stanowisko kierownika objął Apolinary Suchodolski i pełnił tę funkcję do 1972 roku, a w latach 1972-92 był dyrektorem szkoły. Od roku 1975 zatrudniono sekretarkę, a w roku 1978 utworzono etat zastępcy dyrektora. Pierwszym zastępcą był Józef Soliwoda, były uczeń szkoły w Bezledach.  Początkowo funkcjonowało 10 oddziałów. W związku z rozwojem budownictwa mieszkaniowego liczba dzieci w szkole szybko wzrastała, a likwidacja szkół w Molwitach, Solnie, Kiertynach i Łojdach jeszcze bardziej przyczyniła się do jej powiększenia- zbliżała się do 400. W roku 1976 utworzono klasy dwuciągowe. Pracowało 20 nauczycieli. Oprócz budynku szkolnego wykorzystywano także pomieszczenia po starym lokalu przedszkolnym i parter żłobka. Dzięki staraniom władz lokalnych, gminnych i wojewódzkich w 1990 roku oddano do użytku rozbudowaną część budynku szkolnego składającego się z 11 izb lekcyjnych, biblioteki oraz pomieszczeń administracyjnych i socjalnych.
 
W latach 1992 – 97 funkcję dyrektora szkoły pełni Aldona Stankiewicz, a zastępcą jest Marek Saulewicz. Pracuje wówczas 21 nauczycieli, w klasach dwuciągowych uczy się od 300 do 350 uczniów. Od 1996 roku zostaje utworzone 0,5 etatu pedagoga szkolnego. W latach  1997-2001, dzięki staraniom ówczesnej pani dyrektor Elżbiety Gut i wsparciu radnych, zwiększono wymiar czasu pracy pedagoga do pełnego etatu. W ciągu 5 lat pedagogiem szkolnym jest Zenona Baranowska.
 
Od 1999 roku w czasie reformy edukacji zostaje powołany zespół szkół, w skład którego wchodzą szkoła podstawowa i gimnazjum. Dyrektorem zostaje Czesław Sołodki, a Elżbieta Gut jest zastępcą.  Zespół szkół funkcjonuje do 2001 roku.
 
Obecnie w Bezledach obok szkoły podstawowej jest gimnazjum. Dyrektorem szkoły podstawowej jest Zenona Baranowska. Pracuje 14 nauczycieli, 5 pracowników obsługi i administracji. Ze względu na niż demograficzny funkcjonują klasy jednociągowe, do których uczęszcza 133 uczniów z klas 0– VI.
 
  
 +
W 1967 r. szkoła stała się ośmioklasową. W latach 1972-1992 dyrektorem szkoły był [[Apolinary Suchodolski]]. W roku 1976 w szkole pracowało 20 nauczycieli. W 1990 r. oddano do użytku rozbudowaną część budynku szkolnego składającego się z 11 izb lekcyjnych, biblioteki oraz pomieszczeń administracyjnych i socjalnych.
 +
W latach 1992-1997 funkcję dyrektora szkoły pełniła [[Aldona Stankiewicz]]. Od 1999 r. szkoła funkcjonuje jako sześcioklasowa szkoła podstawowa.
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Cele i zadania ==
 
== Cele i zadania ==
Szkoła realizuje cele i zadania określone w Ustawie o systemie oświaty z 7 września 1991 roku.
+
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty z 7 września 1991 r.
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==
...Danuta   Rohuń    
+
Skład kadry pedagogicznej w roku szkolnym 2013/14:
+
* Danuta Rohuń
    Zenona Baranowska Dyrektor szkoły  
+
* [[Zenona Baranowska]] – dyrektor szkoły
+
* Maria Borkowska
    Maria Borkowska   Wychowawca: Klasa druga
+
* Alina Dymek
 
+
* Anna Dziwińska
+
* Helena Gut
    Alina Dymek   Wychowawca: Klasa trzecia
+
* Bożena Kiszło
 
+
* Wioletta Kowalik
+
* Agnieszka Malinowska
    Anna Dziwińska   Wychowawca: Klasa czwarta
+
* Marzenna Oziero
 
+
* Justyna Rojek
+
* Jolanta Siej
    Helena Gut   Wychowawca: Klasa piąta
+
* Ilona Szarejk
 
+
* Halina Turowska <br/>
 
    Bożena Kiszło   Wychowawca: Klasa pierwsza
 
 
 
 
    Wioletta Kowalik   Wychowawca: Oddział przedszkolny
 
 
 
 
    Agnieszka Malinowska  
 
 
    Marzenna Oziero Wychowawca: Punkt przedszkolny
 
 
 
 
    Justyna Rojek    
 
 
    Jolanta Siej    
 
 
    Ilona Szarejko   
 
 
    Halina Turowska
 
  
<br/>
 
 
== Osiągnięcia ==
 
== Osiągnięcia ==
...
+
Sukcesy uczennic szkoły reprezentujących gminę na XVII [[Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Bartoszycach|Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Bartoszycach]]:
<br/>
+
 
 +
* II miejsce w biegu na 100 m – Aleksandra Niedźwiedź
 +
* II miejsce w biegu na 200 m – Paulina Dwinów
 +
* II miejsce w biegu na 600 m –  Ewa Zabłocka
 +
* I miejsce  w skoku w dal – Ewa Zabłocka
 +
* II miejsce w sztafecie olimpijskiej 4 x 200 m dziewcząt – Ewa Zabłocka, Paulina Dwinów, Agata Kozłowska, Aleksandra Niedźwiedź
 +
* II miejsce w Turnieju Dwóch Ogni kl. V
 +
 
 
== Absolwenci ==
 
== Absolwenci ==
...
+
Absolwent szkoły [[Józef Soliwoda]] w 1978 r. został zastępcą dyrektora placówki.  
 
<br/>
 
<br/>
== Ciekawostki ==
+
== Bibliografia ==
...Dnia 27 września 2013 roku Szkoła Podstawowa im. 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Bezledach obchodziła III rocznicę nadania imienia i wręczenia sztandaru. W święcie wzięli udział  zaproszeni goście, uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły.
+
Radziszewska Maria Jolanta, ''Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945-1956)'', Kraków 2011, s. 42. <br>
 
+
[http://sp-bezledy.edupage.org/? sp-bezledy.edupage.org] [22.12.2013]<br>
 +
[http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=PB5801 szkolnictwo.pl] [22.12.2013]
 
<br/>
 
<br/>
 +
[[Kategoria: Szkolnictwo]]
  
== Bibliografia ==
+
[[Kategoria: Szkoły podstawowe]]
# http://sp-bezledy.edupage.org/?, 8.12.2013.
+
[[Kategoria: Powiat bartoszycki]]
<br/>
+
[[Kategoria: Bartoszyce (gmina wiejska)]]
--[[Użytkownik:Maria.radziszewska|Maria.radziszewska]] ([[Dyskusja użytkownika:Maria.radziszewska|dyskusja]]) 21:00, 8 gru 2013 (CET)
+
[[Kategoria: 1945-1989]]  
[[Kategoria: Szkolnictwo]]<br />
+
[[Kategoria: 1990-]]

Aktualna wersja na dzień 09:06, 11 mar 2015

Szkoła Podstawowa im. 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Bezledach

Budynek szkolny. Źródło: www.sp-bezledy.gmina-bartoszyce.pl
Budynek szkolny. Źródło: www.sp-bezledy.gmina-bartoszyce.pl
Data założenia: 1946 r.
Poziom szkoły: podstawowy
Adres: Bezledy 13 a, 11-200 Bartoszyce

Szkoła Podstawowa im. 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Bezledach – szkoła podstawowa w Bezledach, powiat bartoszycki, województwo warmińsko-mazurskie. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni Zenona Baranowska.

Historia

Początki szkoły w Bezledach sięgają drugiej połowy XVIII w. Wtedy powstała szkoła parafialna. W 1935 r. w szkole wspólnej dla Bezled i Lejd uczyło się 132 uczniów, a pracowało dwóch nauczycieli. W 1946 r. wznowiono działalność oświatową w Bezledach i zorganizowano Publiczną Szkołę Powszechną w Bezledach. Na początku pracował w niej jeden nauczyciel, uczący w klasach I-IV. W 1948 r., w wyniku reformy strukturalnej, szkoła zmieniła nazwę na szkoła podstawowa. W 1952 r. stopień organizacyjny szkoły wzrósł do siedmiu klas.

W latach 1951-1961 kierownikiem szkoły był Jan Dolny. Grono nauczycielskie stanowili również: Jadwiga Dolna, Helena Dominiak, Genowefa Bartoś, a od 1958 r. Mirosław Kościuszko. W 1961 r. pracę rozpoczęli Maria i Adam Wasylikowie. Do istniejących siedmiu oddziałów uczęszczało 120 uczniów, których uczyło 6 nauczycieli: Adam Wasylik – kierownik, Maria Wasylik, Helena Dominiak, Olga Sytczyk, Danuta Zajkowska, Maria Sierla. W 1965 r. rozpoczęto budowę nowej szkoły, którą oddano do użytku w 1968 r.

W latach 60. i 70. XX wieku w szkole prowadzono naukę dla dorosłych w zakresie szkoły podstawowej, gdzie do klas IV-VII uczęszczali głównie żołnierze zasadniczej służby wojskowej. Organizowano rolnicze kursy kwalifikacyjne.

W 1967 r. szkoła stała się ośmioklasową. W latach 1972-1992 dyrektorem szkoły był Apolinary Suchodolski. W roku 1976 w szkole pracowało 20 nauczycieli. W 1990 r. oddano do użytku rozbudowaną część budynku szkolnego składającego się z 11 izb lekcyjnych, biblioteki oraz pomieszczeń administracyjnych i socjalnych. W latach 1992-1997 funkcję dyrektora szkoły pełniła Aldona Stankiewicz. Od 1999 r. szkoła funkcjonuje jako sześcioklasowa szkoła podstawowa.

Cele i zadania

Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty z 7 września 1991 r.

Kadra pedagogiczna

Skład kadry pedagogicznej w roku szkolnym 2013/14:

  • Danuta Rohuń
  • Zenona Baranowska – dyrektor szkoły
  • Maria Borkowska
  • Alina Dymek
  • Anna Dziwińska
  • Helena Gut
  • Bożena Kiszło
  • Wioletta Kowalik
  • Agnieszka Malinowska
  • Marzenna Oziero
  • Justyna Rojek
  • Jolanta Siej
  • Ilona Szarejk
  • Halina Turowska

Osiągnięcia

Sukcesy uczennic szkoły reprezentujących gminę na XVII Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Bartoszycach:

  • II miejsce w biegu na 100 m – Aleksandra Niedźwiedź
  • II miejsce w biegu na 200 m – Paulina Dwinów
  • II miejsce w biegu na 600 m – Ewa Zabłocka
  • I miejsce w skoku w dal – Ewa Zabłocka
  • II miejsce w sztafecie olimpijskiej 4 x 200 m dziewcząt – Ewa Zabłocka, Paulina Dwinów, Agata Kozłowska, Aleksandra Niedźwiedź
  • II miejsce w Turnieju Dwóch Ogni kl. V

Absolwenci

Absolwent szkoły Józef Soliwoda w 1978 r. został zastępcą dyrektora placówki.

Bibliografia

Radziszewska Maria Jolanta, Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945-1956), Kraków 2011, s. 42.
sp-bezledy.edupage.org [22.12.2013]
szkolnictwo.pl [22.12.2013]