Szkoła Podstawowa nr 3 w Olsztynie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 12:12, 9 gru 2013 autorstwa Maria.radziszewska (dyskusja) (Utworzono nową stronę "----- '''Poniżej przedstawiona jest wizualizacja szablonu''' ----- {{Szkolnictwo infobox |Nazwa_instytucji = Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w ...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Poniżej przedstawiona jest wizualizacja szablonu


Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Olsztynie.

...Wymagane...
...Wymagane...
Data założenia: 1 października 1945 roku
Poziom szkoły: podstawowy
Podtyp szkoły: ...Wymagane...
Profil: ...Wymagane...
Adres: 10-445 Olsztyn, ul Kołobrzeska 13 m
Patron: ...opcjonalny...


Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Olsztynie

Historia

... Edwarda Mroza, który 1.10.1945r. decyzją Kuratorium Okręgu Szkolnego Mazurskiego został jej pierwszym kierownikiem i organizatorem. 1 listopada 1945 roku została otworzona Publiczna Szkoła Powszechna Nr 3 w Olsztynie przy ulicy Kościuszki 9, gdzie dotychczas mieściła się i wciąż działała szkoła nr 2. W dniu otwarcia szkołę tworzyło 300 uczniów przydzielonych do 10 klas. Byli to uczniowie wydzieleni ze szkół nr 1 i 2. Grono pedagogiczne stanowiło 8 nauczycieli. Budynek był w złym stanie technicznym. Funkcjonowanie szkoły było również utrudnione z powodu braku książek, ilości pomieszczeń, sprzętu szkolnego, pomocy naukowych oraz dużej liczby dzieci i małej nauczycieli. W tym okresie była to jedyna szkoła w Olsztynie, która przyjmowała nowych uczniów. Duży procent wśród nich stanowiły miejscowe dzieci, które w niedostatecznym stopniu opanowały język polski. Klasy były przepełnione, a poziom nauczania i wychowania bardzo różny. Na przykład w kwietniu 1946 roku było 17 oddziałów po 45 uczniów. Liczbę nauczycieli zwiększono z 9 do 13. Szkoła wciąż się zmieniała organizacyjnie. W okresie od marca do czerwca 1946 plan lekcji zmieniano aż 6 razy. Wakacje 1946 roku upłynęły pod znakiem remontów, a także oddzielenia wewnątrz budynku szkół nr 2 i 3. W ten sposób w jednym gmachu istniały dwie szkoły po ok. 750 dzieci i po 15 sal lekcyjnych. Na dzień 1.09.1946r. wszelkie prace zostały ukończone i zabrano się za naprawę ławek, stołów, krzeseł. 10 września liczba uczniów w szkole przekroczyła 1000, a nadal trwały zapisy. Zajęcia odbywały się na dwie zmiany. Grono nauczycielskie powiększyło się z 18 do 24 osób. Do listopada placówka rozrosła się do 30 klas, 1200 uczniów i 35 nauczycieli. Taki stan rzeczy nie pozwalał na normalną pracę, więc dnia 15 listopada '47 kierownik szkoły p. Wiktor Kossut zabierając ze sobą uczniów 6 klas i 12 nauczycieli przeniósł się do świeżo wyremontowanego budynku przy ulicy Jagiellońskiej, gdzie została otwarta szkoła nr 4. Od tego dnia kierownikiem SP 3 został pan Stanisław Rukowicz. Organizację pracy szkoły trzeba było przeprowadzić na nowo. Od stycznia1947 r. rozpoczęło się dożywianie dzieci z funduszy Kuratorium oraz Komitetu Rodzicielskiego. Bardzo aktywnie działał Komitet Rodzicielski. istniała już wówczas stołówka i system zapomóg pieniężnych. W szkole powstają i działają następujące koła zainteresowań: biologiczne, polonistyczne, sportowe, taneczne, PCK, odbudowy Warszawy i krajoznawcze, a w następnych latach powstaną: fizyczne, SKS, TPPR, ZHP, zespół dramatyczno taneczno śpiewaczy oraz młodych bibliotekarzy. W marcu 1953 roku powstała Szkolna Kasa Oszczędności. W czerwcu 1951roku władze oświatowe zorganizowały międzyszkolną wystawę prac uczniów. Szkoła otrzymała II nagrodę przyznaną przez Kuratorium Okręgu Szkolnego Olsztyńskiego. W latach następnych na szczególne podkreślenie zasługuje rozwój i osiągnięcia zespołu mandolinistów oraz chóru szkolnego.


Lata 1955 - 1965

Druga dekada funkcjonowania szkoły to na pewno bardzo trudny okres dla jej kierownictwa i kadry nauczycielskiej ze względu na zmiany polityczne w kraju, nadzieje z nimi związane i ich rozwianie. W 1956 roku rozpoczęto szeroko zakrojone reformy w programach szkolnych . Znacznie ograniczono polityczną indokrynację młodzieży, szczególnie drastyczną w szkołach podstawowych , dopuszczono przejściowo dobrowolne lekcje religii, rozszerzono zakres nauczania przedmiotów humanistycznych. Dalszą ewolucję programów szkolnych zahamowały władze, które pod koniec lat pięćdziesiątych wyeliminowały z programów nauczania i wychowania całe obszary wiedzy tzw. niepożądanej. Szkoła zaczęła pogrążać się w autentyczną zależność od obowiązującej ideologii. Te procesy nie ominęły również naszej szkoły, co zauważa się chociażby na kartach kronik szkolnych z tamtego okresu. Dominują uroczystości związane z propagowaniem przyjaźni polsko radzieckiej, z obchodami kolejnych rocznic wielkiej Rewolucji Październikowej itp. Kolejny rok szkolny 1960/61 niesie ze sobą kolejną zmianę, a mianowicie usunięcie nauki religii ze szkoły, gdyż stanowiła ona poważną przeszkodę. W 1963 roku szkoła przejęła sztafetę z okazji XX-lecia Polski Ludowej i przekazała ją w dalszej kolejności szkole nr 4. Szkolne Koło Przyjaciół Związku Radzieckiego podjęło wiele zobowiązań, mających na celu m in. popularyzację wiedzy o Związku Radzieckim , o zdobyczach nauki i kultury radzieckiej oraz kształtowanie przyjaźni polsko radzieckiej. Wszystkie w/w zobowiązania zostały wpisane w książkę pt. Sztafeta i przekazane SP 4, a następnie powędrowały do innych szkół. Mimo akcji: 1000 szkół na Tysiąclecie , do której włączyła się również nasza szkoła - nadal brakowało budynków szkolnych. Warunki pracy dydaktycznej i wychowawczej stawały się coraz trudniejsze. Z roku na rok zwiększała się liczba uczniów w szkole i liczba klas. Nauka odbywała się na dwie zmiany. Praca wśród dzieci dzięki ofiarnej pracy kierownictwa i nauczycieli rozwija się pomyślnie, mimo bardzo przepełnionych klas. Fizyki, chemii, biologii dzieci uczyły się w dobrze wyposażonych gabinetach, ale były one wspólne dla szkół nr 2 i nr 3. W szkole rozwija się również czytelnictwo. W roku 1960 szkoła zajęła I miejsce pod względem nauczania wśród szkół olsztyńskich. W 1962 roku szkolny chór, kierowany przez pana Popienia zakwalifikował się do finałów wojewódzkich.



Lata 1965 - 1975

Trzecie dziesięciolecie to praca szkoły pod kierunkiem jednego dyrektora pani Danuty Słowik Kierownictwo szkoły podejmuje wówczas wiele inicjatyw i działań na rzecz szkoły i środowiska, ale także uczestniczy w akcjach ogólnopolskich. 1966 z inicjatywy kierowniczki szkoły pani Danuty Słowik został ogłoszony konkurs na najestetyczniej urządzoną izbę lekcyjną. Była to kilkumiesięczna akcja, do której przystąpili nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele i rodzice. Rodzice nie szczędzili pieniędzy i pracy. Wspólnym wysiłkiem odmalowano ściany pomieszczeń szkolnych, odświeżono sprzęty, zadbano o dekorację sal i korytarzy. W rezultacie trójka zmieniła się nie do poznania. 16.12.1967r. nadano szkole imię Marcelego Nowotki, które nosiła aż do 3.04.90r. 1968 trójka wyróżniła się pracą koła Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich. Ten rok zaowocował również współpracą naszej szkoły z młodzieżą ze Szkoły Muzycznej. Były organizowane wspólne koncerty, mające na celu umuzykalnienie młodzieży. 1968 - zbierano pieniądze i dokonano wpłaty na budowę Pomnika Szpitala Centrum Zdrowia Dziecka 1970 - zorganizowano materialną pomoc powodzianom 1971- odbywała się zbiórka pieniędzy i dokonano wpłaty na odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie 1974 - powstają pierwsze i jedyne w Polsce klasy sportowe o profilu gimnastycznym


Lata 1975 - 1985

Czwarte dziesięciolecie istnienia Szkoły Podstawowej nr 3 w Olsztynie zaznaczyły bardzo istotne dla jej historii wydarzenia. Przede wszystkim była to zmiana lokalizacji. Szkoła została przeniesiona do budynku przy ulicy Kołobrzeskiej 13M, gdzie funkcjonuje do dziś. Pozwoliło to na zdecydowaną poprawę warunków nauki i pracy. W 1977r. w szkole utworzono etat pedagoga szkolnego Na ten rok przypada także początek opieki lekarskiej w szkole i otwarcie gabinetu stomatologicznego. Nasza szkoła , w której od 1974 r. funkcjonowały klasy o profilu gimnastycznym, w 1977 roku została Szkołą Mistrzostwa Sportowego w gimnastyce jako jedna z pięciu szkół w Polsce. W związku z tym nawiązano ścisłą współpracę z Klubem Sportowym Stomil OZOS, dotyczącą zarówno spraw dydaktycznych jak i szkoleniowo- sportowych. Praca i zaangażowanie młodzieży pod kierunkiem wysoko wykwalifikowanej kadry trenerskiej zaowocowały sukcesami nie tylko miejskimi, wojewódzkimi, ale ogólnopolskimi i międzynarodowymi. Przypomnijmy chociaż te najistotniejsze:


•Olimpiada Sportowa w Łodzi i Igrzyska Sportowe w Warszawie w 1975 roku to II i IV miejsca naszych uczniów •1976 rok to VIII Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej i nasi medaliści: złota w gimnastyce Beata Grochowska i brązowy medalista w dżudo Piotr Gołębiowski •Rok 1976 to również towarzyskie zawody gimnastyki dziewcząt między reprezentantkami olsztyńskich szkół, a reprezentacją gimnastycznych szkół angielskich. We wszystkich konkurencjach nasze uczennice spisały się na złoty medal Medalowe sukcesy odnosiły nasze reprezentantki w międzynarodowych zmaganiach w Bułgarii i Francji Sportowe sukcesy tego dziesięciolecia to nie tylko sukcesy gimnastyczek. Prężnie działają drużyny koszykówki dziewcząt i chłopców pod kierunkiem pana Kazimierza Andruszkiewicza. Odnoszą sukcesy w zawodach międzywojewódzkich i ogólnopolskich. Kroniki szkolne z lat 1975 1985 odnotowują osiągnięcia naszych uczniów także w innych dziedzinach. W konkursach i olimpiadach przedmiotowych szkoła miała 45 laureatów. Sześciokrotnie szkolny chór pod kierunkiem pani Aliny Hundert zajmował najwyższe miejsca w Przeglądach Szkolnych Zespołów Artystycznych w kategorii chórów A Capella. Wielokrotnie wyróżniano naszą szkołę w kolejnych edycjach konkursu Olsztyn miastem kwiatów i zieleni. Taki wizerunek szkoły tworzył się pod kierownictwem kolejnych dyrektorów: pani Danuty Słowik, pani Danuty Duda i pani Stanisławy Woźniak.



Lata 1985 - 1995

Dekada, którą chcemy Państwu przybliżyć jest bardzo bogata w spektakularne dla życia szkoły wydarzenia. W tym dziesięcioleciu szkołą kierują pani dyr. Izabella Kaczmarek i pani dyr. Janina Borowik. W roku szkolnym 1987/88 nasza szkoła uplasowała się na II miejscu wśród najbardziej usportowionych szkół olsztyńskich. W styczniu 1990 roku powołano klasę IV d dla uczniów szczególnie uzdolnionych. Z taką inicjatywą wyszedł Urząd Miejski i WSP w Olsztynie, gdzie w pierwszym zamyśle miała funkcjonować owa klasa. Wyłonione ze wszystkich szkół olsztyńskich najzdolniejsze dzieci zostały przebadane pod kątem zdolności intelektualnych i predyspozycji psychofizycznych. Utworzono klasę 15 osobową, w której wszyscy uczniowie posiadali I.Q. powyżej 130. Wychowawstwo klasy powierzono pani Bożenie Zaborniak. We wrześniu 1991roku powstaje kolejna klasa IV e dla uczniów szczególne uzdolnionych z programem autorskim pani Alicji Sobieli, będącym wynikiem doświadczeń w pracy z klasą poprzednią. Przedmioty nauczania ujęte zostały w bloki i zajęcia fakultatywne, zwiększono liczbę godzin nauczania; wprowadzono dwa języki obce już od klasy czwartej. Pod kątem pracy z uczniem zdolnym odbył się w naszej szkole I Trening Twórczego Myślenia. Swoimi doświadczeniami z pracy w takich klasach dzieliliśmy się z innymi. Już w maju 1991 roku gościliśmy u siebie nauczycieli ze szkół podstawowych i średnich z Mogilna oraz pracowników bydgoskiego kuratorium. Celem wizyty było zapoznanie się z pracą z uczniem zdolnym. W kwietniu 1992 roku szkoła była reprezentowana na I Konferencji Forum Młoda Europa poświęconej omówieniu problemów propagowania idei Zjednoczonej Europy na płaszczyźnie edukacyjnej i wychowawczej. Konsekwencją udziału w konferencji było nawiązanie współpracy z Fundacją Polska w Europie. W latach 1992 1995 nasi nauczyciele uczestniczyli w konferencjach Szranki szkolne organizowanych przez Fundację Polska w Europie, poświęconych m in. integracji europejskiej, szkolnictwu mniejszości narodowych, reformie oświatowej w kontekście edukacji europejskiej. We wrześniu 1993 roku powstało w szkole Stowarzyszenie Nauczycieli Innowatorów. W czerwcu 1993 roku Polski Komitet do spraw UNESCO zaproponował Szkole stowarzyszenie i już w styczniu 1994 roku Komisja Oświaty Polskiego Komitetu do Spraw UNESCO zaliczyła SP3 w Olsztynie w poczet Szkół Stowarzyszonych z UNESCO. Od tego czasu nasi uczniowie biorą udział w licznych konkursach organizowanych przez UNESCO plastycznych, literackich, ekologicznych mamy laureatów i wyróżnionych; co roku nasi uczniowie uczestniczą w obozach językowych organizowanych przez UNESCO. W listopadzie 1993 roku nastąpiło uroczyste otwarcie pracowni komputerowej, wyposażonej w komputery IBM PC; klasy ósme rozpoczęły obowiązkowe zajęcia informatyki, a klasy III VII uczestniczyły w zajęciach koła informatycznego. Osiągnięcia naszych uczniów w tym okresie są również niebagatelne: Szkoła miała aż 52 laureatów konkursów przedmiotowych.



Lata 1995 - 2005

Ogromny dorobek całego pięćdziesięciolecia nie przez wszystkich został należycie dostrzeżony i doceniony. Już w grudniu 1996 roku nad szkołą zawisło widmo likwidacji. Z radia dowiedzieliśmy się, iż władze miasta postanowiły od 1września 1997 roku umieścić w budynku naszej szkoły Zespół Szkół Gastronomicznych. Rozpoczęły się protesty Rady Szkoły, Rady Rodziców, uczniów i nauczycieli, związków zawodowych, Poradni Psychologiczno Pedagogicznej i rodziców. Dzięki takiemu wsparciu, po 3 miesiącach bardzo trudnych rozmów z przedstawicielami władz oraz uznaniu zasług placówka pozostała. W 1997roku rozpoczęto modernizację pracowni komputerowej istniejącej od 1993 roku oraz komputeryzację szkoły. W październiku 2001 roku Michelin - Stomil ufundował kompletne wyposażenie pracowni 10 komputerów oraz kompletny osprzęt internetowy. W roku szkolnym 2004/2005 powstało w bibliotece szkolnej centrum multimedialne. Od 1998 roku datuje się współpraca ze szkołą francuską. Jest to szkoła otwarta dla dzieci wszystkich francuskich pracowników zatrudnionych przez Michelin w Polsce oraz dla dzieci pracowników Stomilu (obecnie Michelin) wyjeżdżających do Francji. Dzieci uczące się w szkole francuskiej włączone są do grup polskich uczniów na zajęcia dodatkowe (język angielski, język niemiecki, muzyka, plastyka, wychowanie fizyczne, technika). Zajęcia te mają pomóc dzieciom w zintegrowaniu się z nowym dla nich środowiskiem. Rok szkolny 1999/2000 to pierwszy rok reformy struktury szkolnictwa . Dla Szkoły Podstawowej nr 3 oznaczało to wzrost liczby uczniów i nauczycieli oraz pracę w dwóch budynkach przy ul. Kołobrzeskiej 13 M i Kołobrzeskiej 9. Wdrażając Program Wychowawczy Szkoły promujący zdrowy styl życia, eliminujący zachowania agresywne realizujemy wiele przedsięwzięć edukacyjnych. I tak np.:


•cały rok szkolny 2001/ 02 trwała akcja Przemocy Stop! •od września 2004r. realizowano przedsięwzięcie edukacyjne Walka z hałasem Bieżący rok szkolny zainaugurowaliśmy nowym przedsięwzięciem Proste plecy. Z tym projektem łączy się akcja Rady Rodziców zbiórka pieniędzy na podręczniki szkolne do biblioteczek klasowych w ramach realizacji hasła: Odchudzamy plecaki. Wcześniej z inicjatywy Rady Rodziców zbierano dwukrotnie pieniądze na zakup lektur szkolnych i słowników oraz na zakup sprzętu sportowego. Realizując zadanie Podstawy programowej poznawania dziedzictwa kultury regionalnej i narodowej postrzeganej w perspektywie kultury europejskiej wdrażamy w szkole wiele projektów o tej tematyce. I tak np.:


•Od 1994 roku mają swoje stałe miejsce w szkole Dni Europy, w czasie których uczniowie z Koła Młodego Europejczyka przybliżają szkolnej społeczności poszczególne państwa europejskie. •W maju 2004 r nasza szkoła uczestniczyła w Paradzie Europejskiej, która przeszła ulicami Olsztyna. Prezentowaliśmy Irlandię. •W 2003 r. szkoła włączyła się w obchody 650-lecia Olsztyna dużym projektem Moje miasto ma 650 lat. Od tego też roku pani M. Wiecierzycka prezentuje ze swoimi uczniami cykl imprez pod nazwą O Warmio moja miła... •W kwietniu 2004 roku gościliśmy w naszej szkole Prezydenta Miasta Olsztyn pana Jerzego Czesława Małkowskiego. Odbyła się prezydencka debata z udziałem uczniów klas szóstych. Nasi uczniowie od pierwszych lat pobytu w szkole mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań przedmiotowych, ale również artystycznych, np. w szkolnym kółku teatralnym Błysk, bądź też w szkolnym zespole muzycznym Tam Tam. 3 czerwca 2000 odbył się I Dziecięcy Festiwal Piosenki Rozmaitej pomysł pani dyrektor Marzenny Śmiesznej i pana Adama Zmysłowskiego. W kolejnych latach zorganizowano II i III festiwal. Wzięli w nich udział uczniowie olsztyńskich szkół podstawowych. W marcu 2001 roku odbył się pierwszy Mini Playback Show, który wpisał się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. Warto zaznaczyć, iż na 60 pracujących w szkole nauczycieli 54% stanowią nauczyciele dyplomowani, 34 % nauczyciele mianowani. 2 kwietnia Polska pogrążyła się w żałobie po śmierci Jana Pawła II. My też żegnaliśmy Papieża w czasie uroczystego apelu i Mszy św., a 7 kwietnia uczestniczyliśmy w miejskiej mszy pod Krzyżem Papieskim oraz w białym marszu w intencji Jana Pawła II. Wyłożono w naszej szkole księgę kondolencyjną. W ciągu ostatniego dziesięciolecia zmieniał się wizerunek szkoły dzięki licznym remontom i modernizacjom w obrębie całego budynku szkolnego. I tak wyremontowano dach, wyremontowano i zmodernizowano kuchnię i stołówkę szkolną, wykonano nową instalację centralnego ogrzewania, częściową wymianę instalacji sanitarnej, zaadaptowano sale nr do prowadzenia zajęć gimnastyki korekcyjnej. W ostatnich trzech latach dokonano remontu instalacji elektrycznej oraz remontu sali gimnastycznej, sali nr 8, gabinetu dyrektora i sekretariatu, sali komputerowej, archiwum szkolnego, biblioteki, szatni i sanitariatów przy sali gimnastycznej i w pionie dla nauczycieli, wymieniono posadzkę na korytarzu I piętra, wykonano remont korytarza II piętra, rozbudowano salę do gimnastyki korekcyjnej. To tylko najważniejsze prace. W ostatnim dziesięcioleciu pracą szkoły kierowało trzech dyrektorów: pani dyr. Janina Borowik, pan dyr. Marek Pleśniar i pani dyr. Marzenna Śmieszna.

Lata 2005 - 2010

14 października 2005 roku odbył się jubileusz 60lecia istnienia Szkoły Podstawowej Nr 3, przygotowano multimedialną historię szkoły, występy artystyczne oraz wystawę kronik szkolnych, zdobytych pucharów i dyplomów uczniów naszej szkoły, imprezie towarzyszyła wystawa prac plastycznych. Kontynuowane są różne akcje mające na celu podniesienie jakości pracy szkoły. W roku 2006 zaczęto realizować Program wychowawczy 3 x Tak. Bezpieczeństwo - kultura szacunek, prowadzono Program KULTURA SŁOWA - POSTAWA WZOROWA. W roku 2008 rozpoczęła się realizacja programu Godność i sprawiedliwość dla każdego z nas. 18 listopada 2009 roku zaczęto realizować w szkole przedsięwzięcie profilaktyczno-edukacyjne Hałasowi- STOP. Społeczność szkoły przystąpiła do ogólnopolskiej akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom, akcja ta podobnie jak Dzień Pluszowego Misia, Dzień uśmiechu, Międzyszkolny Festiwal Karaoke, Mini Playback Show, Festyny Rodzinne stają się corocznymi cyklicznie organizowanymi imprezami kierowanymi do uczniów i ich rodziców. Tradycyjnie już nauczyciele i uczniowie naszej szkoły podejmują działania ekologiczne np. Sprzątanie świata, konkursy ekologiczne, w wielu klasach działa Program ekozespołów w szkole. W maju 2007 roku nastąpiło otwarcie sali zabaw wyposażonej w specjalistyczny sprzęt terapeutyczny i audiowizualny. W czerwcu 2008 roku szkoła otrzymała Certyfikat Polskiego Towarzystwa Dyslektycznego. Co roku w ramach obchodów Europejskiego Dnia Logopedy w szkole odbywają się Dni Bezpłatnych Diagnoz Logopedycznych oraz warsztaty dla rodziców i dzieci. W szkole aktywnie funkcjonuje koło PCK, w październiku 2009 roku rozpoczyna działalność Szkolne Koło Caritas. Biblioteka szkolna staje się prawdziwym sercem szkoły, jest tu nie tylko bogaty księgozbiór, dobrze wyposażona pracownia komputerowa, ale organizowane są konkursy literackie i regionalne oraz prowadzona jest gazetka szkolna Głos SP 3 . Ostatnie lata to bardzo aktywny czas działalności Samorządu Uczniowskiego, podejmującego różnorodne akcje, np. organizacja różnych imprez, konkursów, wspomaganie schroniska dla zwierząt, a ostatnio zbiórka pieniędzy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sandomierzu, którą dotknęła powódź. 13 kwietnia 2010 roku odbył się uroczysty apel podsumowujący obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej, został posadzony DĄB PAMIĘCI poświęcony por. Władysławowi Małachowskiemu, który został zamordowany w Charkowie w 1940 roku przez NKWD. W szkole działają różne koła zainteresowań, wiele sukcesów zdobywa Koło Młodych Talentów i Szkolne Koło Teatralne Błysk. Uczniowie klas młodszych biorą udział Międzynarodowych Dni Bajki uczestnicząc w Paradach Postaci Bajkowych zorganizowanych przez MOK. 22 października 2008r. Piotr Renkowski otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Olsztyn za uzyskanie wysokich wyników w nauce. Lata 2006-2010 to czas wielkich sukcesów szachistów z naszej szkoły i zdobywanie pierwszych miejsc w konkursach indywidualnych i drużynowych o zasięgu wojewódzkim i krajowym. Uczniowie szkoły osiągają wiele sukcesów w różnych dziedzinach, mamy laureatów Konkursów Języka Polskiego, Konkursów Historycznych, dużym osiągnięciem jest I miejsce Wojciecha Kobusa w Konkursie O Różę Małego Księcia. W 2007 roku w II Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim Wierszy i Pieśni Patriotycznych w Poznaniu uczennice naszej szkoły zajęły V miejsce. W szkole dużymi sukcesami mogą pochwalić się matematycy, mamy wielu laureatów w różnych konkursach, np. II miejsce w województwie warmińsko- mazurskim KANGUR 2009 zajął Piotr Renkowski. Sportowcy osiągają wiele sukcesów w różnych dyscyplinach. W tym czasie przeprowadzono modernizację budynku szkolnego, wyremontowano toalety, sale lekcyjne, zostały wymienione okna, urządzono pracownię komputerową i językową. Bardzo aktywnie działa Rada Rodziców, dzięki ofiarności rodziców wiele sal lekcyjnych wyposażono w sprzęt komputerowy. Pracą szkoły kierowała pani dyrektor Marzenna Śmieszna i pani dyrektor Joanna Sędrowska.

Lata 2010 - 2012


19 listopada 2010r. odbyły się obchody 65 rocznicy istnienia Szkoły Podstawowej nr 3 w Olsztynie. Uroczystość połączono z otwarciem kompleksu boisk sportowych w ramach programu „Moje Boisko - ORLIK 2012".

18 maja 2011 r. zostaliśmy wyróżnieni w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej i "Super Expressu" tytułem: "Szkoła Odkrywców Talentów". W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, gościł u nas pan Zbigniew Włodkowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Nasza szkoła jako jedyna szkoła w Olsztynie uczestniczyła w projekcie edukacyjnym "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy". Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dnia 22.12.2011 r. uczniowie naszej szkoły mieli zaszczyt złożyć wizytę Prezydentowi Miasta Olsztyn Piotrowi Grzymowiczowi.

Rok 2011 to duża ilość czołowych miejsc w przedmiotowych konkursach wojewódzkich:

- Michalina Błaszczak i Aleksandra Czajka – laureatki Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego, - Zuzanna Korejwo - finalistka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z J. Polskiego, - Aleksandra Czajka i Anna Sroka – finalistki Wojewódzkiego Konkursu z Historii, - Sonia Rusak i Magdalena Żywólko - finalistki Wojewódzkiego Konkursu J. Angielskiego, - Aleksandra Czajka i Anna Sroka finalistki Wojewódzkiego Konkursu z Przyrody.

W roku 2012 dużymi sukcesami mogą pochwalić się matematycy - Beniamin Żuchniewicz został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki. Finalistami w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych zostali – Zuzanna Sławińska z przyrody, Łukasz Sęczyk z historii.

W latach 2011 - 2012 prowadzono różnorodne przedsięwzięcia mające na celu podniesienie jakości pracy szkoły i zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom. Kontynuowano działania w zakresie projektu Szkoła bez przemocy, dużym zainteresowaniem uczniów cieszył się nowy Program - Zatrzymaj Cyberprzemoc! Samorząd Szkolny zainicjował akcję pisania listów do dzieci nieuleczalnie chorych w ramach akcji „P.S. z serca”.

W szkole kontynuowano tradycję prowadzenia Dnia Otwartego i Festynów Rodzinnych.

W latach 2011 - 2012 w ramach projektu „Radosna Szkoła” doposażono salę zabaw. Kontynuowano modernizację budynku szkolnego, zostały wymienione okna, nastąpiło otwarcie gabinetu logopedycznego i sali komputerowej. W naszej szkole większość sal lekcyjnych posiada sprzęt multimedialny, w czterech pracowniach znajdują się tablice interaktywne, biblioteka stanowi centrum multimedialne.

Od września 2011 roku do chwili obecnej w naszej szkole realizowany jest projekt systemowy pt. "Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I - III szkół”. Finansowany przez Departament Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

W roku 2011 powstało Stowarzyszenie „Trójka”, które w partnerstwie ze szkołą realizuje różne projekty np. „W zdrowej szkole – zdrowy uczeń”.

Pracą szkoły od roku 2008 kieruje pani dyrektor Joanna Sędrowska i pani wicedyrektor Iwona Nowakowska.



Cele i zadania

Szkoła realizuje cele i zadania określone w Ustawie o systemie oświaty z 7 września 1991 roku.

Kadra pedagogiczna

...Joanna Sędrowska - dyrektor

Iwona Nowakowska - wicedyrektor pedagog Jolanta Borowska biblioteka Elżbieta Jabłońska Katarzyna Kur przyroda Iwona Nowakowska Małgorzata Tuszyńska Ewa Kaczmarczyk historia Aleksandra Chojecka Katarzyna Wojnowska język angielski Tomasz Rusak Izabela Żuk-Zdziarska Beata Winciun-Dubanowska Katarzyna Nowicka język polski Jolanta Kołowska Elżbieta Szmyt Katarzyna Wróblewska-Dziugiewicz matematyka Barbara Jędryszczak Iwona Nowakowska Beata Aszkiełowicz Joanna Czajka plastyka Urszula Mozol muzyka Adam Zmysłowski technika Urszula Mozol informatyka Grzegorz Borowski terapia pedagogiczna Marzenna Śmieszna kształcenie zintegrowane Izabela Chybowska Bożena Januszewska Ewa Lebiedowicz Grażyna Obremska Magdalena Przybylska Hanna Salej Joanna Sędrowska Wioletta Stempel Adrianna Skwarczyńska Hanna Tyllo Marzena Wiecierzycka Katarzyna Wojnowska Elżbieta Wołosewicz-Tabaka Anida Styraniec-Łapa Anna Banasiak Barbara Domalewska oddział przedszkolny Anna Dudek religia Danuta Dudko Jolanta Kowalska Agnieszka Marcinkiewicz Świetlica Jolanta Roszkowska Grażyna Bujnik Adam Zmysłowski Dagmara Kowalska Danuta Dutko Karolina Zabłotna Jolanta Bieniek Emilia Małż wychowanie fizyczne Barbara Kukielska Jerzy Skała Bogdan Olak Daniel Kotyrba



Osiągnięcia

Laureaci i finaliści wojewódzkich konkursów przedmiotowych ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Olsztynie Rok szkolny 2012/2013 Julia Walczak - finalistka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki. Zuzanna Kińska - finalistka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki. Daniel Hypki - finalista Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki. Martyna Krakówka - finalistka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego. Aleksandra Bieniecka - finalistka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego.



Absolwenci

...

Ciekawostki

...Rada Miasta Olsztyna przychylnie rozpatrzyła wniosek i Uchwałą Nr XVI/231/11 z dnia 26 października 2011 r. nadała Szkole Podstawowej nr 3 w Olsztynie imię Kawalerów Orderu Uśmiechu. Od 1994 roku nasza szkoła jest stowarzyszona w UNESCO, dzięki czemu uczniowie mają możliwość uczestnictwa w letnich obozach językowych



Bibliografia

  1. http://sp3.olsztyn.pl/index.html, 9.12.2013.
  2. http://stowarzyszenie-trojka.webnode.com/kontakty/, 9.12.2013.