Szkoła Podstawowa w Łęczu im. Morskiego Oddziału Straży Granicznej: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Działalność)
 
(Nie pokazano 13 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa w Łęczu im. Morskiego Oddziału Straży Granicznej
 
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa w Łęczu im. Morskiego Oddziału Straży Granicznej
|Grafika          =  Koala.jpg (nazwa zdjęcia)... opcja
+
|Grafika          =  p37.jpg  
|Opis_grafiki    =  ...Wymagane...
+
|Opis_grafiki    =  Budynek placówki. Źródło: [http://www.portel.pl/artykul.php3?i=63918 www.portel.pl]
 
|Data_założenia  =  1754 r.               
 
|Data_założenia  =  1754 r.               
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
Linia 10: Linia 10:
 
|Patron          =  Morski Oddział Straży Granicznej
 
|Patron          =  Morski Oddział Straży Granicznej
 
}}
 
}}
 +
''' Szkoła Podstawowa w Łęczu im. Morskiego Oddziału Straży Granicznej ''' – placówka oświatowa w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], działająca w [[Łęcze|Łęczu]]. Obecnie funkcję dyrektora pełni [[Zbigniew Kęska]].
 +
<br/><br/>
 +
== Historia ==
 +
W XVII w. w Łęczu przebywali nauczyciele, którzy zajmowali się edukacją miejscowych dzieci. Pierwszą szkołę wybudowano jednak dopiero w 1754 roku. Następna powstała w 1824 roku, ale spłonęła w 1855 r. Na jej miejscu postawiono kolejny budynek, który rozbudowano w 1928 r. o kolejne dwa pomieszczenia i mieszkanie dla nauczyciela. Szkoła ta została spalona w 1945. Wiadomo jednak, że od 1941 roku jej kierowniczką była [[Meta Schmidt]].
  
''' Szkoła Podstawowa w Łęczu im. Morskiego Oddziału Straży Granicznej ''' – Placówka oświatowa w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]]. Obecnie funkcję dyrektora pełni [[Zbigniew Kęska]].
+
W latach powojennych, jesienią 1946 r. w budynku byłej szkoły niemieckiej rozpoczęły naukę dzieci pierwszych polskich osiedleńców. Była to szkoła czteroklasowa. Wykładał w niej jeden nauczyciel, a zajęcia odbywały się na dwie zmiany w klasach łączonych. Pierwszym powojennym nauczycielem w Łęczu był [[Teofil Rzepecki|Teofil Rzepecki]], woźną - Hieronima Święcka. W latach 50. szkoła zyskała nowy budynek, w którym wcześniej mieściła się plebania. Szkołę wyremontowano, powstały cztery sale lekcyjne. Przybyła również klasa VII. Od tamtej pory naukę prowadzono w dwóch budynkach. Personel nauczycielski stanowiło wówczas już trzech nauczycieli. W 1961 r. rozpoczęto budowę nowej szkoły, która przebudowana służy do dziś. W nowych murach szkolnych dzieci rozpoczęły naukę we wrześniu 1962 roku. Początkowo mieściły się w szkole cztery klasy, sala gimnastyczna i mała świetlica. Kadra zyskała również pokój nauczycielski.  
<br/>
 
  
== Historia ==
+
We wrześniu 1967 r. w szkole powstała drużyna harcerska, ponieważ wychowanie patriotyczne było ważne dla nauczycieli szkoły podstawowej w Łęczu. Organizacja ta przestała istnieć na przełomie lat 80 i 90. W roku szkolnym 1966/1967 wprowadzono ośmioklasową szkołę podstawową. W wyniku reformy zwiększyło się grono uczniów i nauczycieli. Liczebność szkoły znacząco wzrosła również w roku 1974, kiedy przyłączono klasy V-VIII ze szkoły w [[Próchnik|Próchniku]]. W styczniu 1996 r. budynek szkolny został uszkodzony w wybuchu kotła CO. Szkołę zamknięto, a dzieci uczyły się w zastępstwie w sąsiadujących szkołach w [[Suchacz|Suchaczu]] i [[Kamionek Wielki|Kamionku Wielkim]]. Dzięki staraniom ówczesnych władz samorządowych szkołę gruntownie wyremontowano i przebudowano. Przybyło sal lekcyjnych i pomieszczeń gospodarczych, a przede wszystkim została oddana do użytku sala gimnastyczna. Od tego czasu w budynku szkolnym mieści się również biblioteka i ośrodek zdrowia.  
Meta Schmidt była od 1941 roku kierowniczką szkoły.  Pierwsza szkoła została w Łęczu zbudowana w 1754 roku. Druga została wybudowana w 1824 roku, jednakże już w 1855 roku spłonęła. Wkrótce potem wybudowano masywny budynek szkolny, a w 1928 roku  rozbudowano go o dwa nowe pomieszczenia klasowe i mieszkanie dla nauczyciela. Szkoła ta została w 1945 spalona.Do opisania powojennych losów Szkoły w Łęczu posłużyły kroniki szkolne, które okazały się nie tylko bogatym źródłem wiedzy o faktach związanych z funkcjonowaniem placówki  ale również oddają charakter minionych lat.
 
I tak z kart kroniki dowiadujemy się , iż jesienią 1946 roku w budynku byłej szkoły niemieckiej , dzieci pierwszych polskich  osiedleńców rozpoczęły naukę. Była to szkoła czteroklasowa, z jednym nauczycielem, który uczył na dwie zmiany w klasach łączonych.
 
Pierwszym powojennym  nauczycielem w Łęczu był Rzepecki Teofil, woźną -  Święcka Hieronima.
 
        Poznając dalsze dzieje szkoły zapisane w dokumentach archiwalnych  zauważamy , iż  koniec lat czterdziestych i początek pięćdziesiątych związane są  z epoką stalinizmu, której podporządkowano wszelkie przejawy życia zarówno publicznego w tym również  szkolnego. Zalecenia ówczesnych władz kuratorium kładły coraz silniejszy nacisk na wychowanie w duchu idei socjalizmu i sojuszu z ZSRR. I tak, na przykład,  uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Łęczu, po śmierci Stalina wysyłają kondolencje do Ambasady Radzieckiej i organizują akademię żałobną.
 
        Rok  szkolny 1953/54, rozpoczął  się w nowym budynku, dotychczasowa plebania. Szkołę wyremontowano, powstają cztery sale lekcyjne , powstaje też klasa VII. Nauka prowadzona jest w dwóch budynkach. Personel nauczycielski stanowiło wówczas już trzech nauczycieli.
 
          Warunki nauczania były trudne , etat nauczycielski wynosił 36 godzin, nauczyciele byli bardzo słabo opłacani  a przydzielane im miejsca zakwaterowania  , rzec można niekomfortowe , pokój jednej z nauczycielek nie miał nawet ogrzewania.
 
          W 1961 roku rozpoczęto budowę nowej szkoły, która przebudowana służy do dziś. Nauka w szkole w Łęczu staje się coraz bardziej atrakcyjna. W nowej szkole dzieci rozpoczęły naukę we wrześniu 1962 roku. Był to szczególnie radosny początek roku szkolnego, nowy budynek nowe wyposażenie : radio, dwie maszyny do szycia, nowe pomoce naukowe i najbardziej imponujący nabytek – telewizor( pierwszy we wsi).
 
Początkowo budynek miał cztery klasy, salę gimnastyczna i małą świetlicę, toalety były na zewnątrz. Grono pedagogiczne doczekało się pokoju nauczycielskiego , w poprzednim budynku podczas przerw nauczyciele przebywali po prostu w klasach.
 
Radość z nowej szkoły nie trwała długo , kiedy przyszły jesienne chłody okazało się że (tu cytat z kroniki) : „piece nie grzeją jak powinny, w szkole po prostu marzniemy. Trudno będzie przetrwać zimę”.
 
Faktycznie w największe mrozy zajęcia odwołano a rok szkolny przedłużono by odpracować zaległości.
 
        Lata 60-te to wzmożona praca społeczna, szkoła uczestniczy w tak  zwanych czynach społecznych; a to przy wykopkach , a to przy sadzeniu lasu, czy porządkowanie terenu obsadzanie krzewami  przy świetlicy gromadzkiej.
 
  Przedstawiając historię minionych lat szkoły nie sposób pominąć aktywnej działalności  harcerskiej. Drużyna Harcerska powstaje we wrześniu 1967 roku, pierwszą  drużynową zostaje druhna Joanna Król. Zbiórki harcerskie to czas zabawy , nauki piosenek , wycieczek , rajdów i wielu akcji społecznych. Wychowanie patriotyczne zawsze było ważne dla nauczycieli szkoły podstawowej w Łęczu. Należy tu wspomnieć o corocznych rajdach do pobliskiego Pomnika Pamięci Ofiar II Wojny Światowej. Choć organizacja ta przestała istnieć na przełomie lat 80 i 90, to  na trwałe wpisała się w koloryt tamtych czasów.
 
Rok szkolny 1966/67 wprowadzono ośmioklasową szkołę podstawową   świadectwo ukończenia szkoły, po raz pierwszy otrzymują uczniowie klasy ósmej, a nie jak dotychczas siódmej. W związku z tym zwiększa się grono nauczycielskie i ilość uczniów. Liczebność szkoły znacząco wzrasta również w roku 1974 , kiedy zostają przyłączone klasy V-VIII ze szkoły w Próchniku.
 
W latach 70-tych  powstaje koło teatralne prowadzone przez panią J. Chmielewską, które przez wiele lat dostarczało wrażeń dzieciom i ich rodzicom. Do dziś wspomina się takie przedstawienie jak  „Rycerskie ślubowanie” na podstawie powieści H. Sienkiewicza „Krzyżacy” czy inscenizację ballady A. Mickiewicza „Pani Twardowska”.
 
      W roku 1996, styczniu miało miejsce dramatyczne wydarzenie ; wybuch kotła CO. Budynek został uszkodzony, szkołę zamknięto a zajęcia dzięki gościnności sąsiadujących szkół  odbywały się w Suchaczu i Kamionku Wielkim. Nie ma jednak tego złego co by na dobre nie wyszło. Dzięki staraniom ówczesnych władz samorządowych, szkołę gruntownie wyremontowano i przebudowano. Przybyło sal lekcyjnych i pomieszczeń gospodarczych a przede wszystkim zostaje oddana sala gimnastyczna. Od tego czasu w budynku szkolnym mieści się również biblioteka i ośrodek zdrowia .
 
    W ostatnich latach szkoła na naszych oczach rozwija się i pięknieje. W ciągu swej ponad 80 letniej historii Szkoła Podstawowa w Łęczu była ważnym miejscem dla lokalnej społeczności, brała i bierze aktywny udział w życiu naszej wsi i okolicznych miejscowości.
 
  
Od 26 czerwca 2012r. patronem Szkoły Podstawowej w Łęczu jest Morski Oddział Straży Granicznej.  
+
Od 26 czerwca 2012 r. patronem Szkoły Podstawowej w Łęczu jest Morski Oddział Straży Granicznej.  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Działalność ==
 
== Działalność ==
Nasza szkoła bierze udział w kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom" od 2008 roku.
+
Od 2008 r. szkoła bierze udział w kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom".<br/>
 
+
W roku szkolnym 2011/2012 szkoła realizowała program edukacyjno-terapeutyczny "Ortograffiti", skierowany do uczniów z dysleksją. <br/>
W roku szkolnym 2011/2012 szkoła realziwoała program edukacyjno-terapeutyczny Ortograffiti. Skierowany do uczniow  z dysleksją.  
+
W roku szkolnym 2013/2014 realizowany był w szkole projekt "English is O.K". Zajęcia prowadzono metodą "Play me".<br/>
 
+
Szkoła stara się również w sposób ciekawy i interesujący organizować czas wolny uczniom szkoły. W zależności od zainteresowań dzieci prowadzone są różnorodne zajęcia pozalekcyjne.  
W roku szkolnym 2013/2014 realizowany był w naszej szkole projekt "English is O.K".  
 
Zajęcia prowadzone były metodą "Play me".
 
 
 
Szkoła stara się w sposób ciekawy i interesujący organizować czas wolny uczniom szkoły. Uzdolnieni uczniowie mogą zawsze liczyć na fachową pomoc swoich nauczycieli, która wspiera młodzież w jej rozwoju oraz umacnia w niej poczucie własnej wartości. W zależności od zainteresowań młodzieży prowadzone są różnorodne zajęcia pozalekcyjne.  
 
 
<br/>
 
<br/>
 
+
Szkoła prowadzi własny blog.<br/>
 
== Cele i zadania ==
 
== Cele i zadania ==
 
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej.
 
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej.
 +
 +
Szkoła kształtuje takie postawy, jak odpowiedzialność za siebie i najbliższe otoczenie. Pomaga uczniom ujawniać zdolności, rozwijać talenty, jak i  pomaga przezwyciężaniu trudności. Stwarza warunki do kształtowania osobowości uczniów. Kształci młodzież, która wyposażona w wiedzę i umiejętności, jest przygotowana do dalszej nauki i prawidłowo funkcjonuje w środowisku społecznym.
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:
 
Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:
Linia 65: Linia 49:
 
*wychowanie fizyczne – Zbigniew Kęska, Adam Pieczko
 
*wychowanie fizyczne – Zbigniew Kęska, Adam Pieczko
 
*wychowanie do życia w rodzinie -  Ewa Haponiuk
 
*wychowanie do życia w rodzinie -  Ewa Haponiuk
*biblioteka –
 
 
*świetlica szkolna – Anna Niedzielska, Jolanta Turczyn, Krystyna Murszewska, Alicja Sokołowska, Aneta Dorsz
 
*świetlica szkolna – Anna Niedzielska, Jolanta Turczyn, Krystyna Murszewska, Alicja Sokołowska, Aneta Dorsz
*pedagog szkolny –
 
 
*logopeda - Magdalena Blicharz
 
*logopeda - Magdalena Blicharz
<br/>
 
 
 
== Osiągnięcia ==
 
== Osiągnięcia ==
...
+
Uczniowie odnoszą sukcesy w ogólnopolskich, wojewódzkich i międzyszkolnych konkursach i olimpiadach ortograficznych, sportowych, przedmiotowych, plastycznych, fotograficznych i ekologicznych.
<br/>
 
 
 
== Absolwenci ==
 
...
 
<br/>
 
 
 
== Ciekawostki ==
 
Szkoła prowadzi własny blog.
 
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
<br/>
+
[http://splecze.superszkolna.pl SP Łęcze][27.11.2014]<br/>
[][27.11.2014]<br/>
+
[http://www.szkolnictwo.pl szkolnictwo.pl][27.11.2014]
[http://www.szkolnictwo.pl Szkolnictwo][27.11.2014]
 
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Szkoła podstawowa]]<br />
+
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Szkoły podstawowe]] [[Kategoria: Tolkmicko (gmina miejsko-wiejska)]] [[Kategoria:Powiat elbląski]]<br />

Aktualna wersja na dzień 11:44, 11 mar 2015

Szkoła Podstawowa w Łęczu im. Morskiego Oddziału Straży Granicznej

Budynek placówki. Źródło: www.portel.pl
Budynek placówki. Źródło: www.portel.pl
Data założenia: 1754 r.
Poziom szkoły: podstawowy
Podtyp szkoły: szkoła podstawowa
Adres: Łęcze 29, 82-340 Tolkmicko
Patron: Morski Oddział Straży Granicznej

Szkoła Podstawowa w Łęczu im. Morskiego Oddziału Straży Granicznej – placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim, działająca w Łęczu. Obecnie funkcję dyrektora pełni Zbigniew Kęska.

Historia

W XVII w. w Łęczu przebywali nauczyciele, którzy zajmowali się edukacją miejscowych dzieci. Pierwszą szkołę wybudowano jednak dopiero w 1754 roku. Następna powstała w 1824 roku, ale spłonęła w 1855 r. Na jej miejscu postawiono kolejny budynek, który rozbudowano w 1928 r. o kolejne dwa pomieszczenia i mieszkanie dla nauczyciela. Szkoła ta została spalona w 1945. Wiadomo jednak, że od 1941 roku jej kierowniczką była Meta Schmidt.

W latach powojennych, jesienią 1946 r. w budynku byłej szkoły niemieckiej rozpoczęły naukę dzieci pierwszych polskich osiedleńców. Była to szkoła czteroklasowa. Wykładał w niej jeden nauczyciel, a zajęcia odbywały się na dwie zmiany w klasach łączonych. Pierwszym powojennym nauczycielem w Łęczu był Teofil Rzepecki, woźną - Hieronima Święcka. W latach 50. szkoła zyskała nowy budynek, w którym wcześniej mieściła się plebania. Szkołę wyremontowano, powstały cztery sale lekcyjne. Przybyła również klasa VII. Od tamtej pory naukę prowadzono w dwóch budynkach. Personel nauczycielski stanowiło wówczas już trzech nauczycieli. W 1961 r. rozpoczęto budowę nowej szkoły, która przebudowana służy do dziś. W nowych murach szkolnych dzieci rozpoczęły naukę we wrześniu 1962 roku. Początkowo mieściły się w szkole cztery klasy, sala gimnastyczna i mała świetlica. Kadra zyskała również pokój nauczycielski.

We wrześniu 1967 r. w szkole powstała drużyna harcerska, ponieważ wychowanie patriotyczne było ważne dla nauczycieli szkoły podstawowej w Łęczu. Organizacja ta przestała istnieć na przełomie lat 80 i 90. W roku szkolnym 1966/1967 wprowadzono ośmioklasową szkołę podstawową. W wyniku reformy zwiększyło się grono uczniów i nauczycieli. Liczebność szkoły znacząco wzrosła również w roku 1974, kiedy przyłączono klasy V-VIII ze szkoły w Próchniku. W styczniu 1996 r. budynek szkolny został uszkodzony w wybuchu kotła CO. Szkołę zamknięto, a dzieci uczyły się w zastępstwie w sąsiadujących szkołach w Suchaczu i Kamionku Wielkim. Dzięki staraniom ówczesnych władz samorządowych szkołę gruntownie wyremontowano i przebudowano. Przybyło sal lekcyjnych i pomieszczeń gospodarczych, a przede wszystkim została oddana do użytku sala gimnastyczna. Od tego czasu w budynku szkolnym mieści się również biblioteka i ośrodek zdrowia.

Od 26 czerwca 2012 r. patronem Szkoły Podstawowej w Łęczu jest Morski Oddział Straży Granicznej.

Działalność

Od 2008 r. szkoła bierze udział w kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom".
W roku szkolnym 2011/2012 szkoła realizowała program edukacyjno-terapeutyczny "Ortograffiti", skierowany do uczniów z dysleksją.
W roku szkolnym 2013/2014 realizowany był w szkole projekt "English is O.K". Zajęcia prowadzono metodą "Play me".
Szkoła stara się również w sposób ciekawy i interesujący organizować czas wolny uczniom szkoły. W zależności od zainteresowań dzieci prowadzone są różnorodne zajęcia pozalekcyjne.
Szkoła prowadzi własny blog.

Cele i zadania

Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej.

Szkoła kształtuje takie postawy, jak odpowiedzialność za siebie i najbliższe otoczenie. Pomaga uczniom ujawniać zdolności, rozwijać talenty, jak i pomaga przezwyciężaniu trudności. Stwarza warunki do kształtowania osobowości uczniów. Kształci młodzież, która wyposażona w wiedzę i umiejętności, jest przygotowana do dalszej nauki i prawidłowo funkcjonuje w środowisku społecznym.

Kadra pedagogiczna

Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:

  • edukacja wczesnoszkolna – Anna Niedzielska, Jolanta Turczyn, Krystyna Murszewska, Alicja Sokołowska, Aneta Dorsz
  • język polski – Katarzyna Monist
  • język angielski – Justyna Kwiatkowska
  • matematyka – Iwona Cherek
  • zajęcia komputerowe – Katarzyna Monist, Anna Niedzielska, Aneta Dorsz
  • przyroda – Ewa Nitkiewicz
  • historia – Beata Wojtyna
  • religia – Beata Wojtyna
  • plastyka – Ewa Haponiuk, Iwona Cherek
  • muzyka – Beata Wojtyna
  • zajęcia techniczne – Iwona Cherek
  • wychowanie fizyczne – Zbigniew Kęska, Adam Pieczko
  • wychowanie do życia w rodzinie - Ewa Haponiuk
  • świetlica szkolna – Anna Niedzielska, Jolanta Turczyn, Krystyna Murszewska, Alicja Sokołowska, Aneta Dorsz
  • logopeda - Magdalena Blicharz

Osiągnięcia

Uczniowie odnoszą sukcesy w ogólnopolskich, wojewódzkich i międzyszkolnych konkursach i olimpiadach ortograficznych, sportowych, przedmiotowych, plastycznych, fotograficznych i ekologicznych.

Bibliografia

SP Łęcze[27.11.2014]
szkolnictwo.pl[27.11.2014]