Szkoła Podstawowa w Janowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
 
(Nie pokazano 12 wersji utworzonych przez 6 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Szkolnictwo infobox
 
{{Szkolnictwo infobox
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie
+
|Nazwa_instytucji =  '''Szkoła Podstawowa im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie'''
|Grafika          =  święto szkoły janowo.jpg
+
|Grafika          =   
|Opis_grafiki    =  Święto Szkoły, źródło: http://szkolajanowo.edupage.org/album/?#gallery/9, 6.12.2013.
+
|Opis_grafiki    =   
|Data_założenia  =  1938 rok
+
|Data_założenia  =  1938 r.
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Podtyp_szkoły    =   
 
|Podtyp_szkoły    =   
 
|Profil          =   
 
|Profil          =   
|Adres            =  13-113 Janowo ul. Chorzelska 21
+
|Adres            =  ul. Chorzelska 21, 13-113 Janowo
 
}}
 
}}
  
''' Szkoła Podstawowa im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w [[Janowo |Janowie]]''' <br/>
+
'''Szkoła Podstawowa im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie''' – szkoła podstawowa w [[Janowo |Janowie]] w [[powiat nidzicki |powiecie nidzickim]] w [[województwo warmińsko-mazurskie |województwie warmińsko-mazurskim]]. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni [[Grażyna Obrębska]]. <br/><br/>
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Szkoła w [[Janowo |Janowie]] została zbudowana w 1938 roku przy udziale lokalnego społeczeństwa i Jednostki Wojskowej w Modlinie.
+
Szkoła w [[Janowo |Janowie]] została zbudowana w 1938 r. przy udziale lokalnego społeczeństwa i Jednostki Wojskowej w Modlinie.
Pierwotna jej nazwa brzmiała Publiczna Szkoła Powszechna trzeciego stopnia im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, a jej kierownikiem został [[Henryk Burdyński]].
+
Jej pierwotna nazwa brzmiała Publiczna Szkoła Powszechna trzeciego stopnia im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, a jej kierownikiem został [[Henryk Burdyński]]. Podczas okupacji niemieckiej w budynku szkoły kwaterowało wojsko niemieckie i mieściła się Podoficerska Szkoła Piechoty. W tym czasie prawie całkowicie zniszczone zostały meble, wyposażenie oraz biblioteka. W lutym 1945 r. szkoła wznowiła swoją działalność. Kierownikiem szkoły został [[Piotr Dylewski]]. Stopniowo remontowano budynek szkolny i na nowo kompletowano jego wyposażenie. W okresie powojennym szkoła w [[Janowo |Janowie]] prowadziła akcję dożywiania dzieci i włączała się w akcję likwidowania analfabetyzmu. W latach 1946–1950 w szkole prowadzono Kursy Oświaty dla Dorosłych, kurs dla analfabetów i Zespół Dobrego Czytania. Od 1948 r. w wyniku reformy strukturalnej placówka zmieniła nazwę na Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego. Funkcję kierownika objął [[Adam Dec]]. W budynku szkoły funkcjonowała też Szkoła Podstawowa dla Pracujących oraz Szkoła Przysposobienia Rolniczego. W latach 1960–1978 szkołą kierował [[Włodzimierz Pasymowski]]. Dnia 15 grudnia 1984 r. patronem szkoły został Władysław Broniewski. W 1978 r. stanowisko dyrektora objął [[Krzysztof Komorowski]]. W latach 1980–1983 szkoła została rozbudowana (sala gimnastyczna i trzy izby lekcyjne). Imię Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego przywrócono szkole 1 czerwca 1991 r. W 1999 r. w Janowie powstało gimnazjum, które ze szkołą podstawową tworzą [[Zespół Szkół w Janowie]]. Od tej pory placówka funkcjonuje jako sześcioklasowa szkoła podstawowa.  
Podczas okupacji niemieckiej w budynku Szkoły kwaterowało wojsko niemieckie i mieściła się w nim Podoficerska Szkoła Piechoty. W tym czasie prawie całkowicie zniszczone zostały meble, wyposażenie oraz biblioteka.
 
W lutym 1945 roku Szkoła wznowiła swoją działalność. Kierownictwo nad placówką objął [[Piotr Dylewski]]. Stopniowo remontowano budynek szkolny i na nowo kompletowano jego wyposażenie.
 
W okresie powojennym Szkoła w [[Janowo |Janowie]] prowadziła akcję dożywiania dzieci i włączała się w akcję likwidowania analfabetyzmu. W latach 1946 – 1950 w Szkole prowadzono Kursy Oświaty dla Dorosłych, kurs dla analfabetów i Zespół Dobrego Czytania. Od 1948 roku w wyniku reformy strukturalnej zmieniła się nazwa szkoły na Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego. Funkcję kierownika objął [[Adam Dec]]. W budynku Szkoły funkcjonowała też Szkoła Podstawowa dla Pracujących oraz Szkoła Przysposobienia Rolniczego. Od 1960 do 1978 roku szkołą kierował [[Włodzimierz Pasymowski]]. 15 grudnia 1984 roku patronem szkoły został ustanowiony [[Władysław Broniewski]].
 
Od 16-XI-1978 roku dyrektorem Szkoły był mgr [[Krzysztof Komorowski]]. W latach 1980-1983 szkoła została rozbudowana (sala gimnastyczna i trzy izby lekcyjne).  
 
1 czerwca 1991 roku przywrócono szkole imię Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.  
 
W 1999 roku powstało Gimnazjum, które wraz ze Szkołą Podstawową tworzą Zespół Szkół.  
 
 
 
Tradycje szkoły sięgają czasów przedwojennych i są pielęgnowane poprzez różnego rodzaju uroczystości, które podkreślają jej związki z przeszłością i z lokalnym społeczeństwem.
 
  
 +
Tradycje szkoły sięgają czasów przedwojennych i są pielęgnowane m.in. przez różnego rodzaju uroczystości, które podkreślają związki szkoły z przeszłością i z lokalnym społeczeństwem.
 
<br/>
 
<br/>
  
== Cele i zadania ==
 
Szkoła podstawowa realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty  z dnia 7 września 1991 roku (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz.329 i Nr 106,poz.496, ze zmianami), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21.05.2001r (Dz. U. Nr 61, poz. 624) oraz w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie.
 
<br/>
 
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==
Skład grona pedagogicznego w roku szkolnym 2013/14:
+
Skład grona pedagogicznego w roku szkolnym 2013/2014:
 
* Aldona Auguścik
 
* Aldona Auguścik
 
* Marta Bonisławska
 
* Marta Bonisławska
Linia 37: Linia 27:
 
* Krzysztof Niski   
 
* Krzysztof Niski   
 
* Bogusława Obidzińska
 
* Bogusława Obidzińska
* Grażyna Obrębska  
+
* [[Grażyna Obrębska]] – dyrektor szkoły 
 
* Oktawia Olszewska  
 
* Oktawia Olszewska  
 
* Tomasz Opaliński   
 
* Tomasz Opaliński   
Linia 44: Linia 34:
 
* Małgorzata Słomkowska     
 
* Małgorzata Słomkowska     
 
* Waldemar Westerlich   
 
* Waldemar Westerlich   
* Małgorzata Zembrzuska  
+
* Małgorzata Zembrzuska <br/>
 
+
 
<br/>
 
 
== Osiągnięcia ==
 
== Osiągnięcia ==
* 27 listopada 2011 roku Szkoła otrzymała odznaką Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej - Złoty Krzyż ''Za Zasługi dla ZPRP''.   
+
* Dnia 27 listopada 2011 r. szkoła otrzymała odznakę Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej Złoty Krzyż „Za Zasługi dla ZPRP”.   
* we wrześniu 2013 roku Szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Sportu.  
+
* We wrześniu 2013 r. szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Sportu.  
* O4 listopada 2011 roku Szkoła otrzymała Krajowy Certyfikat ''Szkoły Promującej Zdrowie''. Certyfikat odebrano w Ministerstwie Edukacji, a wręczyła go minister Katarzyna Hall.
+
* Dnia 4 listopada 2011 r. szkoła otrzymała Krajowy Certyfikat „Szkoły Promującej Zdrowie”. Certyfikat odebrano w Ministerstwie Edukacji, a wręczyła go minister Katarzyna Hall. <br/>
<br/>
+
 
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
W Szkole zorganizowano wystawę eksponatów związanych z życiem mieszkańców [[Janowo|Janowa]] i okolic pod hasłem „Szczęśliwy jest naród, który zna swoją historię”.  
+
W szkole zorganizowano wystawę eksponatów związanych z życiem mieszkańców [[Janowo|Janowa]] i okolic pod hasłem „Szczęśliwy jest naród, który zna swoją historię”. <br/>
<br/>
 
  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
Radziszewska Maria Jolanta, ''Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945-1956)'', Kraków 2011, s. 42.  
+
Radziszewska Maria Jolanta, ''Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945–1956)'', Kraków 2011. <br>
 +
[http://szkolajanowo.edupage.org/? Zespół Szkół w Janowie] [06.12.2013]
 +
<br/>
  
http://szkolajanowo.edupage.org/?, 6.12.2013.
+
[[Kategoria: Powiat nidzicki]]
<br/>
+
[[Kategoria: Janowo (gmina wiejska)]]
--[[Użytkownik:Maria.radziszewska|Maria.radziszewska]] ([[Dyskusja użytkownika:Maria.radziszewska|dyskusja]]) 21:39, 22 gru 2013 (CET)
+
[[Kategoria: Szkoły podstawowe]]  
[[Kategoria: Szkolnictwo]]<br />
+
[[Kategoria: 1919-1944]]
 +
[[Kategoria: 1990-]]

Aktualna wersja na dzień 20:03, 16 sty 2015

Szkoła Podstawowa im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie

Data założenia: 1938 r.
Poziom szkoły: podstawowy
Adres: ul. Chorzelska 21, 13-113 Janowo


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie – szkoła podstawowa w Janowie w powiecie nidzickim w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni Grażyna Obrębska.

Historia

Szkoła w Janowie została zbudowana w 1938 r. przy udziale lokalnego społeczeństwa i Jednostki Wojskowej w Modlinie. Jej pierwotna nazwa brzmiała Publiczna Szkoła Powszechna trzeciego stopnia im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, a jej kierownikiem został Henryk Burdyński. Podczas okupacji niemieckiej w budynku szkoły kwaterowało wojsko niemieckie i mieściła się Podoficerska Szkoła Piechoty. W tym czasie prawie całkowicie zniszczone zostały meble, wyposażenie oraz biblioteka. W lutym 1945 r. szkoła wznowiła swoją działalność. Kierownikiem szkoły został Piotr Dylewski. Stopniowo remontowano budynek szkolny i na nowo kompletowano jego wyposażenie. W okresie powojennym szkoła w Janowie prowadziła akcję dożywiania dzieci i włączała się w akcję likwidowania analfabetyzmu. W latach 1946–1950 w szkole prowadzono Kursy Oświaty dla Dorosłych, kurs dla analfabetów i Zespół Dobrego Czytania. Od 1948 r. w wyniku reformy strukturalnej placówka zmieniła nazwę na Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego. Funkcję kierownika objął Adam Dec. W budynku szkoły funkcjonowała też Szkoła Podstawowa dla Pracujących oraz Szkoła Przysposobienia Rolniczego. W latach 1960–1978 szkołą kierował Włodzimierz Pasymowski. Dnia 15 grudnia 1984 r. patronem szkoły został Władysław Broniewski. W 1978 r. stanowisko dyrektora objął Krzysztof Komorowski. W latach 1980–1983 szkoła została rozbudowana (sala gimnastyczna i trzy izby lekcyjne). Imię Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego przywrócono szkole 1 czerwca 1991 r. W 1999 r. w Janowie powstało gimnazjum, które ze szkołą podstawową tworzą Zespół Szkół w Janowie. Od tej pory placówka funkcjonuje jako sześcioklasowa szkoła podstawowa.

Tradycje szkoły sięgają czasów przedwojennych i są pielęgnowane m.in. przez różnego rodzaju uroczystości, które podkreślają związki szkoły z przeszłością i z lokalnym społeczeństwem.

Kadra pedagogiczna

Skład grona pedagogicznego w roku szkolnym 2013/2014:

  • Aldona Auguścik
  • Marta Bonisławska
  • Anna Kacprowicz
  • Dorota Kamińska
  • Grażyna Napiwodzka
  • Krzysztof Niski
  • Bogusława Obidzińska
  • Grażyna Obrębska – dyrektor szkoły
  • Oktawia Olszewska
  • Tomasz Opaliński
  • Aleksandra Piasecka
  • Magdalena Renda
  • Małgorzata Słomkowska
  • Waldemar Westerlich
  • Małgorzata Zembrzuska

Osiągnięcia

  • Dnia 27 listopada 2011 r. szkoła otrzymała odznakę Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej – Złoty Krzyż „Za Zasługi dla ZPRP”.
  • We wrześniu 2013 r. szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Sportu.
  • Dnia 4 listopada 2011 r. szkoła otrzymała Krajowy Certyfikat „Szkoły Promującej Zdrowie”. Certyfikat odebrano w Ministerstwie Edukacji, a wręczyła go minister Katarzyna Hall.

Ciekawostki

W szkole zorganizowano wystawę eksponatów związanych z życiem mieszkańców Janowa i okolic pod hasłem „Szczęśliwy jest naród, który zna swoją historię”.

Bibliografia

Radziszewska Maria Jolanta, Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945–1956), Kraków 2011.
Zespół Szkół w Janowie [06.12.2013]