Szkoła Podstawowa w Wilkowie przy Zespole Szkół: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Kadra pedagogiczna)
Linia 2: Linia 2:
 
{{Szkolnictwo infobox
 
{{Szkolnictwo infobox
 
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa w Wilkowie przy Zespole Szkół
 
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa w Wilkowie przy Zespole Szkół
|Grafika          =  Koala.jpg
+
|Grafika          =  sp wilkowo.jpg
|Opis_grafiki    =  ...Wymagane...
+
|Opis_grafiki    =  budynek szkolny http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=M02620, 22.12.2013.
|Data_założenia  =  ...Wymagane...
+
|Data_założenia  =  1 września 1947 roku
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Podtyp_szkoły    =  ...Wymagane...
 
|Podtyp_szkoły    =  ...Wymagane...

Wersja z 13:14, 22 gru 2013


Szkoła Podstawowa w Wilkowie przy Zespole Szkół

budynek szkolny http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=M02620, 22.12.2013.
Data założenia: 1 września 1947 roku
Poziom szkoły: podstawowy
Podtyp szkoły: ...Wymagane...
Profil: ...Wymagane...
Adres: 11-440 Reszel Wilkowo 23


Szkoła Podstawowa w Wilkowie przy Zespole Szkół

Historia

... Szkoła w Wilkowie została założona 1 września 1947 roku.

               1 września roku szkolnego 1947/48 dyrektorem szkoły została Jasińska Czesława, szkoła była trzyklasowa i miała 50 uczniów. 

Od września 1948 roku szkołę objął nauczyciel Ignacy Zamojcin, który rozpoczął prowadzenie szkoły czteroklasowej o łącznej liczbie 60 uczniów. Na własną prośbę został przeniesiony do Kętrzyna, pracując rok w Wilkowie.

               Od września 1949 roku szkołę objęła Janina Tomaszewska. Szkoła liczyła już 91 uczniów w pięciu klasach. W roku szkolnym 1950/51 szkoła liczyła 96 uczniów w sześciu klasach, w następnym roku szkolnym było już 7 klas z okazałą liczbą 115 uczniów.
               Rok szkolny 1963/64. rozpoczął się dużymi zmianami. Kierownik szkoły J. Tomaszewska i nauczyciel E. Tomaszewski odeszli na emeryturę. Kierownictwo szkoły objął Stanisław Charkot. W roku szkolnym 1965/66 naukę rozpoczęło, aż 204 dzieci.
               Rok szkolny 1966/67 przyniósł dwie zmiany, mianowicie od tego roku klasą kończącą podstawówkę była klasa ósma. W związku z tym utworzono dwie klasy ósme: jedna ze szkoły podstawowej, a drugą była klasa I Szkoły Przysposobienia Rolniczego dla dorosłych.
               Dnia 19 września 1973 roku odbyło się pierwsze ślubowanie klasy I.
               „O godzinie 10.30 uczniowie całej szkoły zebrali się na holu, aby uświetnić tę uroczystość. Przejęte a zarazem szczęśliwe buzie pierwszaków. Wielkim przeżyciem była przysięga wygłaszana wspólnie za słowami pani wychowawczyni. Po przyjęciu wstęgi pierwszaki w swojej klasie miały spotkanie z nauczycielami. Uroczystość zakończyła się  herbatką, w czasie której otrzymały poczęstunki ze słodyczami.”
               1 września 1980 roku dyrektorem Szkoły Podstawowej w Wilkowie została Helena Charkot.
               1 wrzesnia 1990 roku stanowisko dyrektora objęła Jolanta Adamkowicz.
               Dzień 1 września 1997 roku był dniem szczególnym dla szkoły w Wilkowie. Zbiegły się dwie bardzo ważne uroczystości: oddanie do użytku nowych budynków szkolnych, a także 50-lecie Szkoły Podstawowej w Wilkowie.
               1 września 1999 roku dyrektorem Szkoły Podstawowej w Wilkowie został Jarosław Charkot.
               W dniu 22 grudnia 1999 roku została otwarta nowa sala gimnastyczna.
               W roku szkolnym 2001/2002 został przeprowadzony w szkole plebiscyt na patrona szkoły, wyznaczonych było trzech ‘kandydatów’: rodzice optowali za Ignacym Krasickim; nauczyciele za Marią Konopnicką; zaś uczniowie wysunęli swojego kandydata, którym okazał się Mikołaj Kopernik. W szkolnym plebiscycie niekwestionowanym zwycięzcą okazał się typ uczniów, Mikołaj Kopernik. Otrzymał aż 80% głosów. Rok szkolny 2001/02 ogłoszono rokiem Kopernikowskim.
               „W środę 19.II.2003r. odbyła się w Wilkowie historyczna dla całej społeczności lokalnej uroczystość nadania szkole imienia oraz przekazanie ufundowanego przez Radę Rodziców sztandaru. Uroczystość rozpoczęła się msza święta, w czasie której proboszcz Edward Passon dokonał poświęcenia sztandaru.

Sylwetkę naszego patrona przedstawiła wszystkim zebranym gościom Pani Inspektor Oświaty w Gminie Kętrzyn Pani Krystyna Raksimowicz. Odsłonięcia tablicy dokonali: Pan Janusz Barszczewski – Kurator Oświaty w Olsztynie, Pan Władysław Duda – Przewodniczący Rady Gminy w Kętrzynie oraz Pan Sławomir Jarosik – Wójt Gminy Kętrzyn. Pamiątkowa tablica została poświęcona przez proboszcze parafii Ewangelicko-Augustowskiej Pawła Hause. Zostanie ona umieszczona przy wejściu. Punktem kulminacyjnym ceremonii było przekazanie sztandaru przez przedstawicieli Rady Rodziców Panią Monikę Łubiarz i Pana Jana Szuchalskiego oraz uroczyste ślubowanie. Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie SP w Wilkowie przedstawili program słowno-muzyczny, w którym przybliżyli postać Mikołaja Kopernika. „Mikołaju Koperniku patronie ty nasz, mądrym być, i dobrym być pragnie każdy z nas…” – tak śpiewano. Dekoracje stanowiły także prace plastyczne uczniów ze szkół gminnych o tematyce związanej z Mikołajem Kopernikiem.”

               W roku 2002 szkoła wzbogaciła się o nową pracownię komputerową, w której znajdowało się 7 komputerów.
               W roku 2002 szkoła otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów i tytuł „Najlepszego w Polsce Realizatora Dożywiania Uczniów”.
               1 września 2006 roku powstał Zespół Szkół w Wilkowie składający się ze Szkoły Podstawowej imienia Mikołaja Kopernika w Wilkowie i Gimnazjum Gminnego w Wilkowie.




Cele i zadania

Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty z 1991 roku.

Kadra pedagogiczna

Skład kadry pedagogicznej:

  • Jarosław Charkot – wychowanie fizyczne - dyrektor szkoły
  • Adamkowicz Jolanta – nauczanie zintegrowane
  • Baranowska Jolanta – przyroda, świetlica
  • Biegański Sławomir – edukacja dla bezpieczeństwa


Osiągnięcia

Uczeń klasy III Jakub Lemieszek odebrał nagrodę z rąk Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalemby. Praca wykonana przez Jakuba zajęła I miejsce w eliminacjach regionalnych na terenie objętym działaniem PT KRUS w Kętrzynie, II miejsce w etapie wojewódzkim w Olsztynie i otrzymała wyróżnienie w Warszawie.


Absolwenci

...

Ciekawostki

W kwietniu 2013 roku Szkoła w Wilkowie była gospodarzem X Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej Szkół Podstawowych. Zgodnie z tradycją konkursu zaszczyt ten Szkoła wywalczyła wygrywając zeszłoroczną edycję w klasyfikacji drużynowej. W tegorocznym konkursie wzięło udział 5 szkół z województwa warmińsko–mazurskiego.


Bibliografia

http://zswilkowo.pl/, 22.12.2013.
--Maria.radziszewska (dyskusja) 12:04, 22 gru 2013 (CET)