Szlak żeglugowy z Mikołajek do Rucianego

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 13:35, 8 sty 2016 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Szlak żeglugowy z Mikołajek do Rucianego – szlak żeglugowy o długości 19 km, ciągnący się od Jeziora Mikołajskiego w Mikołajkach do jeziora Guzianka Wielka w Rucianym-Nidzie.

Mikołajki. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Jezioro Mikołajskie. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Szlak z Mikołajek do Rucianego położony na terenie powiatu mrągowskiego i piskiego oraz gmin: Mikołajki i Ruciane-Nida. Łączy następujące miasta i miejscowości: Mikołajki, Iznota, Kamień, Ruciane-Nida.

Opis

Szlak żeglugowy o długości 19 km prowadzi w kierunku południowym przez Jezioro Mikołajskie i jezioro Bełdany oraz niewielkie Jezioro Guzianka Mała i Jezioro Guzianka Wielka. Po obu stronach szlaku nieomal na całej długości lasy Puszczy Piskiej. Pomiędzy południowym krańcem jeziora Bełdany i jeziora Guzianka Mała śluza komorowa Guzianka, niwelująca ponad 2 m różnicę poziomu wód tych jezior. Nad jeziorem Bełdany liczne ośrodki wypoczynkowe i duży Ośrodek Turystyki Wodnej PTTK w Kamieniu.

Trasa

0.00 km – Początek szlaku na Przystani Żeglugi Mazurskiej w Mikołajkach.

3.00 km – Rozwidlenie szlaków Mikołajki-Ruciane-Nida (prosto) i Mikołajki-Pisz (w lewo). W odległości 2,25 km w lewo (trasą do Pisza) największe jezioro polskie Śniardwy.

5.00 km – Koniec jeziora Mikołajskiego, początek jeziora Bełdany. Z lewej przystań statków Żeglugi Mazurskiej w Wierznie. Po obu brzegach jeziora Bełdany las Puszczy Piskiej.

8.00 km – Z prawej zatoka jeziora Bełdany Iznota, do której uchodzi największy dopływ Wielkich Jezior Mazurskich rzeki Krutyni.

10.00 km – Na zachodnim brzegu jeziora Bełdany, otoczony lasami Puszczy Piskiej Ośrodek Turystyki Wodnej PTTK i przystań statków Kamień.

14.00 km – Z prawej zatoka jeziora Bełdany - Wygryny, nad nią wieś Wygryny.

16.00 km – Południowy koniec jeziora Bełdany śluza komorowa Guzianka.

17.00 km – Początek jeziora Guzianka Mała.

18.00 km – Z prawej widoczny tartak w Rucianym-Nidzie. Pod tartakiem duża sortownia spławianego tu jeziorem drewna.

19.00. km – Przystań statków Żeglugi Mazurskiej w Rucianym-Nidzie nad jeziorem Guzianka Wielka. Początek przedłużenia szlaku głównego na Jezioro Nidzkie. Ze względu na to, że jezioro Nidzkie od 1973 r. prawnie w całości stanowi rezerwat przyrody, żegluga odbywa się tylko na małym odcinku.

Bibliografia

Bałdowski Jan, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna. Przewodnik, Warszawa 1997.

Koziak Mariusz, Mazury i Warmia, Warszawa 2002.