Szymon Rekita

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 15:08, 11 mar 2015 autorstwa Arom (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szymon Rekita

Fot. Paweł Krygier. Źródło: www.kolarski.pl
Fot. Paweł Krygier. Źródło: www.kolarski.pl
Imię i nazwisko Szymon Rekita
Data i miejsce urodzenia 15 listopada 1994 r. w Biskupcu
Dyscyplina kolarstwo
Największy sukces młodzieżowy mistrz Polski

Szymon Rekita (ur. 15 listopada 1994 r. w Biskupcu) – utalentowany kolarz, specjalista w jeździe indywidualnej na czas i jeździe po górach, odnosi międzynarodowe sukcesy.

Przebieg kariery sportowej

Jest wychowankiem Warmii Biskupiec. Jego trenerem był Jerzy Kowalski i to on ukształtował go jako zawodnika międzynarodowej klasy. Od początku kariery ujawniał szczególne zdolności w jeździe indywidualnej na czas i świetnie czuł się w wyścigach górskich, wymagających dużej wytrzymałości. Udowodnił to, zdobywając tytuły mistrza Polski juniorów w obu specjalnościach. W 2012 roku wygrał klasyfikację Pucharu Polski, która obejmowała wyniki całego sezonu.

Trafił do reprezentacji Polski i pozostaje w niej do dziś już jako młodzieżowiec (U-23). Otrzymał tytuł "Sportowca Roku 2012 Powiatu Olsztyńskiego" za następujące osiągnięcia: mistrzostwo Polski w jeździe indywidualnej na czas, wicemistrzostwo w Górskich Szosowych Mistrzostwach Polski, drugie miejsce w Pucharze Świata w Luxemburgu, szóste miejsce na mistrzostwach Europy w jeździe indywidualnej na czas i 13. miejsce w czempionacie światowym w tej samej konkurencji. Był stypendystą Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Od 2013 roku ściga się we Włoszech. Najpierw podpisał kontrakt z włoską grupą Ciclistica Sestese, a następnie z teamem Franceschi AltoPack. Część sezonu spędza w Polsce i wtedy reprezentuje swój macierzysty klub. W 2013 roku był złotym medalistą mistrzostw Polski w jeździe indywidualnej na czas Zrzeszenia LZS, zajął 18. miejsce w mistrzostwach świata U-23 w indywidualnej jeździe na czas i 3. miejsce wśród zawodników 19-letnich na tych samych mistrzostwach. Był też najlepszym z Polaków w wieloetapowym wyścigu kolarskim Polska-Ukraina, zajął 5. miejsce w Grand Prix Mocambo Bar Włochy i 8. miejsce w Classica di Colbuccaro. W 2014 r. zdobył tytuł młodzieżowego mistrza Polski w jeździe na czas, wygrał po samotnej ucieczce wyścig Trofeo Paimex Shoppers in Tessuto – Lamporecchio.

Bibliografia

naszosie.pl [22.122014]
sport.wm.pl [22.122014]
gazetaolsztynska.pl [22.122014]
przegladsportowy.pl [22.122014]
ro.com.pl [22.122014]
rowery.org [22.122014]