Tapilkajmy

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tapilkajmy

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat bartoszycki
Gmina Bartoszyce
Liczba ludności (2010) 85
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Tapilkajmy
Tapilkajmy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Tapilkajmy
Tapilkajmy
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Tapilkajmy (niem. Tappelkeim) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie bartoszyckim, w gminie Bartoszyce. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 85 mieszkańców. W skład sołectwa wchodzą wsie Tapilkajmy i Merguny. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Grzegorz Wojtowicz.

Położenie

Wieś położona jest w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego, na Równinie Sępopolskiej, 12 km na północny zachód od Bartoszyc.

Dzieje miejscowości

Wieś powstała w ramach kolonizacji północnych obszarów państwa zakonu krzyżackiego. Została założona w 1347 roku na 12 łanach, a jej nazwa wywodzi się od Prusa o imieniu Tapilius. W 1857 roku wieś liczyła 78 mieszkańców. Tutejsze dzieci uczęszczały do szkoły w Barciszewie. Do 1945 roku Tapilkajmy należały do parafii ewangelickiej w Szczurkowie.

Po II wojnie światowej wieś stała się siedzibą sołectwa. W 1978 roku Tapilkajmy składały się z 15 indywidualnych gospodarstw rolnych, które łącznie obejmowały obszar 247 ha. Według spisu powszechnego z 1983 roku znajdowało się tu 14 budynków mieszkalnych (15 mieszkań) zamieszkanych ogółem przez 68 osób. Wieś miała elektryczne oświetlenie ulic, ponadto był tu punkt biblioteczny, sala kinowa na 50 miejsc oraz świetlica (ta ostatnia działa również obecnie).

Przypisy

Bibliografia

Bartoszyce. Z dziejów miasta i okolic, red. Andrzej Wakar, Olsztyn 1987.
Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
bip.warmia.mazury.pl, Studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego gminy Bartoszyce [05.03.2014]
Bank Danych Lokalnych GUS [05.03.2014]