Warmińska Rada Ludowa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Cele i zadania organizacji)
(Działalność)
Linia 18: Linia 18:
  
 
== Działalność ==
 
== Działalność ==
...
+
Jedynym zrealizowanym przedsięwzięciem okazały się wybory i udział w Sejmiku Dzielnicowym (3-5 grudnia 1918 roku) 45 delegatów, którzy reprezentowali wszystkie stany południowej Warmii. Sejmik miał doprowadzić do utworzenia Naczelnej Rady Ludowej, reprezentujących Polaków zamieszkałych na obszarze państwa niemieckiego. Wicemarszałkiem  obrad został ks. Walenty Barczewski. Do pracy poszczególnych komisji zostali włączeni:
 +
*Komisja Polityczna: ks. Walenty Barczewski, [[Stanisław Żurawski]], [[Emilia Labuszówna]];
 +
*Komisja Mandatowa: [[Stanisław Nowakowski]], [[Stanisław Gąssowski]];
 +
*Komisja Naglących Spraw Społecznych i Robotniczych: [[Wiktor Szulc]], [[Ignacy Banachowski]];
 +
*Komisja Spraw Oświaty i Szkolnictwa: [[Wanda Krysiewiczówna]], [[Antoni Sznarbach]];
 +
*Komisja Administracyjna; [[Jan Hanowski]], [[Antoni Fiutak]];
 +
*Komisja Bezpieczeństwa Publicznego: [[Kazimierz Jaroszyk]], [[Andrzej Czeczka]], [[Tadeusz Wojnowski]], [[Michał Wantowy]]
 
<br/>
 
<br/>
  

Wersja z 22:34, 13 sie 2014

Warmińska Rada Ludowa

Warmińska Rada Ludowa-

Historia

...

Cele i zadania organizacji

Pierwszym celem organizacji stała się integracja ludności polskiej na Warmii. Działacze odwoływali się do świadomości narodowej, przywiązania do wiary i języka. Swoje zadania pragnęła realizować za pomocą legalnych i pokojowych środków - kwestia przynależności państwowej miała pozostać w gestii Konferencji Pokojowej w Paryżu.Ostatecznie Warmińska Rada Ludowa skupiła się na kwestiach szkolnictwa polskiego, sprawach robotników, walce z bezrobociem, sprawiedliwym podziałem ziemi oraz korporacjami pracowników i pracodawców.

Działalność

Jedynym zrealizowanym przedsięwzięciem okazały się wybory i udział w Sejmiku Dzielnicowym (3-5 grudnia 1918 roku) 45 delegatów, którzy reprezentowali wszystkie stany południowej Warmii. Sejmik miał doprowadzić do utworzenia Naczelnej Rady Ludowej, reprezentujących Polaków zamieszkałych na obszarze państwa niemieckiego. Wicemarszałkiem obrad został ks. Walenty Barczewski. Do pracy poszczególnych komisji zostali włączeni:


Bibliografia

  1. Achremczyk Stanisław, Historia Warmii i Mazur, t. II, Olsztyn 2011.
  2. Chłosta Jan, Słownik Warmii, Olsztyn 2002.
  3. Grygier T., Warmińska Rada Ludowa w dniach rewolucji w Olsztynie,Komunikaty Mazursko-Warmińskie, 1969, nr 4, s. 541-569.