Wełnianeczka alpejska

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 18:16, 12 mar 2015 autorstwa Arom (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wełnianeczka alpejska

Trichophorum alpinum
(L.) Pers.
Wełnianeczka alpejska – pokrój.Fot. Dariusz Kubiak.
Wełnianeczka alpejska – pokrój.
Fot. Dariusz Kubiak.
Systematyka
Królestwo rośliny
Podkrólestwo rośliny naczyniowe
Gromada okrytonasienne
Klasa jednoliścienne
Rząd wiechlinowce
Rodzina ciborowate
Rodzaj wełnianeczka
Gatunek wełnianeczka alpejska
Synonimy
Eriophorum alpinum L.

Baeothryon alpinum (L.) T. V. Egorova

Scirpus alpinus (L.) Herm.

S. hudsonianus (Michx.) Fernald

S. trichophorum Asch. & Graebn.

Wełnianeczka alpejska, sitowie alpejskie (Baeothryon alpinum (L.) T.V. Egorova) – gatunek rośliny należący do rodziny ciborowatych (Cyperaceae; turzycowate).

Morfologia

Roślina zielna, kępowo-rozłogowa, tworząca darnie. Łodygi liczne, cienkie, trójkątne, sztywne, u góry szorstkie, wysokości 8–30(40) cm. Liście o blaszce rynienkowatej, sięgającej do połowy łodygi, wyrastającej z górnej, ciemnobrunatnej, otwartej pochwy liściowej. Kwiaty obupłciowe, w postaci jajowatych, pojedynczych kłosów długich na 3–5 mm, umieszczone w kątach przysadek na szczycie łodygi. Okwiat w postaci gładkich, wełnistych szczecinek, w czasie owocowania wydłużających się do 25 mm. Przysadki brunatne, jajowate, ostro zakończone. Pręciki trzy, słupek jeden z trzema znamionami. Kwitnie w maju i czerwcu. Owocem jest orzeszek odwrotnie jajowaty, długości do 2 mm, z krótkim dzióbkiem.

Rozmieszczenie i ekologia

Gatunek subarktyczno-subalpejski. Występuje w strefie umiarkowanej w Europie, Ameryce Północnej i Azji. W Polsce występuje głównie w północno-wschodniej części kraju. Poza tym rejonem występuje tylko na pojedynczych stanowiskach na Pomorzu Zachodnim, Równinie Opolskiej, w Sudetach oraz w Tatrach Wysokich.

Wełnianeczka alpejska występuje głownie na torfowiskach niskich oraz przejściowych, a także w źródliskach.

W województwie warmińsko-mazurskim gatunek ten znany jest z 20 stanowisk rozproszonych wyłącznie w północno-wschodnich obszarach regionu. Stanowiska te reprezentują południowo-zachodnią, peryferyczną część zwartego, północno-wschodnio-europejskiego zasięgu tej rośliny.

Wartość użytkowa

Roślina objęta jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. W skali kraju wełnianeczka jest gatunkiem wymierającym (kategoria E na czerwonej liście).

Zobacz też

pl.wikipedia.org, wełnianeczka alpejska [22.04.2014]

Bibliografia

Polakowski Benon, Świat roślinny Warmii i Mazur, Olsztyn 1971.
Zarzycki Kazimierz, Szeląg Zbigniew, Red list of the vascular plants in Poland, [w:] Red lists of plants and fungi in Poland, red. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda i Zbigniew Szeląg, Kraków 2006, s. 11-20.