Wiatrak w Starej Różance

Z Encyklopedia Warmii i Mazur

Wiatrak w Starej Różance gmina Kętrzyn jest jednym z ostatnich w regionie wiatraków typu holender. Charakterystyczne dawniej dla krajobrazu Warmii i Mazur wiatraki, dziś już coraz rzadziej spotykane, stanowią interesujące i wartościowe zabytki techniki.

Wiatrak w Starej Różanace

Wiatrak w Starej Różance gm. Ketrzyn
Wiatrak w Starej Różance gm. Ketrzyn
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat kętrzyński
Gmina Ketrzyn
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Wiatrak w Starej Różanace
Wiatrak w Starej Różanace
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wiatrak w Starej Różanace
Wiatrak w Starej Różanace
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Historia

Wiatrak został wzniesiony na przełomie XVIII/XIX w. Wg niektórych źródeł w 1863 r. Budynek pełnił funkcje młyna. Zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem wiatrak funkcjonował do około 1960 r. W latach 70-tych XX w. wiatraka został zaadaptowany na restaurację (1973 r.) oraz przeszedł remont kapitalny (1977-1979). Właścicielem wiatraka było wówczas było Państwowe Gospodarstwo Rolne w Srokowie. Od 1988 r. wiatrak wchodził w skład Kombinatu Rolnego Skandawa we Frączkowie. Nadal działała w nim restauracja oraz niewielki hotel. Obecnie wiatrak znajduje się w rękach osób prywatnych. Budynek jest nieczynny.

Zabytek

W 1968 r. wiatrak wpisany został do rejestru zabytków. Jest to jeden z niewielu wiatraków typu holender (z ruchomą głowicą) istniejących na terenie województwa warmińsko - mazurskiego poza skansenem w Olsztynku. Wzniesiony z cegły wiatrak znajduje się obecnie w bardzo dobry stanie technicznym (po remoncie generalnym), stanowiąc interesujący zabytek techniki związany z przemysłem młynarskim. Wewnątrz budynku wiatraka zachowane są pozostałości mechanizmu napędu skrzydeł i obrotu głowicy wokół trzonu.

Zobacz także

http://mazury.info.pl/atrakcje/wiatraki/

http://www.emazury.com/index.php?JEZ=pl&LIS=miasta&MENU=ketrzyn&GL=mlyn_rozanka