Wiatrak w Starej Różance

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wiatrak w Starej Różanace

Wiatrak w Starej Różance gm. Ketrzyn.Fot. Adam Płoski.
Wiatrak w Starej Różance gm. Ketrzyn.
Fot. Adam Płoski.
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat kętrzyński
Gmina Ketrzyn
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Wiatrak w Starej Różanace
Wiatrak w Starej Różanace
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wiatrak w Starej Różanace
Wiatrak w Starej Różanace
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Wiatrak w Starej Różance – obiekt z przełomu XIX/XX w. położony w gminie Kętrzyn, jeden z ostatnich w regionie wiatraków typu holenderskiego (tzw. holender). Charakterystyczne dawniej dla krajobrazu Warmii i Mazur wiatraki, dziś już coraz rzadziej spotykane, stanowią interesujące i wartościowe zabytki techniki.

Opis

W 1968 r. wiatrak w Starej Różance wpisany został do rejestru zabytków. Jest to jeden z niewielu wiatraków typu holender (z ruchomą głowicą) istniejących na terenie województwa warmińsko-mazurskiego poza skansenem w Olsztynku.

Wzniesiony z cegły wiatrak znajduje się obecnie w bardzo dobry stanie technicznym (po remoncie generalnym), stanowiąc interesujący zabytek techniki związany z przemysłem młynarskim. Wewnątrz budynku wiatraka zachowane są pozostałości mechanizmu napędu skrzydeł i obrotu głowicy wokół trzonu.

Historia

Wiatrak został wzniesiony na przełomie XVIII/XIX w. (wg niektórych źródeł w 1863 r.). Budynek pełnił funkcję młyna. Zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem wiatrak funkcjonował do około 1960 r.

W latach 70. XX w. wiatrak został zaadaptowany na restaurację (1973 r.) oraz przeszedł remont kapitalny (1977-1979). Właścicielem wiatraka było wówczas było Państwowe Gospodarstwo Rolne w Srokowie.

Od 1988 r. wiatrak wchodził w skład Kombinatu Rolnego Skandawa we Frączkowie. Nadal działała w nim restauracja oraz niewielki hotel. Obecnie wiatrak znajduje się w rękach osób prywatnych. Budynek jest nieczynny.

Zobacz także

mazury.info.pl [09.02.2015]
emazury.com [09.02.2015]