Wiktor Wawrzyczek

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 13:33, 12 mar 2015 autorstwa Marcin Kapłon (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wiktor Wawrzyczek

z archiwum Janusza Poryckiego
z archiwum Janusza Poryckiego
Imię i nazwisko Wiktor Wawrzyczek
Data i miejsce urodzenia 18 grudnia 1911 r., Kończyce Wielkie
Data śmierci 17 grudnia 1969 r., Olsztyn
Dyscyplina siatkówka

Wiktor Wawrzyczek (ur. 18 grudnia 1911 r. w Kończycach Wielkich, zm. 17 grudnia 1969 r. w Olsztynie) – chemik, profesor Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie, działacz sportowy, współzałożyciel i prezes Akademickiego Związku Sportowego w Olsztynie, współtwórca sukcesów olsztyńskich siatkarzy.

Działalność

W 1933 r. ukończył z wyróżnieniem Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze w Cieszynie. Od 1934 r. studiował chemię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1935 r. opublikował swoją pierwszą pracę naukową (dotyczyła źródeł mineralnych na Śląsku Cieszyńskim). Ukończył studia jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, lecz nie otrzymał dyplomu. W latach wojennych pracował jako hydraulik w Krakowie, wykładał również chemię i fizykę na tajnych kompletach Uniwersytetu Jagiellońskiego. 16 lutego 1945 r. otrzymał dyplom magistra chemii.

W 1950 r. przeniósł się do Olsztyna i rozpoczął pracę w Zespołowej Katedrze Chemii Ogólnej Wyższej Szkoły Rolniczej w Kortowie. Następnie został dziekanem wydziału WSR. W 1952 r. powołał chór akademicki, którego opiekunem był do 1969 r.

Jego drugą pasją stał się sport. Był współzałożycielem (od 1957 r. prezesem) AZS-u Olsztyn. Szczególną uwagą darzył siatkarzy. Największe sukcesy zespół AZS osiągnął już po śmierci Wawrzyczka, lecz to on przyczynił się w sposób niekwestionowany do rozwoju drużyny. Towarzyszył zespołowi od początku, gdy ten awansował z najniższych klas do I ligi.

Wawrzyczek żywo interesował się losem swoich podopiecznych – wielu zawodników odczuwało jego bezinteresowną pomoc, także materialną. By upamiętnić jego dokonania co roku w Olsztynie i mniejszych ośrodkach regionu rozgrywany jest Memoriał Wiktora Wawrzyczka.

Bibliografia

  • Wiktor Wawrzyczek [20.04.2014]
  • Porycki Jerzy, Panorama Sportu Warmii i Mazur, t. 2, Olsztyn 2010.