Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Ciekawostki)
Linia 84: Linia 84:
  
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
...JUBILEUSZ 60 - LECIA ZESPOŁU SZKÓŁ MECHANICZNO-ENERGETYCZNYCH
 
W OLSZTYNIE
 
  
      18 listopada 2006 r. Jubileusz swego 60 - lecia obchodził Zespół Szkół Mechaniczno - Energetycznych w Olsztynie. Ta wyjątkowa uroczystość zgromadziła w murach naszej szkoły trzy pokolenia.
+
18 listopada 2006 roku szkoła obchodziła Jubileusz 60-lecia. W uroczystości udział wzięli byli oraz obecni uczniowie oraz nauczyciele, natomiast wśród gości znaleźli się m.in. Prezydent Miasta Olsztyn - [[Czesław Jerzy Małkowski]] oraz Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty - [[Jolanta Gregorczuk]]. Obchody zakończyły się Balem Absolwentów.
      Jubileusz był okazją do zatrzymania czasu choć na chwilę, do powrotu w przeszłość - takie opinie słyszeliśmu z ust uczestników spotkania.
+
   
      Licznie przybyli absolwenci mieli okazję wspominać nazwiska swych nauczycieli i kolegów, wrócić pamięcią do wspólnych wycieczek, lekcji, zabaw, czy pierwszych przyjaźni.
 
      Uroczystośc rozpoczęła się mszą świętą w kościele Najświętszego Serca Jezusa celebrowaną przez absolwentów szkoły - księdza Janusza Rybczyńskiego i księdza Janusza Wieszczyńskiego.
 
      Po uroczystościach kościelnych o godz. 11.00 w sali gimnastycznej szkoły rozpoczęła sięoficjalna uroczystość obchodów jubileuszu 60 - lecia, którą prowadzili pani Hanna Niemira i pan Andrzej Radzymiński. Przemówienia wygłosili:obecna dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno - Energetycznych - pani Grażyna Rożniecka, Prezydent Miasta Olsztyn - pan Czesław Jerzy Małkowski oraz Warmińsko - Mazurski Kurator Oświaty - pani Jolanta Gregorczuk. Głos zabrali również zaproszeni przedstawiciele placówek oświatowych Olsztyna, przedstawiciele absolwentów oraz byli pracownicy szkoły.
 
      Po części oficjalnej z programem artystycznym wystąpili uczniowie szkoły. Dużo emocji wzbudził pokaz multimedialny prezentujący wieloletnie tradycje "energetyka", szkołę od początku jej funkcjonowania do chwili obecnej.
 
      Absolwenci i nauczyciele mogli rozpoznać swoje twarze na zdjęciach uwieczniających najciekawsze momenty z życia szkoły. Osoba byłego nauczyciela historii - pana Lebiedziewicza została przyjęta owacjami na stojaco.
 
      Następnie absolwenci spotkali się przy kawie z nauczycielami i przyjaciółmi, zwiedzali szkołę - czytelnię wypełnioną historycznymi już kronikami szkolnymi Na korytarzu szkolnym można było zapoznać się z aktualnymi osiągnięciami młodzieży "energetyka". Goście oglądali zdjęcia z imprez "Energetycznej Grupy Teatralnej", podziwiali odwagę Klubu Honorowych Dawców Krwi ( szkoła jest liderem w regionie), i umiejętności sportowe naszych chłopców.
 
      W godzinach wieczornych duża część uczestników zjazdu spotkała się na Balu Absolwentów. Tańce, swawole, zabawa pod kierunkiem didżeja trwały do białego rana, a bal był oceniony przez absolwentów jako miłe zakończenie jubileuszowych uroczystości.
 
 
<br/>
 
<br/>
 +
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
 
http://zsmeolsztyn.pl/ [07.10.2014]
 
http://zsmeolsztyn.pl/ [07.10.2014]

Wersja z 22:16, 9 lis 2014


Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie

Budynek szkoły przy ul. M.J. Piłsudskiego [źródło: http://zsmeolsztyn.pl/] [07.10.2014]
Budynek szkoły przy ul. M.J. Piłsudskiego [źródło: http://zsmeolsztyn.pl/] [07.10.2014]
Data założenia: 1946 rok
Poziom szkoły: szkoła ponadgimnazjalna
Podtyp szkoły: technikum
Adres: 10-499 Olsztyn Al. J. Piłsudskiego 61


Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie – szkoła ponadgimnazjalna w Olsztynie, w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie funkcję dyrektora placówki pełni Ewa Kaliszuk.

Historia

Szkoła powstała w 1946 roku jako Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa. Mieściła się przy Alei Wojska Polskiego 17. Pierwszym kierownikiem szkoły był Ernest Gliński.

W tym czasie szkoła kształciła uczniów w dwóch kierunkach: metalowym i elektrycznym. Nauka odbywała się w bardzo trudnych warunkach lokalowych, gdyż budynek w którym mieściła się szkoła był własnością Liceum Komunikacyjnego, podzielonego później na dwie, do dziś istniejące szkoły: Technikum Kolejowe [przy Zespole ...] i Technikum Samochodowe przy [Zespole..]. Ze względu na konieczność zmiany lokalu na większy, rok szkolny 1948/49 rozpoczął się w budynku przy ul. Kościuszki 68/70, w pomieszczeniach Szkoły Podstawowej nr 3. Zajęcia dla naszej młodzieży odbywały się głównie po południu. Kancelaria mieściła się w piwnicy, bardzo skromna biblioteka liczyła zaledwie 178 tomów. Szkoła nie miała własnych warsztatów, młodzież była wręcz zmuszona realizować praktyczną naukę zawodu w różnych zakładach pracy Olsztyna oraz w zakładach pobliskich miast województwa.

W roku szkolnym 1949/50 szkoła otrzymała własny budynek przy ul. Kopernika 45.
W roku szkolnym 1950/51 zmieniono nazwę szkoły na Państwową Średnią Szkołę Zawodową, która kształciła młodzież w systemie dwuletnim.
W roku szkolnym 1951/52 nastąpiła ponowna zmiana nazwy szkoły na Zasadniczą Szkołę Metalową. Szkoła została wzbogacona o nowe specjalności:
   ślusarz maszynowy
   ślusarz samochodowy
   ślusarz parowozowy
   ślusarz zabezpieczenia ruchu pociągu
   elektromonter sieci i instalacji elektrycznych


W roku szkolnym 1952/53 szkoła otrzymała nową nazwę :Zasadnicza Szkoła Zawodowa, w której nauczanie odbywa się w systemie dwuletnim. Doszły też nowe specjalności:

   ślusarz narzędziowy
   tokarz
   tokarz hydraulik


W roku szkolnym 1958 rozpoczęła się budowa nowej szkoły przy al. Zwycięstwa (obecnie al. Piłsudskiego).

Rozwija się ruch społecznego zaangażowania. Młodzież odgruzowuje teren pod obecny Dom Towarowy "Dukat", na alei Wojska Polskiego, na ul. Grunwaldzkiej, pl. Koper-nika, Planetarium i Hali Widowiskowej "Urania". 


W czerwcu 1961 roku nową szkołę opuszcza jako pierwsza w tym budynku klasa o specjalności: tokarz. Jeden z absolwentów, Józef Litarowicz jest obecnie nauczycielem zawodu w nowej szkole.

W roku szkolnym 1961/62 decyzją Ministerstwa Oświaty i Wychowania w naszej szkole powstaje Technikum Elektryczne. W związku z tym następuje zmiana nazwy naszej placówki na Technikum Elektryczne i Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Rok 1972 przyniósł zmianę nazwy na Zespół Szkół Zawodowych nr 3, w którego skład wchodzą:

   Technikum Elektryczne
   5-letnie (młodzieżowe)
   3-letnie (młodzieżowe)
   3-letnie (Wydział dla Pracujących)
   Technikum Elektroniczne
   Technikum Mechaniczne
   letnie (Wydział Zaoczny)
   3-letnie (Wydział dla Pracujących)
   Zasadnicza Szkoła Zawodowa
   Policealne Studium Zawodowe
   14- października 1974- r. to data szczególna w historii szkoły, gdyż kojarzy się ona z uroczystym nadaniem imienia szkole, której pełna nazwa teraz brzmi: Zespół Szkół Zawodowych nr 3 im. Tadeusza Kościuszki. W roku 1976 nazwa szkoły została zmieniona na Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki. W tym też roku doszła nowa specjalność kształcenia młodzieży - szkoła przysposabiająca do zawodu.
   1984 szkoła otrzymuje nową nazwę: Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki.



Cele i zadania

...

Kadra

W roku szkolnym 2014/15 w skład kadry kierowniczej Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie wchodzą:

  • Dyrektor - Ewa Kaliszuk
  • Wicedyrektor - Izabella Ładna
  • Wicedyrektor - Maria Świerkowska
  • Kierownik Warsztatów Szkolnych - Tomasz Koński


Oferta kształcenia

...

  • technik elektryk
  • technik mechanik


Ciekawostki

18 listopada 2006 roku szkoła obchodziła Jubileusz 60-lecia. W uroczystości udział wzięli byli oraz obecni uczniowie oraz nauczyciele, natomiast wśród gości znaleźli się m.in. Prezydent Miasta Olsztyn - Czesław Jerzy Małkowski oraz Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty - Jolanta Gregorczuk. Obchody zakończyły się Balem Absolwentów.


Bibliografia

http://zsmeolsztyn.pl/ [07.10.2014]