Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
m (Maria.radziszewska przeniósł stronę Zespół Szkół Pijarskich i Kolegium Zakonu Pijarów w Elblągu na Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu, bez pozostawienia przekierowania pod starym tytułem)
(Brak różnic)

Wersja z 14:11, 28 cze 2014

Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu

...Wymagane...
...Wymagane...
Data założenia: ...Wymagane...
Poziom szkoły: ...Wymagane...
Adres: ...Wymagane...
Patron: ...opcjonalny...


Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu – ...

Historia

...12 maja 2014 roku w katedrze św. Mikołaja odbyła się uroczysta Msza święta z okazji 10-lecia Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu. We Mszy św. wzięła udział cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście. Eucharystię odprawiał J.E. ks. biskup Jan Styrna. Koncelebrowali ją ojcowie pijarzy przybyli na tę uroczystość, min. o. Wojciech Wojda pierwszy dyrektor szkoły, o. Adam Langhammer i o. Rafał Roszer. Na początku uroczystości biskup poświęcił sztandar szkoły pijarskiej. galeria

Sztandar szkoły ma kształt kwadratu. Rewers jest biało-czerwony. Na tym tle umieszczone jest godło państwowe. Godłem jest orzeł biały z głową ozdobioną złotą koroną zwróconą w prawo. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności. Przy godle umieszczony jest napis PIETAS ET LITTERE – POBOŻNOŚĆ I NAUKA. To hasło zakonu pijarskiego określające misję tworzonych przez Zakon szkół.

Awers jest w kolorze czerwonym, nawiązującym do stroju św. biskupa Mikołaja – Patrona szkoły. Na nim nadrukowany jest herb pijarski, nawiązujący w swej symbolice do Matki Bożej, głównej patronki zakonu. Sztandar dla społeczności szkolnej jest symbolem Małej Ojczyzny jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie. Pamiętając o jego wymowie, należy okazywać mu cześć.

Podczas obchodów jubileuszu wielokrotnie powracano do historii elbląskiej szkoły. Wspomniano, iż to na zaproszenie biskupa Jana Styrny pijarzy przybyli do Elbląga, a ówczesny prezydent miasta Henryk Słonina zezwolił na utworzenie publicznej szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Ojciec Generał podczas homilii przypomniał o wartościach szkół pobożnych i posłannictwie św. Józefa Kalasancjusza, troszczącego się o każde dziecko.

Biskup Jan Styrna odebrał z rąk Ojca Generała dyplom Konfraternii – jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych przez Zakon Pijarów.


. Szkoła nosi nazwę: Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu. Nazwa szkoły jest ściśle związana z kierunkiem pracy wychowawczej i dydaktycznej w niej realizowanym. Ustalona nazwa jest zasadniczo używana przez szkołę w pełnym brzmieniu. Na pieczęciach i stemplach może być używana nazwa skrócona w brzmieniu: Zespół Szkół Pijarskich im. św. Mikołaja. Szkoły wchodzące w skład Zespołu używają swoich pieczęci.

2. Organem prowadzącym szkołę jest Polska Prowincja Zakonu Pijarów, posiadająca osobowość prawną w RP.

3. W skład Zespołu Szkół Zakonu Pijarów wchodzi: a) Publiczna Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu; b) Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu; c) Publiczne Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu.



Założenia szkoły

...Założenia, jakimi kieruje się szkoła pijarska wynikają z tradycji i fundamentalnych idei pedagogiki pijarskiej. W skrócie przedstawiają się one następująco:

   rozumienie Ewangelii jako normy podstawowej i punktu odniesienia dla całego procesu edukacyjnego
   chrześcijańska wizja człowieka
   koncepcja integralnego nauczania i wychowania
   troska o wychowanie religijne ucznia z poszanowaniem wolności
   dbałość o wysoki poziom kształcenia
   rozumienie szkoły jako wspólnoty
   konieczność współpracy szkoły z rodzicami i odwrotnie
   zapewnienie bezpieczeństwa ucznia.


Kadra pedagogiczna

...

Osiągnięcia

w czerwcu 2014 roku Średni wynik uzyskany przez szóstoklasistów podczas tegorocznego ogólnopolskiego sprawdzianu kompetencji to 25,82 punktu – czytamy we wstępnym raporcie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. W naszej szkole średni wynik wynosił 32,6 punktu. Gratulujemy uczniom i nauczycielom.

Misja

Wychowanie i nauczanie w Zespole Szkół oparte jest na zasadach i wartościach chrześcijańskich przy zachowaniu szacunku dla każdego ucznia.

Zespół Szkół jako szkoła katolicka posiada i realizuje programy wychowania, nauczania i profilaktyki – oparte na zasadach i wartościach głoszonych przez Kościół katolicki. Jednocześnie szkoła jest otwarta na uczniów niewierzących lub wyznających inną religię, wychowuje do wzajemnego szacunku, pokoju i współpracy. Uczniowie ci zobowiązani są do zachowywania zasad Statutu, uczestniczenia w realizowanych przez szkołę programach wychowania i nauczania.


Organy nadzoru

Nadzór nad zespołem sprawuje:

  • Kurator Oświaty w Olsztynie (Delegatura w Elblągu) - nadzór pedagogiczny
  • Polska Prowincja Zakonu Pijarów - nadzór administracyjny


Ciekawostki

... Dzień kalasantyński

calasanzTradycyjnie w miniony piątek w naszej szkole odbył się dzień kalasantyński. W tym miesiącu cała społeczność szkolna modliła się za wstawiennictwem Maryi o potrzebne im łaski. Święty Józef Kalasancjusz w swoich listach nawoływał do odmawiania Litanii do Najświętszej Maryi Panny: „Nie zarzucajcie zwyczaju codziennego odmawiania /…/ litanii do Najświętszej Dziewicy” (List Kalasancjusza z 1628 r. do o. Realego, Carcare). Ojciec Święty Jan Paweł II również zachęcał do odmawiania różańca. Poprzez Totus Tuus pokazał światu jak powierzyć Maryi swoje życie. Uczniowie, idąc przykładem świętych, zanosili swe prośby do Matki Bożej, Królowej Szkół Pobożnych.


Bibliografia

...