Żagwica listkowata

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Żagwica listkowata

Grifola frondosa
(Dicks.) Gray
Owocnik żagwicy listkowatej. Autor: Pethan. Źródło: Commons Wikimedia
Owocnik żagwicy listkowatej. Autor: Pethan. Źródło: Commons Wikimedia
Systematyka
Królestwo grzyby
Gromada grzyby podstawkowe
Klasa pieczarniaki
Rząd żagwiowce
Rodzina żagwiowate
Rodzaj żagwica
Gatunek Żagwica listkowata
Synonimy

Żagwica listkowata (Grifola frondosa (Dicks.) Gray ) – gatunek grzyba wielkoowocnikowego z rodziny żagwiowatych (Polyporaceae), rzędu żagwiowców (Polyporales).

Owocnik

Żagwica listkowata tworzy owocniki jednoroczne, duże, o średnicy od 20 do 60(100) cm krzaczkowato rozgałęzione, złożone z wielu łopatkowatych kapeluszy wyrastających ze wspólnego pnia. Pojedyncze kapelusze językowate lub półokrągłe, płaskie, 4–10 cm średnicy, cienkie, kruche, o orzechowej, żółto-oliwkowej barwie. Brzegi kapeluszy nierówne, powycinane, promieniście pomarszczone. Zapach przyjemny, grzybowy, smak łagodny.

Rozmieszczenie i ekologia

Owocniki żagwicy listkowatej pojawiają się w sierpniu i wrześniu przez szereg kolejnych lat na danym stanowisku. Grzyb ten bardzo rzadko występuje w lasach, częściej na stanowiskach antropogenicznych, np. w miastach, w parkach, na cmentarzach, przy drogach. Jest to grzyb pasożytniczy. Rośnie na korzeniach u podstawy pni żywych i martwych drzew liściastych, głównie dębów, grabów, kasztana jadalnego, rzadko na drzewach iglastych.

Gatunek bardzo rzadki, w Polsce objęty ochroną gatunkową. Znajduje się na "Czerwonej liście roślin i grzybów Polski". Ma status V – zagrożony wymarciem. Znajduje się na listach gatunków zagrożonych także w Austrii, Belgii, Czechach, Niemczech, Danii, Estonii, na Litwie, w Norwegii, Holandii, Szwecji, Finlandii.

Na Warmii i Mazurach żagwica listkowata została odnotowana w Mazurskim Parku Krajobrazowym.

Wartość użytkowa

Żagwica listkowata jest grzybem niejadalnym.

Ciekawostki

Żagwica listkowata jest jednym z niewielu gatunków grzybów wielkoowocnikowych wykorzystywanych w medycynie. Reguluje ciśnienie krwi, poziom glukozy, insuliny, cholesterolu. Pomaga też w leczeniu otyłości. Stosowana jest jako środek towarzyszący przy leczeniu raka i AIDS.

Zobacz też

grzyby.pl [22.04.2014]
pl.wikipedia.org, żagwica listkowata [22.04.2014
indexfungorum.org [22.04.2014]

Bibliografia

Fiedorowicz Grzegorz, The participation of macromycetes In selected forest communities of the Masurian Landscape Park (NE Poland), "Acta Mycologica" 2009, nr 44(1), s. 77-95.
Wojewoda Władysław, Ławrynowicz Maria, Red list of the macrofungi in Poland, Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Red lists of plants and fungi in Poland, red. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda i Zbigniew Szeląg, Kraków 2006, s. 55-70.