Adam Napieralski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Adam Napieralski

Adam Napieralski - polityk, wydawca, dziennikarz.Źródło www.encyklo.pl
Adam Napieralski - polityk, wydawca, dziennikarz.
Źródło www.encyklo.pl
Data i miejsce urodzenia 12 października 1861 r.
Kluczewo
Data i miejsce śmierci 24 października 1928 r.
Karlowe Wary
Zawód polityk, wydawca, dziennikarz

Adam Napieralski (ur. 12 października 1861 r., zm. 24 października 1928 r. w Karlowych Warach) – polityk, wydawca, dziennikarz.

Życiorys

Adam urodził się w rodzinie szlacheckiej. Marzeniem ojca było, by Adam został księdzem, jednak młody Adam nie posłuchał go, za co został wyrzucony z domu.

Szkoła i wykształcenie

Uczęszczał do Gimnazjum Świętej Marii Magdaleny w Poznaniu, następnie w Śremie oraz Lipsku. W tym ostatnim ukończył kurs księgarski.

Praca

Na Warmii powstały polskie księgarnie: w Gietrzwałdzie Andrzeja Samulowskiego i Antoniego Sikorskiego, a w Braniewie Adama Napieralskiego, późniejszego "króla prasy śląskiej", redaktora pelplińskiego "Pielgrzyma" i "Katolika" na Śląsku.

Napieralski był pierwszym właścicielem księgarni w Barczewie (Wartemborku), która powstała w 1886 r. Sprzedawał polskie książki religijne, dewocjonalia i galanterię. Potem sprzedał księgarnię E. Buchholzowi i wyjechał z Barczewa na Górny Śląsk. Od 1889 r. był redaktorem i współwłaścicielem bytomskiego "Katolika". Redagował go przez trzydzieści lat. Walczył o utrzymanie języka polskiego i propagował kulturę polską. Przyczynił się do pobudzenia tożsamości narodowej Polaków i Warmiaków. Wydał "Dziennik Śląski" i rozprowadzał polskie książki. Był autorem licznych powieści, opowiadań i poezji.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Napieralski brał czynny udział w życiu politycznym. 12 czerwca 1906 r. został posłem z okręgu bytomsko–tarnogórskiego z ramienia Polskiego Komitetu Wyborczego dla Śląska i zastępcą sekretarza Koła Polskiego. Został nazwany "królem polskiej prasy na Górnym Śląsku". Był założycielem Związku Wzajemnej Pomocy. W latach 1907-1911 był posłem do parlamentu Rzeszy, związany z konserwatystami. Podczas I wojny światowej, jako zwolennik orientacji niemieckiej, utracił wpływy polityczne. Napieralski działał na rzecz plebiscytu na Mazurach i Warmii, potem interesował się tym terenem jako wiceprezes Związku Polskich Towarzystw Szkolnych w Niemczech.

Bibliografia biograficzna

Czapliński Marek, Adam Napieralski (1861-1928). Biografia polityczna, Wrocław 1974.

Bibliografia

Oracki Tadeusz, Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla od połowy XV wieku do 1945 roku, Warszawa 1963.
Wielka Encyklopedia Powszechna PWN, Warszawa 1966.<br.> Szkice olsztyńskie, red. Janusz Jasiński, Olsztyn 1967.