Antoni Sikorski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Antoni Sikorski

Data i miejsce urodzenia 5 czerwca 1854 r.
Gietrzwałd
Data śmierci Dokładna data nieznana – rok 1939 lub lata II wojny światowej
Zawód Poeta, korespondent, działacz społeczny

Antoni Sikorski (ur. 5 czerwca 1854 r. w Gietrzwałdzie, zm. w 1939 r. przed wybuchem II wojny światowej lub w jej trakcie) – działacz społeczny, poeta, korespondent.

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

Antoni Sikorski urodził się w rodzinie chłopskiej. Był synem Andrzeja i Anny z domu Sarnowskiej. Szkoły, do których uczęszczał, nie są znane.

Działalność

Antoni Sikorski był korespondentem "Gazety Olsztyńskiej", "Pielgrzyma", "Nowin Warmińskich", "Kuriera Poznańskiego", a także "Gazety Toruńskiej". W pismach tych drukował korespondencje oraz własne wiersze patriotyczne i okolicznościowe.

Był działaczem Towarzystwa Czytelni Ludowych (TCL) działającego na Warmii. Od 1891 r. sprawował funkcję subdelegata TCL na I okręg warmiński, w skład którego wchodziły m. in. następujące miejscowości: Sząbruk, Gietrzwałd, Wrzesina i Szałstry. Okręg obejmował swym zasięgiem łącznie dwadzieścia dziewięć okolicznych wsi. W 1881 r. w domu Sikorskiego mieściła się biblioteka TCL.

W lipcu 1881 r. kupił księgarnię polsko-katolicką w Gietrzwałdzie, która sąsiadowała z istniejącą od 1878 r. księgarnią Andrzeja Samulowskiego. W okresie międzywojennym prowadził ją pod nazwą "Księgarni Katolickiej". Sprzedawał głównie sprowadzane z Pomorza, ze Śląska i z Wielkopolski książki religijne i umoralniające.

W latach 1890–1914 aktywnie uczestniczył w pracach polskich komitetów wyborczych na Warmii, często sprawując funkcję sekretarza lub skarbnika. Był też współzałożycielem Towarzystwa Wyborczego na Warmii (1910 r.). W Inowrocławiu w 1912 r. wspólnie z Władysławem Pieniężnym podpisał odezwę przeciwko antypolskiej ustawie wywłaszczeniowej.

Antoni Sikorski był długoletnim członkiem zarządu Polsko-Katolickiego Towarzystwa Ludowego w Gietrzwałdzie. Brał udział w polskich wiecach wyborczych i w założeniu Banku Ludowego w Olsztynie (1911 r.).

W marcu 1930 r. wstąpił do Związku Polaków w Niemczech. Wszedł również w skład stałego polskiego komitetu wyborczego powołanego przez działaczy polskich na Warmii.

Ciekawostki

Sikorski był gorącym rzecznikiem założenia katolickiej szkoły polskiej w Gietrzwałdzie. Mieściła się ona w jego domu.

Syn Sikorskiego, również Antoni, ksiądz pełniący posługę kapłańską na Warmii i Powiślu, wydał Zbiór pieśni nabożnych dla Warmii i Mazur (po 1945 r.), natomiast brat Teofil Sikorski (ur. w 1864 r.) po latach nauki buchalterii pobieranej w Poznaniu został kierownikiem Banku Ludowego w Pelplinie.

Bibliografia

Oracki Tadeusz, Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla od połowy XV wieku do 1945 roku, Warszawa 1963.

Oracki Tadeusz, Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla XIX i XX wieku (do 1945 roku), Warszawa 1983.

Szkice olsztyńskie, pod. red. Janusza Jasińskiego, Olsztyn 1967.