Albert Bischoff

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Albert Bischoff

Data i miejsce śmierci 20 luty 1529 r.
Frombork
Zawód kanonik warmiński

Albert Bischoff (zm. 20 lutego 1529 r. we Fromborku) – kanonik warmiński, doktor prawa.


Życiorys


Szkoła i wykształcenie

Bischoff kształcił się na Uniwersytecie w Bolonii. W 1490 r. uzyskał tutaj tytuł doktora prawa kanonicznego.


Praca

W 1491 r. został mianowany kanonikiem we Fromborku. Od 1495 r. był również proboszczem w Kościele św. Katarzyny w Gdańsku. Pełnił także funkcję szambelana królewskiego. W 1495 r. kapituła chełmińska zaproponowało go na biskupa chełmińskiego. Biskup warmiński Łukasz Watzenrode nie uznał tego za dobry wybór i pod jego wpływem Jan Olbracht nie zatwierdził Bischoffa na biskupa chełmińskiego. Albert chciał również zostać biskupem kurlandzkim, ale nie wyrazili na to zgody Krzyżacy.


Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Bischoff był skłócony z biskupem warmińskim Łukaszem Watzenrode. Próbował przejąć biskupstwo po jego śmierci. Poparła go część kapituły, ale objęcie stanowiska biskupa nie powiodło się. Bischoff działał przeciwko władzy królewskiej na dworze papieskim. Udało mu się nawet uzyskać prowizję na biskupstwo warmińskie. Nie zdobył jednak aprobaty kapituły i biskupa warmińskiego. Albert wchodził także w skład komisji, która wybrała na biskupa warmińskiego Fabiana Luzjańskiego.

Ciekawostki

Bischoff wywodził się z rodziny patrycjuszy gdańskich. Jego ojcem był burmistrz Gdańska - Filip. Do krewnych, zaś Bischoffa zalicza się biskupa warmińskiego Tiedemana Giese. Bischoff był wpływową osobistością w kapitule. Żywo uczestniczył w jej życiu finansowym i gospodarczym.


Bibliografia

Oracki Tadeusz,Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla XIX i XX wieku, Olsztyn 1983, 349 ss.