Aleksander Sculteti

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Aleksander Sculteti

Data i miejsce urodzenia ok. 1485 roku
Tczew
Data i miejsce śmierci 1564 rok
Rzym
Zawód kanonik

Aleksander Sculteti (ur. ok. 1485 r. w Tczewie, zm. 1564 r. w Rzymie) – kanonik, kanclerz kapituły katedralnej, historyk.

Życiorys

Pochodził z mieszczańskiej rodziny. Podjął studia w Krakowie i we Włoszech, gdzie uzyskał doktorat z prawa.

Działalność

W latach 1509–1516 pracował jako notariusz publiczny w Kurii Rzymskiej. W styczniu 1519 roku otrzymał kanonię warmińską. Dziesięć lat później razem z Mikołajem Kopernikiem opracował mapę Prus.

W latach 1530–1539 pełnił funkcję kanclerza kapituły. Był również administratorem komornictwa pieniężnieńskiego. Reprezentował kapitułę warmińską na sejmikach stanów pruskich.

Duchowny sprzeciwiał się kandydaturze Jana Dantyszka na biskupa warmińskiego. Został oskarżony (między innymi przez Stanisława Hozjusza) o sprzyjanie herezji sakramentariuszy oraz łamanie celibatu. Sculteti został skazany przez króla Zygmunta I na banicję. Powrócił do Rzymu, gdzie przyszło mu spędzić ostatnie lata życia. W Wiecznym Mieście został uwięziony w zamku św. Anioła w pobliżu Watykanu.

Jego protektorem został w okresie rzymskim kardynał Aleksander Farnese, któremu zadedykował dzieło Chronologia świata, czyli kronika wszystkich panujących królów, książąt i władców od stworzenia świata (1546). Sculteti napisał także genealogię królów polskich oraz księcia pruskiego Albrechta Hohenzollerna.

Ciekawostki

W styczniu 1979 roku został patronem biblioteki w Tczewie.

Bibliografia

Chłosta Jan, Słownik Warmii, Olsztyn 2002.
Kopiczko Andrzej, Duchowieństwo katolickie diecezji warmińskiej w latach 1525-1821, cz. 1-2, Olsztyn 2000.
Oracki Tadeusz, Słownik biograficzny Warmii, Prus Książęcych i Ziemi Malborskiej. Od połowy XV do końca XVIII wieku', Olsztyn 1984.
[1] [20.06.2014]