Amur

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Amur biały

Ctenopharyngodon idella`
Valenciennes, 1844
Ctenopharyngodon idella Valenciennes, 1844
AmurFot. Roban Kramer. Źródło: Commons Wikimedia
Amur
Fot. Roban Kramer. Źródło: Commons Wikimedia
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd karpiokształtne
Rodzina karpiowate
Rodzaj Ctenopharyngodon
Gatunek Amur biały
Synonimy

Ctenopharingodon idella (Valenciennes, 1844) Ctenopharingodon idellus (Valenciennes, 1844) Ctenopharygodon idella (Valenciennes, 1844) Ctenopharyngodon idellus (Valenciennes, 1844) Ctenopharyngodon laticeps Steindachner, 1866 Leuciscus idella Valenciennes, 1844 Leuciscus idellus Valenciennes, 1844 Leuciscus tschiliensis Basilewsky, 1855 Pristiodon siemionovii Dybowski, 1877 Sarcocheilichthys teretiusculus Kner, 1867

Amur biały (Ctenopharyngodon idella) – gatunek ryby z rodziny karpiowatych (Cyprinidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Ctenopharyngodon. Hodowany w akwakulturze, poławiany w wędkarstwie.

Morfologia

Amury białe swoim wydłużonym, wrzecionowatym, bocznie spłaszczonym ciałem przypominają klenia. Linia naboczna przebiega wyraźnie lekkim łukiem od płetwy ogonowej do górnej krawędzi wieczka skrzelowego. Głowa jest dość duża, z tępym pyskiem i półdolnym otworem gębowym pozbawionym wąsów. Amur wyróżnia się ciekawym ubarwieniem – jego grzbiet jest ciemnozielony do zielonoczarnego, boki są jaśniejsze, zielonkawe, z kolei brzuch biały pokryty łuskami z ciemnymi krawędziami, tworzącymi oryginalny, siatkowaty rysunek. Dorasta do 150 cm długości i 45 kg masy ciała.

Występowanie

W Polsce introdukowany od 1964, w 1966 w kompleksie jezior konińskich oraz jeziorze Dgał Wielki na Pojezierzu Mazurskim. Z miejsc hodowli przedostał się do innych zbiorników wodnych. W kolejnych latach zasiedlany również w rzekach.

Żyje w nizinnych rzekach oraz jeziorach w stadach liczących od kilku do kilkunastu osobników. Zimuje gromadnie w pobliżu dna.

Żerowanie

Młode osobniki amura odżywiają się początkowo drobnymi organizmami zwierzęcymi, bezkręgowcami, kiedy jednak osiągają długość 6-10 cm przechodzą na pokarm roślinny. Amur staje się wówczas typowym roślinożercą, a jego przewód pokarmowy wydłuża się, przekraczając nawet 2,5-krotnie długość ciała.

Rozród

Amur w Polsce się nie rozmnaża; spotykane osobniki pochodzą z zarybień. W chińskiej rzece Jangcy amur osiąga dojrzałość płciową już w 4 i 5 roku życia, w warunkach chłodniejszych, przy niskiej temperaturze wody - dopiero w 6-8 roku życia. Miejscem składania ikry są silne prądy wody nad żwirowym podłożem. Czas inkubacji jaj, przy wysokiej temperaturze wody wynoszącej ok. 30 stopni, wynosi od 32 do 40 godzin. W polskich warunkach sztuczne tarło przeprowadza się w czerwcu i lipcu.

Ochrona gatunku

Okres ochronny: brak

Wymiar ochronny: brak

Dobowy limit połowu: 3 sztuki (razem z boleniem, karpiem, lipieniem, pstrągiem potokowym, sandaczem, szczupakiem, brzaną).

Źródło

pl.wikipedia.org [29.10.2014]
wedkuje.pl [29.10.2014]