Bielice

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Bielice

Dworzec w Bielicach.Źródło: www.gminabiskupiec.pl [12.09.2013]
Dworzec w Bielicach.
Źródło: www.gminabiskupiec.pl [12.09.2013]
Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat nowomiejski
Gmina Biskupiec
Sołectwo Bielice
Liczba ludności (2010) 768[1]
Strefa numeracyjna (+48) 56
Tablice rejestracyjne NNM
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Bielice
Bielice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bielice
Bielice
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Bielice (niem. Bielitz) – wieś sołecka w województwie warmińsko-mazurskim, powiecie nowomiejskim, gminie Biskupiec. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa toruńskiego. W 2010 roku wieś liczyła 768 mieszkańców (łącznie z miejscowościami: Biskupiec, Cztery Włóki, Kamionka i Młyn Rota). Obecnie funkcję sołtysa pełni Jerzy Dembek[2]

Budynek gimnazjum w Bielicach.
Źródło: www.szkolnictwo.pl [12.09.2013]
Młyn w Bielicach.
Źródło: www.gminabiskupiec.pl [12.09.2013]

Położenie

Miejscowość położona jest na trasie kolejowej Toruń – Iława (stacja w Bielicach nazywa się Biskupiec Pomorski), w odległości 3 km od Biskupca.

Dzieje miejscowości

Data założenia wsi nie jest znana, ale prawdopodobnie powstała na obszarze dawnej staropruskiej osady. W roku 1222 Konrad Mazowiecki darował Bielice biskupowi Prus Chrystianowi. Wieś otrzymała przywilej łowiecki. Nazwa miejscowości wywodzi się od określenia terenu położonego nad brzegami jezior i bagien, nad którymi bielono płótna.

Na terenie Bielic istniał prawdopodobnie drewniany kościół z cmentarzem. Położony był na wzgórzu, na wprost jeziora. Podczas prac budowlanych w miejscowym gimnazjum odkryto: szczątki ludzkich kości, fragmenty fundamentów drewnianej budowli. Niewiele wiemy na temat sytuacji wsi w kolejnych stuleciach.

Pod koniec XIX stulecia majątek znajdował się w rękach polskich obszarników ziemskich, rodziny Kowalskich. Kowalscy należeli do nielicznych Polaków, którym udało się utrzymać majątek mimo wysokich podatków nałożonych przez pruskich urzędników po powstaniu styczniowym. W 1892 roku w Bielicach wybudowano dworzec kolejowy. W tym okresie uruchomiono również tartak i mleczarnię. Bielice stanowiły wówczas obszar dworski z zabudowaniami folwarcznymi, a właścicielem majątku był Pritzman. W okresie międzywojennym funkcjonowała w Bielicach jednoklasowa szkoła podstawowa. Po II wojnie światowej zniszczoną mleczarnię Pritzmana przebudowano na fabrykę środków piorących. Ponadto w Bielicach utworzono oddział poczty, wybudowano rozlewnię wód gazowanych i masarnię. Powstała tutaj także baza Gminnej Spółdzielni Biskupiec oraz siedziba Spółdzielni Kółek Rolniczych.

Gospodarka

W obrębie miejscowości funkcjonuje firma budowlana Eurobud.

Szkolnictwo

We wsi działa Gimnazjum Publiczne oraz Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Kosmosu.

Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej pw. Trójcy Świętej w Krotoszynach.

Ludzie związani z miejscowością

Na kartach historii miejscowości zapisała się rodzina Pritzman.

Zabytki

  • Na terenie miejscowości znajduje się zabytkowa stacja kolejowa "Biskupiec Pomorski". W roku 1945 Armia Czerwona składowała na jej terenie zagrabione przedmioty. Na stacji formowano transporty, którymi wywożono odebrane mienie w głąb ZSRR. Przy załadunku wykorzystywano Polaków internowanych przez NKWD. Stacja współcześnie zlokalizowana jest na linii Toruń – Olsztyn.
  • Jest tutaj także zabytkowy młyn - obecnie nie zagospodarowany i w złym stanie technicznym.

Bibliografia

Strona Gminy Biskupiec [12.09.2013]
Bank Danych Lokalnych GUS [17.07.2014]
Wikipedia [17.07.2014]

Przypisy

  1. Łącznie: Bielice, Biskupiec, Cztery Włóki, Kamionka, Młyn Rota.
  2. Strona Gminy Biskupiec [17.06.2014]