Biskupiec (powiat nowomiejski)

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Biskupiec

Herb Biskupca Wikipedia [12.09.2013]
Herb Biskupca Wikipedia [12.09.2013]
Rodzaj miejscowości wieś gminna
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat nowomiejski
Gmina Biskupiec
Liczba ludności (2010) 1 913
Strefa numeracyjna (+48) 56
Kod pocztowy 13 - 340
Tablice rejestracyjne NNM
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Biskupiec
Biskupiec
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Biskupiec
Biskupiec
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Biskupiec Pomorski (potocznie Biskupiec, niem. Bischofswerder) – wieś gminna w Polsce w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie nowomiejskim, w gminie Biskupiec. W latach 1331–1946 Biskupiec posiadał prawa miejskie. Obecnie siedziba gminy Biskupiec. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa toruńskiego. W 2010 roku wieś liczyła 1 913 mieszkańców. Obecnie funkcję wójta pełni Arkadiusz Dobek[1].

Kościół św. Jana Nepomucena i Matki Boskiej Różańcowej. Fot. Dosp84. Źródło: Commons Wikimedia [12.09.2013]

Położenie

Miejscowość położona jest z dala od głównych szlaków komunikacyjnych i znanych tras turystycznych, po obu stronach drogi wojewódzkiej nr 538.

Dzieje miejscowości

Miejscowość lokowano w 1325 r. jako Bischofswerder – Ostrów Biskupi. Obecna nazwa pochodzi od jej lokatorów, darczyńców i właścicieli – biskupów. Biskupiec Pomorski założył biskup pomezański Rudolf. W 1339 r. Biskupiec otrzymał prawa miejskie, kościół i mury obronne, które posiadały trzy bramy wjazdowe: Prabucką, zwaną też Kisielicką lub Piotrowską, Lipnikowską i Słupnikowską (żadna nie zachowała się do czasów współczesnych). Miasto, w początkowym okresie funkcjonowania, należało do biskupów pomezańskich. Rynek biskupiecki miał kształt prostokąta o wymiarach 80 na 60 metrów. Dwie główne ulice wychodziły z jego rogów, trzecia z boku. W 1540 r. wprowadzono tutaj reformację, ale jeszcze w poł. XVII w. połowę ludności uznawano za katolicką.

W XVIII w. w mieście odbywało się rocznie ok. 8 jarmarków. W okolicy ceniono biskupieckie wyroby szewskie, sukiennicze i garbarskie. W drugiej poł. XIX w. żyło tutaj 2082 mieszkańców, w tym 200 katolików, a resztę stanowili izraelici i ewangelicy. Pod koniec XIX w. powstała w Biskupcu stacja kolejowa. Po Traktacie Wersalskim było to miasto graniczne między Polską a Niemcami. W wyniku plebiscytów miasto pozostało w granicach Niemiec. Biskupiec został zniszczony w wyniku II wojny światowej. Ludność wysiedlono do Niemiec i zastąpiono polskimi przesiedleńcami. Centrum miasta nie odbudowano, a Biskupiec uznano za wieś.

Gospodarka

W obrębie miejscowości funkcjonują przedsiębiorstwa produkcyjno–usługowo–handlowe: Pomarol, Seticomp w Biskupcu, Mazuria, Trakt-Met.

Kultura

We wsi działa Gminny Ośrodek Kultury i Zespół "Byle babki". Od 2001 r. odbywa się Wojewódzki Konkurs Zespołów Teatralnych "O Laur Złotej Rybki".

Religia

W miejscowości znajduje się siedziba parafii rzymskokatolickiej pw. św. Jana Nepomucena i Matki Bożej Różańcowej.

Edukacja

W Biskupcu działa Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika.

Bezpieczeństwo

We wsi funkcjonuje Ochotnicza Straż Pożarna.

Sport

Działa tutaj GKS OSSA.

Ludzie związani z miejscowością

  • Kazimierz Tomaszewski – od 1991 r. wójt gminy, Prezes Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych w Biskupcu
  • Ewa Barbara Dembek (ur. 1959) – samorządowiec, społecznik, animator kultury, założycielka Grupy Cyrkowej "Heca", radna gminy i starosta powiatu nowomiejskiego

Zabytki

Multimedia

Film udostępniony w ramach projektu Regionalna Kronika Filmowa

Bibliografia

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. I, pod red. Bronisława Chelbowskiego, Filipa Sulimierskiego, Władysława Walewskiego, Warszawa 1880, 960 ss.
Wikipedia [12.09.2013]
Globtroter [12.09.2013]
Strona Gminy Biskupiec [12.09.2013]

Przypisy