Bogumił Kuźniewski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Bogumił Kuźniewski

Bogumił Kuźniewski
Bogumił Kuźniewski
Data i miejsce urodzenia 13 kwietnia 1954 r.
Górowo Iławeckie
Zawód nauczyciel historii

Bogumił Kuźniewski (ur. 13 kwietnia 1954 r. w Górowie Iławeckim) – nauczyciel historii, wydawca, redaktor.

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

Bogumił Kuźniewski jest absolwentem Instytutu Historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie.

Praca

Pracował w szkole podstawowej (1977–1989) oraz w liceum w Olsztynku (1979–1981; 1989–2004) jako nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie.

W latach 2002–2010 jako radny pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Olsztynku. W 2010 r. został wybrany na radnego Rady Powiatu Olsztyńskiego.

Działalność społeczno-kulturalna

Kuźniewski jest inicjatorem wielu ważnych dla Olsztynka i regionu projektów, m.in. odnowy piwnic zamkowych, rewitalizacji średniowiecznego centrum z wyeksponowaniem murów miejskich, stworzenia muzeum i archiwum miejskiego, stworzenia Europejskiego Parku Historii i Pamięci.

Prowadzi działalność publicystyczną. Był współzałożycielem i redaktorem lokalnej gazety "ALBO", w której w ciągu 21 lat opublikował ponad 220 artykułów dotyczących głównie historii Olsztynka i okolic. Był także współzałożycielem, a od 1998 r. prezesem organizacji pozarządowej Towarzystwo Przyjaciół Olsztynka.

Z jego inicjatywy wydano album Olsztynek w fotografii. Kuźniewski napisał i wydał monografie Olsztynek oraz 40 lat Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynku, a także folder jubileuszowy 650 lat Olsztynka. Jako współautor i redaktor opublikował również pozycje Warmiacy i Mazurzy oraz Obóz jeniecki Stalag IB Hohenstein. Książka Warmiacy i Mazurzy jest wykorzystywana w procesie edukacji regionalnej w województwie warmińsko-mazurskim.

Ciekawostki

Za działalność społeczną Kuźniewski został uhonorowany tytułem "Zasłużony dla Olsztynka".

Bibliografia

Katarzyński Władysław, Kocham ziemię olsztynecką. Stowarzyszenie interesujących ludzi, "Gazeta Olsztyńska" 2005, nr 245, dodatek "Nasza Warmia", nr 43, s. 10.
Katarzyński Władysław, Miłość do regionu, "Gazeta Olsztyńska" 2003, nr 20, dodatek "Nasza Warmia", nr 3, s. 9.
Wywiad przeprowadzony przez Celinę Bielińską z Bogumiłem Kuźniewskim d. 24.03.2014 r.