Chojniak

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Chojniak

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat ełcki
Gmina Ełk
Liczba ludności (2009) 290
Strefa numeracyjna (+48) 87
Tablice rejestracyjne NEL
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Chojniak
Chojniak
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Chojniak
Chojniak
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Chojniak (niem. Löbelshof) – wieś sołecka w Polsce położona województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie ełckim, w gminie Ełk. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego. W 2009 roku wieś liczyła 290 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Monika Mielziuk.

Położenie

Wieś położona jest w południowej części Pojezierza Ełckiego, będącego środkową częścią Pojezierza Mazurskiego. Miejscowość jest oddalona o 11 km od Ełku. W pobliżu Chojniaka znajduje się kilka malowniczo położonych jezior i jeziorek: Rydzewo (około 2 km od wsi), Straduńskie (około 2 km od wsi), a także Płociczno (Płociczenko), Ołówka (Haleckie), Zdrężno (Zdresno) i Łaśmiady (Leśmiady) - wszystkie nie dalej niż 4 km od wsi.

Dzieje miejscowości

Na terenie miejscowości znajdują się pozostałości dawnego majątku dworskiego. Zachowany dwór pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Otaczają go pozostałości dawnych zabudowań gospodarczych i parku. Obecnie dwór stanowi własność prywatną. Po II wojnie światowej na bazie zabudowań dawnego majątku zorganizowano Państwowe Gospodarstwo Rolne. Chojniak z jednej strony jest wsią popegeerowską, osiedlem rolniczym, z drugiej jednak położony jest w niezwykle atrakcyjnej okolicy pod względem wypoczynkowo-turystycznym. Znaczące jest, że po zmianach politycznych i gospodarczych przełomu lat 80. i 90. XX wieku wieś, w przeciwieństwie do wielu innych podobnych osiedli, nie opustoszała ani też nie spadła drastycznie liczba jej mieszkańców (w 1988 roku mieszkało tu 317 osób, a więc spadek wyniósł zaledwie około 10%). Tutejsze dzieci uczęszczają do szkoły podstawowej w Stradunach, młodzież - do tamtejszego gimnazjum. Aktualnie wieś jest siedzibą sołectwa.

Zabytki

założenie dworsko-parkowe wraz z podwórzem gospodarczym - do czasów współczesnych zachował się parterowy budynek dworu, wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku, pozostałości zabudowań gospodarczych i parku (obecnie dwór jest własnością prywatną)

Bibliografia

Jackiewicz-Garniec Małgorzata, Garniec Mirosław, Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn 2001.
Bank Danych Lokalnych GUS [28.07.2013]
Strona Urzędu Gminy Ełk [28.08.2013]

Przypisy