Dzień św. Jana Ewangelisty

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dzień św. Jana Ewangelisty

Dzień 27 grudnia
Typ święta chrześcijańskie
Inne nazwy Jan Apostoł, Jan Teolog

Dzień św. Jana Ewangelisty – obchodzone 27 grudnia święto najmłodszego z dwunastu apostołów, patrona aptekarzy, bednarzy, dziewic oraz zawodów związanych z pisaniem i przepisywaniem: introligatorów, kopistów, kreślarzy, litografów, papierników, pisarzy. Św. Jan Ewangelista opieką obejmuje także owczarzy, płatnerzy, ślusarzy, teologów i wdowy.

Zwyczaje na Warmii i Mazurach

Św. Jan Ewangelista patronował kościołom dawnej diecezji warmińskiej w Bartągu, Bartoszycach, Długoborze, Ignalinie, Kwidzynie, Malborku, Nowym Kawkowie, Zalewie i Ornecie. 27 grudnia zawsze święcono wino, ale również piwo i wodę. Wierni dzielili się winem także w kościele. Modlono się o ochronę przed trucizną, zatruciami, napaściami dzikich zwierząt i czarami.

Niemieccy Warmiacy określali ten dzień mianem święta Jana Wursthansa, ponieważ w tym czasie częstowano gości kiełbasą. Poświęcone wino dodawano do wypieku nowolatków. Winem częstowano również żołnierzy ruszających do boju oraz pielgrzymów udających się z łosierami do warmińskich sanktuariów. Poświęconym trunkiem witano również Nowy Rok.

Symbole

  • wino
  • woda
  • piwo
  • kiełbasa

Bibliografia

Chłosta Jan, Doroczne zwyczaje i obrzędy na Warmii, Olsztyn 2009.