Edward Mróz

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Edward Tadeusz Mróz

Data i miejsce urodzenia 9 grudnia 1898 r.
Maniowo, dawny powiat dąbrowski
Data i miejsce śmierci 21 grudnia 1988 r.
Olsztyn
Zawód lekarz

Edward Tadeusz Mróz (ur. 9 grudnia 1898 roku w Maniowie, dawny powiat dąbrowski, zm. 21 grudnia 1988 r. w Olsztynie) – lekarz, zasłużony dla rozwoju olsztyńskiej pediatrii.

Życiorys

Edward Tadeusz Mróz był lekarzem z powołania. Pochodził z rodziny nauczycielskiej. Po ukończeniu gimnazjum klasycznego w Nowym Sączu w 1917 roku wstąpił na Wydział Lekarski Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studia przerwała mu wojna. W 1918 roku, będąc w Batalionie Akademickim, rozbrajał Niemców i Austriaków. Brał udział w wojnie 1920 roku jako podchorąży i podlekarz 13 dywizjonu artylerii.

Kontynuował następnie studia medyczne. Od 1924 roku pracował jako asystent i adiunkt w Klinice Dziecięcej prof. Ksawerego Lewkowicza. Po 1945 roku został skierowany na Dolny Śląsk. Organizował służbę zdrowia w Nysie. W 1949 roku na polecenie Ministra Zdrowia organizował pediatryczną służbę zdrowia w województwie olsztyńskim. W 1950 roku został dyrektorem Wojewódzkiej Przychodni Ochrony Macierzyństwa i Zdrowia Dziecka oraz kierownikiem Działu Lecznictwa w Okręgowej Dyrekcji Kolei Państwowych w Olsztynie. Dzięki jego staraniom została otwarta poradnia dziecięca w Olsztynie przy ul. Adama Mickiewicza oraz oddziały pediatrii w szpitalach powiatowych w Giżycku, Mrągowie, Szczytnie, Ostródzie, Bartoszycach i Lidzbarku Warmińskim.

Prowadził ustawiczne szkolenia lekarzy-pediatrów. Opublikował wiele prac z zakresu pediatrii. Przez blisko 65 lat służył swoim ogromnym doświadczeniem jako pediatra i anatomopatolog.

Zmarł 21 grudnia 1988 roku w Olsztynie.

Bibliografia

Chłosta Jan, Ludzie godni pamięci. Warmińsko-mazurscy patroni olsztyńskich ulic, Olsztyn 1997.