Eugenia Zapisek
Eugenia Zapisek | |
| |
Źródło: Archiwum rodzinne
| |
Data i miejsce urodzenia | 19 sierpnia 1934 r. Kolonia Borów |
Zawód | nauczycielka przedmiotów zawodowych w średniej szkole rolniczej |
Eugenia Zapisek - (ur. 19 sierpnia 1934 r. w Kolonii Borów) - nauczycielka przedmiotów zawodowych w średniej szkole rolniczej
Biografia i działalność zawodowa
Urodziła się 19 sierpnia 1934 roku we wsi Kolonia Borów, powiat Krasnystaw w rodzinie chłopskiej. W czasie okupacji jej najbliższa rodzina związana była z ruchem podziemnym (BCh i AK).
Jest absolwentką:
- Technikum Rolniczego o specjalności chmielarsko-tytoniarskiej w Krasnymstawie (1952),
- Wydziału Rolnego Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie (1957).
Na II stopniu studiów specjalizowała się w zakresie uprawy łąk i pastwisk. Ukończyła też studia podyplomowe z produkcji roślinnej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (1984). Zdała egzamin na II stopień nauczycielskiej specjalizacji zawodowej.
Pracę zawodową na stanowisku nauczycielki przedmiotów zawodowych w Technikum Rolniczo-Łąkarskim w Lidzbarku Warmińskim podjęła bezpośrednio po studiach 1 września 1957 roku. Nauczała głównie przedmiotów związanych ze specjalizacją szkoły: łąkarstwa, botaniki łąkarskiej, nasiennictwa traw i motylkowych, gleboznawstwa, zajęć praktycznych z łąkarstwa.
W okresie wegetacji dużą część zajęć dydaktycznych prowadziła w naturalnych środowiskach łąkowych i polowych. Zorganizowała wzorcową szkolną pracownie, bardzo dobrze wyposażoną w środki dydaktyczne zgromadzone własną pracą i staraniem uczniów i absolwentów (naturalne okazy roślin, próbki różnych gleb, monolity glebowe itp, a także w techniczne środki audiowizualne (kamery, magnetowid, aparat filmowy, magnetofon, atlasy roślin itp).
Czterech jej uczniów było laureatami Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych na szczeblu krajowym, a jeden z nich w 1990 roku zajął I miejsce w kraju. Prowadziła wiele pokazowych zajęć dydaktycznych (lekcje, ćwiczenia dla studentów Międzywydziałowego Instytutu Oświaty Rolniczej ART w Olsztynie). Lekcje te były wysoko oceniane przez nauczycieli akademickich.
Organizowała i kontrolowała przebieg praktyk wakacyjnych uczniów w Rejonowych Przedsiębiorstwach Melioracyjnych. Jest autorką dwóch programów nauczania przedmiotów specjalistycznych w technikach rolniczo-łąkarskich.
W pracy wychowawczej preferowała indywidualne podejście do każdego ucznia. Absolwenci z klas, w których była wychowawczynią, są jej szczególnie wdzięczni za organizowanie w każdym roku ich pobytu w szkole kilkudniowych dydaktyczno-krajoznawczych wycieczek, które z jej inspiracji przygotowywali i organizowali sami uczniowie. W drodze samokształcenia i uczestnictwem w metodycznych kursach i krajowych konferencjach łąkarskich ustawicznie podnosiła swoje kwalifikacje.
Na emeryturę przeszła w 1990 r., a w szkole pracowała do 1993 roku.
Odznaczenia i wyróżnienia
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Medal Komisji Edukacji Narodowej,
- Złota Honorowa Odznaka Zasłużonym da Warmii i Mazur,
- Medal Pamiątkowy "Za Zasługi dla Oświaty Województwa Olsztyńskiego",
- Medal 40-lecia Polski Ludowej
Była też wielokrotnie nagradzana, w tym nagrodą I stopnia Ministra Oświaty i Wychowania.
Bibliografia
- Alicja Daniela Kicowska, Nauczyciele szkół rolniczych na Warmii i Mazurach, Olsztyn 2009, s.177.
- Ryszard Misiun i Apolinary Zapisek, Lidzbarska szkoła rolnicza, Lidzbark Warmiński 2001, s.169.
- lidzbark-rolnicza.pl
Hasło opracowała Gabriela Żółtaniecka