Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem w Borowcu

Z Encyklopedia Warmii i Mazur

Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem w Borowcu – figura przydrożna datowana na koniec XIX w.

Figura przydrożna Matki Bożej z Dzieciątkiem w Borowcu. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Figura maryjna w Borowcu. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Figura usytuowana poza zwartą zabudową wsi, przy rozwidleniu dróg prowadzących z Borowca do Radziejowa i polnej do Henrykowa.

Opis

Na przełomie XIX i XX w. na Warmii pojawiły się nowe przykłady kolumn i wyobrażeń maryjnych w formie przydrożnej figury, które ubogaciły przestrzeń krajobrazu warmińskiego. Mowa jest m.in. o kolumnie maryjnej, która znajduje się w Borowcu. Przy wyjeździe ze wsi w kierunku Radziejewa ustawiono niezwykłą kolumnę, którą wieńczy przedstawienie Matki Bożej z Dzieciątkiem. Kolumnę wykonano z piaskowca i sprowadzono ją na Warmię z Kłodzka na Dolnym Śląsku. Miejsce powstania potwierdza naniesiona na cokół kolumny inskrypcja: F. Strauch in Glatz in Schl. Ponadto tradycją kolumn jest umieszczanie stosownych inskrypcji na ich bazach. W Borowcu istniejący taki napis głosi: „Susses Herz Maria sei meine Rettung” - tłum. z niem.: „Słodkie serce Maryi bądź moim ratunkiem”

Bibliografia

Hochleitner Janusz, Kapliczki Warmii południowej. Przydrożne obiekty kultu jako element ludowego systemu komunikacji, Olsztyn 2004.
Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.

Linki zewnętrzne

Kapliczki Warmii [20.12.2013]