François Michelin

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
François Michelin

François Michelin (źródło: materiały prasowe Michelin Polska)
François Michelin (źródło: materiały prasowe Michelin Polska)
Data i miejsce urodzenia 15 czerwca 1926 r.
Clermont-Ferrand, Francja
Data i miejsce śmierci 29 kwietnia 2015 r.
Clermont-Ferrand, Francja
Zawód inżynier, przedsiębiorca i twórca marki przedsiębiorstwa Michelin
Strona internetowa

François Michelin (1926-2015) - inżynier, przedsiębiorca i twórca marki przedsiębiorstwa Michelin.


Życiorys

François Michelin urodził się 15 czerwca 1926 r. w Clermont-Ferrand (Francja). Był synem Etienne Michelin i wnukiem Edouarda Michelin, założyciela Michelin et Cie (1889 r.).

Studiował matematykę. Zanim otrzymał stanowisko kierownicze w fabryce anonimowo odbywał staż inżynierski, był szeregowym pracownikiem zmianowym, dopiero 28 maja 1955 r., został mianowany na stanowisko Dyrektora Zarządzającego Manufacture Française des Pneumatiques Michelin (MFPM) i Compagnie Générale des Etablissements Michelin (CGEM) u boku swojego wuja Roberta Puiseux. W 1959 r. został Generalnym Dyrektorem Zarządzającym.

Według źródeł prasowych François Michelin, kierując firmą przez 50 lat, dał się zapamiętać jako człowiek o niezwykle mocno rozwiniętym zmyśle analitycznym uważnie wsłuchujący się w potrzeby innych. Potrafił motywować ludzi do zaangażowania, dzieląc się z nimi zarówno sukcesami, jak i wyzwaniami. Pozwalał im również na eksperymentowanie, mówiąc: „Wyciąganie wniosków z popełnionych błędów to szansa na rozwój i osiąganie postępów”. Pod kierownictwem François Michelin Grupa awansowała z dziesiątej pozycji w branży do statusu największego producenta opon na świecie.

Był pasjonatem technologii i innowacji oraz zagorzałym orędownikiem „szacunku dla faktów” i żywo interesował się wszelkimi nowinkami ze świata nauki. François Michelin był prawdziwym wizjonerem. Szybko zdał sobie sprawę, że ograniczone zasoby surowców naturalnych w połączeniu ze stale rosnącą liczbą pojazdów na świecie będą wymagać opracowywania coraz większej liczby produktów przyjaznych dla środowiska. To podejście zaowocowało pierwszą „zieloną oponą”, która trafiła na rynek w 1992 r. po siedmiu latach prac. Wkrótce ścieżką wytyczoną przez Michelin podążyli inni producenci opon.

W 2001 r. François Michelin podpisał umowę, mocy której firma Michelin rozpoczęła działalność w Olsztynie przejmując Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych „Stomil”. Firma stała się jednym z kluczowych przedsiębiorstw w regionie i od tamtej pory wciąż tworzy nowe miejsca pracy. Michelin sprawuje również mecenat kulturalny w Olsztynie dofinansowując wydarzenia kulturalne miejskiego kalendarza.

Podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy w maju 2002 r. François Michelin oficjalnie przeszedł na emeryturę i przekazał kierownictwo Grupy synowi Edouardowi. Zmarł 29 kwietnia 2015 roku w Clermont-Ferrand (Francja).

Zobacz

Reakcja medialna w Polsce na śmierć przedsiębiorcy [1]

Bibliografia

Oficjalne materiały prasowe Michelin Polska SA.