Michelin Polska S.A.

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Michelin Polska S.A.
Michelin logo.jpeg
Opis logo
Przedmiot działalności: produkcja opon
Adres: ul. Władysława Leonharda 9, 11-041 Olsztyn
E-mail: oferty@pl.michelin.com
Telefon: 89 539 40 00
Strona internetowa: michelin.pl

Michelin Polska S.A. – przedsiębiorstwo działające na rynku polskim od 1994 r. Zwycięzca rankingu największych firm Warmii i Mazur w latach 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009 i 2011 przygotowanego przez "Gazetę Olsztyńską" i "Dziennik Elbląski". Największy zakład produkcyjny w województwie warmińsko-mazurskim z siedzibą w Olsztynie.

Historia

Historia fabryki rozpoczyna się w 1961 r., kiedy to w Warszawie podjęto decyzję o budowie fabryki opon w Olsztynie. Budowę rozpoczęto w 1964 r. 28 października 1967 r. otwarto Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych. W 1969 r. nastąpiła rozbudowa zakładów. Fabryka przyjęła nazwę Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych „Stomil”. Na początku lat dziewięćdziesiątych firma przyjęła nazwę „Stomil”-Olsztyn SA i zatrudniała już ponad 4 tys. osób. Jej opony przyjęły nazwę „Kormoran”.

Informacje ogólne

Michelin Polska S.A. zatrudnia w Polsce ponad 4 300 osób, z czego zdecydowana większość jest zatrudniona w fabryce zlokalizowanej w Olsztynie. W ramach struktur grupy Michelin w Polsce funkcjonuje także Dyrekcja Handlowa w Warszawie.

Michelin obecny jest w Polsce od 1994 r., kiedy to w Warszawie została założona pierwsza filia Grupy Michelin w Centralnej i Wschodniej Europie. W październiku 1995 r. spółka weszła na giełdę. W okresie prywatyzacji najpoważniejszymi partnerami w rozmowach był amerykański Goodyear, niemiecki Continental i francuski Michelin. W grudniu 1995 r. Grupa Michelin kupiła pakiet większościowy - 52% akcji olsztyńskiej fabryki "Stomil" (podpisanie umowy 2 grudnia 1995 r. między François Michelinem i ministrem Kaczmarkiem), stając się partnerem strategicznym i inwestorem na wielką skalę. Fabryka zmieniała oblicze: pojawiły się kolejne inwestycje, nowe maszyny i urządzenia, nowe technologie i produkty, nowatorskie podejście do klienta i spraw jakości.

W 1996 r. firma rozpoczęła realizację 3-letniego programu inwestycyjnego w wys. 151 mln dolarów i uruchomiła produkcję ciężarowych opon całostalowych. W 1997 r. otwarto nową halę o powierzchni 15 tys. m2 do produkcji opon rolniczych AID, a także rozpoczęto produkcję nowoczesnych radialnych opon rolniczych. W 1998 r. następuje otwarcie Zakładu Produkcji Form z udziałem Eduarda Michelin. W 2001 r. olsztyńska fabryka rozpoczęła produkcję opon osobowych i ciężarowych pod marką Michelin. W otwartej w 2004 r. hali kordów wytwarzano kord impregnowany, który znajduje zastosowanie w technologii C3M. Hala ma powierzchnię 4 tys. m2. Olsztyńska fabryka przystąpiła też do Europejskiej Rady Zakładowej.

W styczniu 2005 r. fabryka w Olsztynie i Dyrekcja Handlowa Michelin Polska w Warszawie połączyły się w jedną firmę: Michelin Polska S.A. Powstały nowe inwestycje: Centrum Logistyczne, nowy Zakład Opon Osobowych i Dostawczych oraz Zakład Półfabrykatów. Rozpoczęto kolejny plan inwestycyjny na lata 2005-2009 (wartość 253 mln euro). Utworzono ponad 1000 nowych miejsc pracy. W tym samym roku na najwyższym budynku fabryki umieszczono symbol firmy - ludzika Michelin.

W 2006 r. otwarto Centrum Logistyczne o pow. 50 tys. m2. i uruchomiono produkcję opon ciężarowych marki Michelin.

W 2007 r. otwarto nowy Zakład Półproduktów, a w nowym Zakładzie Opon Osobowych i Dostawczych rozpoczęto produkcję opon osobowych, dostawczych i 4x4 marki Michelin.

W 2008 r. uruchomiono produkcję opon osobowych na rynek pierwszego wyposażenia.

Obecnie firma Michelin wciąż inwestuje w nowoczesne technologie i tworzy nowe miejsca pracy, dzięki czemu stanowi ona wzór do naśladowania dla fabryk grupy Michelin na całym świecie. Francuskie inwestycje i rozbudowa zakładu doprowadziły do tego, że jest on jednym z największych i najnowocześniejszych przedsiębiorstw wchodzących w skład francuskiego koncernu. W 2010 r. wyprodukowano tu stumilionową oponę.

W 2012 r. uruchomiono innowacyjną maszynę produkcyjną "Krokus". Zaprojektowali ją konstruktorowie z olsztyńskiej fabryki w kooperacji z inżynierami francuskimi.

W 2013 r. z inicjatywy Michelin Polska S.A. powstał Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego - organizacja pracodawców branży oponiarskiej.

W 2014 r. uruchomiono innowacyjną maszynę Quadriplex do produkcji opon rolniczych.

11 marca 2015 r. otwarto rozbudowane o 20 tys. m2 Centrum Logistyczne Michelin. Po raz pierwszy w olsztyńskiej fabryce odbyło się coroczne spotkanie Rady Nadzorczej Grupy Michelin.

Francuzi zainwestowali w Olsztynie ponad 500 mln euro. Olsztyńskie zakłady produkują opony rolnicze, do samochodów ciężarowych, osobowych i do samochodów sportowych. Sprzedawane są one nie tylko w Europie, ale i w Chinach i Indiach.

Działalność społeczna spółki

 • Pomoc dla Szpitala Dziecięcego w Olsztynie na kardiomonitory do ratowania życia niemowląt
 • współpraca z Fundacją "Przyszłość dla dzieci"
 • objęcie mecenatem Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Teatru im. Stefana Jaracza i Teatru Lalek
 • współfinansowanie programu edukacyjnego dla dzieci "Autochodzik" - nauka bezpiecznego zachowania w ruchu drogowym
 • organizacja rowerowych rajdów dla dzieci "Junior Bike"

Struktura organizacji

W ramach struktury fabryki Michelin S.A. w Olsztynie wyróżnić można: [2]

 • Trzy zakłady produktowe:
  • Zakład Opon Osobowych i Dostawczych
  • Zakład Opon Ciężarowych
  • Zakład Opon Rolniczych
 • Trzy zakłady produkcji komponentów:
  • Zakład Kordów
  • Zakład Form
  • Zakład Półfabrykatów
 • Biuro Konstrukcyjne
 • Centrum Logistyki
 • Grupa Serwisów
 • Centrum Rekrutacji

Dane kontaktowe

Michelin Polska S.A.
ul. Władysława Leonharda 9,
11-041 Olsztyn
Tel. 89 539 40 00
E-mail: oferty@pl.michelin.com

Zobacz też

Bibliografia

 1. m.wm.pl [29.06.2014]
 2. michelin.pl [29.06.2014]
 3. Gazeta Olsztyńska, wyd. z 02.12.2015 r.