Fundacja Olimp

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Fundacja Olimp

Rok założenia 2008 rok
Założyciel Wojciech Penkalski
Siedziba ul. Kościuszki 75B, 14-500 Braniewo
Profil działalności pomoc socjalna
Kontakt tel. 55 243 49 01
KRS 00 00 31 40 82

Fundacja Olimp – fundacja z siedzibą w Braniewie, powstała w 2008 roku. Jej założycielem był Wojciech Penkalski. Działalność fundacji koncentruje się na niesieniu pomocy dzieciom oraz młodzieży z najuboższych rodzin. Obecnie funkcję prezesa Fundacji Olimp pełni Anna Wajdlejt - właścicielka firm działających w branży handlu zagranicznego, składów celnych i nieruchomości.

Historia

Fundacja została utworzona w 2008 roku. 29 września 2008 roku została wpisana do rejestru przedsiębiorców oraz do rejestru stowarzyszeń. Jej założycielem był Wojciech Penkalski, który w 2011 roku uzyskał mandat poselski kandydując z listy Ruchu Palikota w okręgu elbląskim.

W pierwszych miesiącach utworzenia Fundacji w skład jej zarządu wchodzili: Wojciech Penkalski (prezes), Anna Wajdlejt (członek Zarządu) oraz Marta Wychowaniak (członek zarządu). W 2012 roku Wojciecha Penkalskiego na stanowisku prezesa Fundacj zastąpiła Anna Wajdlejt, wówczas również przeniesiono siedzibę Fundacji z ul. Kościuszki 77 na ul. Kościuszki 75B.

W tym samym roku – zgodnie z zapisem przebiegu posiedzenia Komisji Etyki Poselskiej nr 28 z dnia 5 grudnia 2012 roku, które zostało poświęcone m.in. wnioskowi Nadleśnictwa Zaporowo skierowanego do marszałka Sejmu, a dotyczącego wypowiedzi posła Wojciecha Penkalskiego – poseł ówczesnego Ruchu Palikota został oskarżony przez Nadleśnictwo Zaporowo o wykorzystywanie mandatu poselskiego do realizacji własnych interesów majątkowych. Podczas posiedzenia poseł Kazimierz Ziobro (SP) nawiązał do wniosku Nadleśnictwa, w którym wspomniano, iż Fundacja Olimp podlegała kontroli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, która stwierdziła istnienie nieprawidłowości polegających m.in. na niezgodnym z wydaną decyzją wykonaniem pomostu na Jeziorze Pierzchalskim oraz samowolnym wzniesieniu budynku.

Statut

Fundacja Olimp działa w oparciu o statut, który reguluje m.in. takie kwestie, jak: cele fundacji, działania podejmowane przez fundację, zarząd fundacji (a także sposób jego wyboru), określa kto może zostać członkiem fundacji, a także odnosi się do majątku fundacji.

Cele

Celem Fundacji Olimp jest niesienie pomocy dzieciom oraz młodzieży z najuboższych rodzin.

Zarząd

  • Anna Wajdlejt – prezes
  • Zygmunt Wajdlejt – wiceprezes
  • Monika Katarzyna Balińska – sekretarz

Bibliografia

Baza organizacji pozarządowych i instytucji, [09.06.2014]
infoveriti.pl [09.06.2014]
Przedsiębiorcza Kobieta - "Kobieta w biznesie jak ryba w wodzie", evenea.pl [09.06.2014]
pl.wikipedia.org, Wojciech Penkalski [09.06.2014]
Wojciech Penkalski - poseł Ruchu Palikota, mowimyjak.pl [09.06.2014]
Zapis przebiegu posiedzenia Komisji Etyki Poselskiej z dnia 5 grudnia 2012 roku [09.06.2014]