Józef Nowicki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Józef Jaszczur-Nowicki

Imię i nazwisko Józef Jaszczur-Nowicki
Data i miejsce urodzenia 8 lutego 1932 r., Wilno
Data śmierci 10 września 2003 r.
Dyscyplina żeglarstwo
Największy sukces wychowawca wielu mistrzów świata i Europy w żeglarstwie

Józef Nowicki (ur. 8 lutego 1932 r. w Wilnie, zm. 10 września 2003 r.) – znakomity nauczyciel, wychowawca wielu mistrzów świata i Europy w żeglarstwie, twórca Bazy Mrągowo.

Działalność

Był wychowawcą wielu znakomitych żeglarzy, medalistów mistrzów świata, Europy i Polski, olimpijczyków w różnych klasach, jednym z prekursorów żeglarstwa lodowego. Z jego inicjatywy w 1950 roku powstał Klub Żeglarski w Mrągowie. Przez kilkadziesiąt lat był jego dyrektorem. Z zaangażowaniem pozyskiwał zaplecze i sprzęt dla klubu przekształconego w słynną Bazę, która w ciągu lat rozrosła się w Zespół Oświatowo-Sportowy Baza Mrągowo.

W 1991 roku rozpoczął budowę obiektów dydaktyczno-sportowych dla Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Przez wiele lat pełnił społecznie funkcje w zarządzie Olsztyńskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, był członkiem Kapitanatu Sportowego Polskiego Związku Żeglarskiego.

Wyróżniony licznymi odznaczeniami państwowymi i resortowymi, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowany statuetką Mrongowiusza za całokształt pracy społeczno-zawodowej na rzecz miasta Mrągowo.

Bibliografia

mragowo.pl [18.12.2014]
archiwum.wyborcza.pl [18.12.2014]
olsztyn.wm.pl [18.12.2014]