Józef Steinki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Józef Steinki

Józef SteinkiReprodukcja ze zbiorów Krzysztofa Kozłowskiego. Źródło: www.gosc.pl
Józef Steinki
Reprodukcja ze zbiorów Krzysztofa Kozłowskiego. Źródło: www.gosc.pl
Data i miejsce urodzenia 19 grudnia 1889 r.
Głotowo
Data i miejsce śmierci 16 lutego 1945 r.
Olsztyn
Kanonik warmiński ksiądz

Józef Steinki (ur. 19 grudnia 1889 r. w Głotowie, zm. 16 lutego 1945 r. w Olsztynie) – kanonik warmiński, dyrektor Caritasu.

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

Studiował matematykę we Wrocławiu i Monachium. W Braniewie podjął natomiast studia teologiczne. W 1916 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Działalność

Był wikarym w Reszlu, a następnie w Królewcu. W 1924 roku został dyrektorem Caritasu. Inicjował i wspierał ideę stworzenia seminarium dla przedszkolanek w Olsztynie. Tworzył ośrodki wypoczynkowe dla dzieci w Cranzu i Tolkmicku. Rozbudował również sierociniec w Lidzbarku Warmińskim. Steinki doprowadził także do zorganizowania w Gietrzwałdzie ośrodka rekolekcyjno-szkoleniowego dla kobiet. W 1936 roku został kanonikiem.

W 1941 roku Józef Steinki został aresztowany. Oskarżono go o rozpowszechnianie informacji o rozstrzelaniu kanoników katedralnych w Pelplinie. Został skazany przez władze hitlerowskie na 3 lata więzienia i zmuszony do rezygnacji z godności kanonika. Z więzienia zwolniono go pół roku przed planowaną datą. Rozpoczął wówczas pracę w szpitalu Mariackim w Olsztynie, gdzie pełnił obowiązki kapelana.

W styczniu 1945 roku po wkroczeniu Armii Czerwonej stanął w obronie zakonnic i pielęgniarek. Został brutalnie pobity, a dwa dni później uwięziony w więzieniu śledczym, gdzie zmarł w wieku 56 lat.

Bibliografia

Chłosta Jan, Słownik Warmii, Olsztyn 2002.