Jan Hedrych

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jan Hedrych

Data i miejsce urodzenia 1904 r.
Poznań
Data i miejsce śmierci 1958 r.
Morąg

Jan Hedrych (ur. 21 stycznia 1904 r. w Poznaniu, zm. 22 stycznia 1958 r. w Morągu) – nauczyciel, działacz harcerski, kierownik Katolickiej Szkoły Polskiej w Chaberkowie.

Życiorys

Urodził się w rodzinie robotniczej. Jego rodzicami byli Tomasz i Agnieszka Hedrychowie. Zmarł nagle w 1958 r. w Morągu.

Szkoła i wykształcenie

Uczył się w niemieckiej szkole ludowej i gimnazjum w Poznaniu. W 1922 r. ukończył Seminarium Nauczycielskie w Poznaniu. Egzamin pedagogiczny zdał w marcu 1928 r.

Praca

Praktykę pedagogiczną rozpoczął jako nauczyciel tymczasowy w szkole w Ołoboku. W 1929 r. został powołany do pracy w oświacie polskiej w Niemczech. 27 maja 1929 r. objął kierownictwo Katolickiej Szkoły Polskiej w Chaberkowie.

22 lutego 1932 r. został pozbawiony prawa nauczania w Prusach Wschodnich. W konsekwencji powrócił do pracy w szkole w Ołoboku. Następnie kierował szkołą w Uciechowie, do której powrócił również po II wojnie światowej.

W maju 1947 r. podjął pracę na Uniwersytecie Ludowym w Jurkowym Młynie. W 1951 r. przeniósł się do pracy w szkołach rolniczych w Lidzbarku Warmińskim, Karolewie, Dobrocinie.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Jan Hedrych angażował się w działalność kulturalno-oświatową, sportową i harcerską. Działał w Towarzystwie Śpiewu. Współpracował z Polskim Towarzystwem Szkolnym, Towarzystwem Czytelni Ludowych. Był członkiem warmińskiego oddziału Towarzystwa Nauczycieli Polskich w Niemczech.

Ciekawostki

Ze słuchaczami Uniwersytetu Ludowego w Jurkowym Młynie występował przed publicznością Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy, prezentując repertuar oparty na folklorze warmińskim.

Bibliografia

Filipkowski Tadeusz, W obronie polskiego trwania. Nauczyciele polscy na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach międzywojennych, Olsztyn 1989.

Lidzbarska Szkoła Rolnicza [12.04.2014]

Oracki Tadeusz, Sylwetki polskich nauczycieli i organizatorów szkolnictwa na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach 1920–1939, "Komunikaty Mazursko-Warmińskie" 1961, nr 2.