Janusz Wieszczyński

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Janusz Wieszczyński

ks. Janusz WieszczyńskiFot. Krzysztof Kozłowski.
ks. Janusz Wieszczyński
Fot. Krzysztof Kozłowski.
Data i miejsce urodzenia 4 marca 1961 r.
Szczytno
Zawód duchowny katolicki
Odznaczenia
odznaczony godnością kanonika honorowego Warmińskiej Kapituły Katedralnej

Janusz Wieszczyński (ur. 4 marca 1961 r. w Szczytnie) – duchowny katolicki, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie. Kapelan Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej Powiatu i Miasta Olsztyn, kapelan Warmińskiego Klubu Katolików.

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

Ukończył liceum zawodowe w Szczytnie. Maturę zdał w 1980 roku. Jest absolwentem Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie; święcenia kapłańskie otrzymał w 1986 roku z rąk bpa Edmunda Piszcza. W 1989 roku został skierowany na studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1992 roku uzyskał magisterium i licencjat z teologii.

Praca

Po święceniach kapłańskich został wikariuszem w Miłomłynie, a następnie w parafii NSJ w Olsztynie. Był ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym Hosianum w Olsztynie i dyrektorem Warmińskiego Wydawnictwa Diecezjalnego. Sprawował też funkcję administratora parafii pw. św. Stanisława Kostki w Szczytnie.

W latach 2004–2006 był proboszczem parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim. Od 2006 roku jest proboszczem parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie.

Odznaczenia

W 2006 roku został odznaczony godnością kanonika honorowego Warmińskiej Kapituły Katedralnej.

Bibliografia

A. Kopiczko, Duchowieństwo katolickie w Diecezji Warmińskiej w latach 1945–1992, cz. 2, Olsztyn 2007.
olsztyn.gosc.pl