Jerzy Litwiński

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Jerzy Litwiński

z archiwum Janusza Poryckiego
z archiwum Janusza Poryckiego
Imię i nazwisko Jerzy Litwiński
Data i miejsce urodzenia 29 listopada 1966 r., Reszel
Dyscyplina trener teakwondo i organizator sportu
Największy sukces wychowawca mistrzów świata w taekwondo ITF

Jerzy Litwiński (ur. 29 listopada 1966 r. w Reszlu) – wybitny trener taekwondo w klubie SKS Start Olsztyn i trener reprezentacji Polski kobiet w tej dyscyplinie.

Jerzy Litwiński (z archiwum Janusza Poryckiego)

Działalność

Jako jeden z pierwszych w kraju spróbował przysposobić zawodników ITF do wersji olimpijskiej taekwondo. Jest długoletnim działaczem Polskiego i Regionalnego Związku Taekwondo. W ostatnich latach pełnił odpowiedzialne funkcje w administracji sportowej, początkowo jako dyrektor Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego, a obecnie jako dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie. Nie zaniechał przy tym pracy szkoleniowej i organizacyjnej w swoim macierzystym klubie Start Olsztyn. Po nawiązaniu współpracy ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego i Olsztyńską Szkołą Wyższą stworzył system, który pozwala zawodnikom łączyć edukację z wysokimi osiągnięciami sportowymi.

Wychował mistrzów świata w taekwondo – braci Dariusza i Tomasza Idzikowskich oraz Dorotę Majorkiewicz i Monikę Jabłonowską. W latach 1987–2001 siedmiu polskich zawodników zdobywało tytuły mistrza świata, w tym czworo pochodziło z Olsztyna. Był opiekunem całej generacji medalistów imprez krajowych i międzynarodowych. Pracując na kierowniczych stanowiskach w sporcie, wprowadzał nowe zasady organizacji zarządzania na szczeblu samorządu województwa.

Był wielokrotnie wyróżniany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki za wybitne wyniki sportowe.

Bibliografia

Porycki Janusz, Panorama Sporu Warmii, Mazur i Powiśla, t. 5, Olsztyn 2013.
wama-sport.pl