Jerzy Wcisła

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Jerzy Wcisła

Data i miejsce urodzenia 9 listopada 1958 r., Grodziczno
Przewodniczący Rady Miejskiej Elbląga
Okres sprawowania mandatu 2011-2013
Senator Rzeczypospolitej Polskiej
Okres sprawowania mandatu 2015-2019 (IX kadencja)
Okres sprawowania mandatu {{{Okres sprawowania mandatu4}}}

Jerzy Wcisła (ur. 9 listopada 1958 r. w Grodzicznie k. Iławy) - polityk, współzałożyciel struktur PO w Elblągu, Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Elblągu od 2007 r., Przewodniczący Rady Miasta Elbląga w latach 2011 - 2013, Senator RP IX i X kadencji z ramienia Platformy Obywatelskiej.


Biografia i działalność zawodowa

Ukończył Technikum Samochodowe w Gdańsku (1979), Gdański Instytut Teologiczny i Katolicki Uniwersytet Lubelski (1992) na kierunku "katolickie nauki społeczne".

Uczestnik Pomorskiego Porozumienia Kulturalnego. Był inicjatorem utworzenia Muzeum Żuławskiego z Lapidarium Mennonickim oraz obchodów Dni Żuław.

Jest członkiem stowarzyszeń: Klub Nowodworski, Forum Inicjatyw Żuławskich i Towarzystwo Kultury Teatralnej, członkiem Zarządu Stowarzyszenia Klub Elbląskich Autorów SEKA, Elbląskie Morsy, Bractwo Księżycowe.

Zajmuje się także budową i promocją dróg wodnych.

Jest współzałożycielem struktur regionalnych Platformy Obywatelskiej w Elblągu.

Był Przewodniczącym Rady Miejskiej w Elblągu od 2011 r. do 14 kwietnia 2013 roku, radnym, a także przewodniczącym Komisji Integracji Europejskiej i Promocji Miasta oraz delegatem Elbląga w Związku Komunalnym Gmin Nadzalewowych i w Komunalnym Związku Gmin Kanału Ostródzko-Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego. W Radzie Miejskiej był wiceprzewodniczącym Klubu Radnych Centroprawicy i członkiem Konwentu Seniorów. Utracił mandat w referendum 14 kwietnia 2013 roku, gdy mieszkańcy zadecydowali o skróceniu kadencji Rady Miejskiej i Prezydenta Elbląga.

W Wyborach Parlamentarnych 2015 i 2019 uzyskał mandat senatora.

Ma żonę Dorotę, z którą wychowuje dwie córki.

Zainteresowania

  • Entuzjasta zdrowego trybu życia - aktywny pasjonat siatkówki, zimowych kąpieli, aktywnej rekreacji. Wicemistrz Polski Dziennikarzy (teamy prasowe - w duecie z żoną Dorotą) w Powożeniu (Rzeczna 97).
  • Miłośnik podróży, brydża, książek i historii

Multimedia

Bibliografia

  1. http://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/56,35189,19120967,senat,,4.html
  2. http://www.elblag24.pl/ludzie/20-jerzy-wcisla-po

Zobacz też