Wydra

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wydra

Lutra lutra`
Linnaeus, 1758
Lutra lutra Linnaeus, 1758
Wydra. Fot. Dave Pape. Źródło: Commons Wikimedia
Wydra. Fot. Dave Pape. Źródło: Commons Wikimedia
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Rząd drapieżne
Rodzina łasicowate
Rodzaj Lutra
Gatunek Wydra

Wydra – drapieżny ssak z rodziny łasicowatych, jedyny przedstawiciel z rodzaju Lutra występujący w Polsce.

Charakterystyka

Wydra osiąga długość od 70 do 90 cm (plus ogon długości 35–60 cm) i wagę do 10 kg. Pokryta jest gęstym, puszystym włosem o barwie brunatnej. Żyje samotnie (samce) lub w grupach rodzinnych. Jej pożywienie stanowią głównie ryby, ale także gryzonie, wodne i błotne ptactwo, raki oraz małże.

Dzień spędza wygrzewając się na piasku, poluje głównie nocą. Preferuje obszary wodne, lecz potrafi zagłębić się w ląd, jeśli tylko doskwiera jej głód. Dociera nawet do ludzkich zabudowań i może poczynić dotkliwe szkody, zabijając drób, dzieje się tak jednak bardzo rzadko.

Wydry jako zwierzęta silnie związane ze środowiskiem wodnym spotkać można nad rzeką, potokiem, stawem czy jeziorem. Na brzegach zbiorników wodnych budują nory, do których wejścia drążą pod powierzchnią wody. Każda z nor posiada także otwory wentylacyjne, najczęściej wśród korzeni drzew. Niekiedy wydra zajmuje nory lisów lub borsuków. W odróżnieniu od spokrewnionego z nią borsuka nie zapada w sen zimowy.

Ruja odbywa się w lutym i marcu. Samica rodzi na przełomie maja i czerwca 2–4 ślepe młode, które oczy otwierają po 5 tygodniach. Już 2 miesiące po narodzinach udają się z matką na łowy. Dojrzewają w 2–3 roku życia. Wydra żyje ok. 15 lat.

Wydra wpisana jest do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako gatunek bliski zagrożenia. W Polsce chroniona jest prawem (z wyjątkiem osobników występujących na terenie stawów rybnych).

Populacja wydry na Warmii i Mazurach jest dość liczna z uwagi na dogodne warunki środowiskowe (liczne zbiorniki wodne). Spotkać ją można m.in. w Mazurskim Parku Krajobrazowym oraz na terenie rezerwatu Rzeka Drwęca.

Bibliografia

Panfil Jan, Ssaki Pojezierza Mazurskiego, Olsztyn 1984, s. 43.
jezioro.com.pl [26.03.2014]
mojemazury.pl [13.08.2014]