Johann Hartknoch (starszy)

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Johann Friedrich Hartknoch

Data i miejsce urodzenia 28 września 1740 roku
Gołdap
Data i miejsce śmierci 12 kwietnia 1789 roku
Ryga
Zawód księgarz i wydawca

Johann Friedrich Hartknoch (starszy) (ur. 28 września 1740 roku w Gołdapi, zm. 12 kwietnia 1789 roku w Rydze) – księgarz i wydawca. Dla odróżnienia od noszącego te same imiona syna zwany starszym.

Życiorys

Johann Friedrich Hartknoch urodził się 28 września 1740 roku w Gołdapi jako syn organisty i muzyka miejskiego. Był księgarzem i wydawcą. Uczył się zawodu w królewieckiej oficynie Johanna Jakoba Kantera. Związany był z gazetą "Konigsbergische Gelehrte und Politische Zeitung" utworzoną w 1764 roku. Na Albertynie ukończył studia teologiczne i prawnicze.

Został kierownikiem księgarni Kantera w Mitawie (dzisiejsza Łotwa), która z czasem stała się jego własnością. W Rydze założył w 1767 roku wydawnictwo. Tym samym został pierwszym edytorem i księgarzem na Łotwie. Sprowadzał książki, które drukowane były w Niemczech, Anglii, Francji, Włoszech. Sam też wydawał wartościowe dzieła.

W 1781 roku w jego oficynie wydano Krytykę czystego rozumu Kanta, a w 1784 roku Myśli o filozofii dziejów Herdera. Drukował słowiki niemiecko-rosyjskie oraz utwory sceniczne Katarzyny II.

Zmarł 12 kwietnia 1789 roku w Rydze.

Bibliografia

Jan Chłosta, Więksi i najwięksi twórcy kultury niemieckiej z Prus Wschodnich, Olsztyn 1999.