Kapliczka w Brąswałdzie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur

Kapliczka w Brąswałdzie – kapliczka przydrożna w Brąswałdzie, datowana na 1886 r., powiat olsztyński, gmina Dywity.

Kapliczka w Brąswałdzie. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Kapliczka w Brąswałdzie. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Kapliczka usytuowana we wsi, przy głównej drodze.

Opis

Kapliczka przydrożna, murowana z cegły licowej. Wybudowana w 1886 r. przez Rudolfa Stracha, nauczyciela z Brąswałdu. Jednolity korpus założony na rzucie prostokąta, zwróconego szerszą stroną w kierunku drogi. W korpusie duża, przeszklona wnęka o łuku pełnym i podkreślającym wnękę obramieniem. We wnęce umieszczono gipsową figurkę św. Józefa, jako zastępnik większej, niegdyś istniejącej. Poniżej wnęki prostokątna otynkowana i pobielona blenda, w której umieszczono napis "św. Józef". Na podstawie fotografii archiwalnych wiadomo, iż w blendzie znajdował się pierwotnie napis: "Hl. Joseph bitte für uns" – tłum. z niem.: "Święty Józefie proś za nami". Kapliczka przekryta dwuspadowym daszkiem, zwieńczonym kutą z żelaza chorągiewką wiatrową z datą roczną 1886.

Bibliografia

Kuprjaniuk Stanisław, Patroni warmińskich kapliczek – św. Józef, [w:] Św. Józef w wierze, kulcie, teologii i sztuce. Perspektywa regionalna i uniwersalna, red. J. Jezierski, K. Parzych-Blakiewicz i P. Rabczyński, Olsztyn 2012.
Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.
Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.

Linki zewnętrzne

Kapliczki Warmii [20.12.2013]