Kapliczka w Krzyżewie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kapliczka w Krzyżewie – kapliczka przydrożna w Krzyżewie, datowana na 1726 r., powiat braniewski, gmina Frombork.

Kapliczka w Krzyżewie. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Kapliczka w Krzyżewie. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Kapliczka usytuowana przy drodze biegnącej do wsi.

Opis

Kapliczka w Krzyżewie przy drodze do wsi usytuowana w sąsiedztwie czterech lip. Murowana z cegły, w formie wysokiego, otynkowanego słupa, na rzucie kwadratu o boku 1 m. Korpus przedzielony gzymsem opaskowym na trzy kondygnacje. Najniższą stanowi smukła część bazowa, posadowiona na granitowym fundamencie. Wyżej w części środkowej, w elewacji frontowej i tylnej, niewielkie nisze zamknięte łukiem odcinkowym. W niszy frontowej umieszczono figurę maryjną. W części górnej sklepiony łukiem półokrągłym dwukierunkowy prześwit z drewnianym krzyżem w środku, który był prawdopodobnie podświetlany lampionem.

Kapliczka przekryta daszkiem dwuspadowym, krytym dachówką. Na daszku w zwieńczeniu kuta z żelaza chorągiewka wiatrowa z krzyżem, inicjałami "MS" oraz datą roczną "Anno 1726". Smukła forma kapliczki skłania ku stwierdzeniu funkcjonowania we wsi kapliczki z latarnią. Podobne kapliczki o takim rozwiązaniu architektury występują w Braniewie, Fromborku i Krzywcu.

Bibliografia

Kuprjaniuk Stanisław, Potencjał kulturowy Wzniesień Elbląskich na przykładzie małej architektury sakralnej, [w:] Kulturowe wartości Wzniesień Elbląskich w perspektywie Gminy Milejewo, red. J. Hochleitner i W. Moska, Elbląg 2008.
Kuprjaniuk Stanisław, Kapliczki warmińskie gmin Braniewo, Frombork i Młynary, „Tygiel”, nr 2-3, 2013.
Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.
Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.

Linki zewnętrzne

Kapliczki Warmii [22.12.2013]